close

Pesymiści - Gwiazdy polskiego big beatu (2014)

home

Pesymiści - Gwiazdy polskiego big beatu (2014)

allmusic-wingsofdream.blogspot.com

Pesymiści - Gwiazdy polskiego big beatu (2014)


 Pesymiści byli jednym z najpopularniejszych zespołów młodzieżowych drugiej połowy lat 60. Działali w Warszawie od 1963 roku.

Pierwszy skład zespołu tworzyli: Michał Krasicki – fortepian, Michał Morawski - gitara, Janusz Bolesławski - gitara basowa i Wiesław Pałyga - perkusja. Po niedługim czasie nowym perkusistą zespołu został Leszek Pieniążek. W 1964 roku dołączył do zespołu Michał Zawiła (gitara basowa) i w tym składzie grupa odniosła pierwszy sukces, zajmując drugie miejsce na Przeglądzie Zespołów Big Beatowych. Śpiewali wtedy w Pesymistach Michał Krasicki, Michał Zawiła i Andrzej Niemira. W połowie 1965 roku Michała Morawskiego zastąpił Janusz Kruk i zmienił się też patronat. Pesymiści zaczęli występować pod szyldem studenckiego klubu “Celton”, działającego przy Uniwersytecie Warszawskim. W tamtym okresie grali na wielu imprezach muzycznych. Jeździli również z koncertami po kraju. Gdy nowymi członkami zespołu zostali Marek Bliziński i Andrzej Turski grający na gitarach - zespół wystąpił w Radiowej Giełdzie Piosenki i dokonał pierwszych nagrań radiowych.

Rok 1966 to kolejne zmiany personalne: Hubert Rutkowski na krótko zastąpił Leszka Pieniążka, po czym nowym perkusistą został Andrzej Poniatowski, zaś na gitarze grał Marek Ałaszewski. W tym składzie grupa przetrwała do 1968 roku i nagrała swą debiutancką płytę, czwórkę dla Polskich Nagrań. W roku 1967 pojawili się nowi wokaliści - Andrzej Rosiewicz i Daniel Kłosek, i przyszła kolej na dalsze sukcesy: 2. miejsce podczas III Ogólnopolskiego Przeglądu Wokalistów i Zespołów Muzyki Rozrywkowej i 2. miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Młodzieżowej. W tym też okresie z Pesymistami krótko nagrywał Stanisław Guzek (później znany jako Stan Borys) - również Dana Lerska i Anna German. W tym czasie Pesymiści występowali w barwach warszawskiej Stodoły. Dla potrzeb nagrań studyjnych została utworzona (z muzyków zespołu) grupa Aryston.

W 1970 roku zespół wzbogacił swoje brzmienie o sekcję instrumentów dętych: o trąbkę, puzon i saksofon. Pesymiści przetrwali do 1971 roku często zmieniając skład personalny. W tym czasie przez zespół przewinęło się wiele znanych nazwisk, m.in. Tomasz Szachowski, Andrzej Dec, Jerzy Szczęśniak, Piotr Miks, Paweł Brodowski, Andrzej Glazer.

Pesymiści - Gwiazdy polskiego big beatu (2014)

Report "Pesymiści - Gwiazdy polskiego big beatu (2014)"

Are you sure you want to report this post for ?

Cancel
×