close

Włosy. Koloryzacja. Pielęgnacja. Kosmetyki. | category: zniszczone

home

Włosy. Koloryzacja. Pielęgnacja. Kosmetyki.

Marta Klowan KOKARDKA

kokardka-mysi.blogspot.com

Po pierwsze - nie kołtunić

Po pierwsze - nie kołtunić
Kołtun. Mało kto wie, że geneza tego słowa jest ściśle związana z naukami magicznymi. Kołtun pochodzi od kołduna. Znacie je jako pierożki. Od dzisiaj, spojrzycie na nie inaczej - czy to na włosy, czy na pierożki, to już zależy od Was...

Co wspólnego ma kołtun z gośćcem, jak sprowadzić miłość, zapobiec chorobie i co robić, gdy włosy się plączą? Te i inne "emocjonalia" w tym artykule.

Jak zawsze z lekką dozą nieśmiałości... :>
Zapraszam!


Kołtun znany jest jako spilśnienie włosów spowodowane brakiem higieny i ingerencją wszy. Tymczasem temat jest o wiele głębszy. Niektórzy lekarze do tej pory zastanawiają się nad stałym powiązaniem powstawania kołtunów z jednostkami chorobowymi. Fakt faktem kołtun lubi powracać. Może nie jest to forma ekstremalna, ale do teraz bywa udręką wielu kobiet. Ma etiologię neurotyczną.

Po pierwsze - nie kołtunić
Kołtun pochodzi od rusińskiego kołduna. Kołdun z kolei od kałduna, czyli brzucha. Kołdunić oznaczało zaklinać. Co to ma wspólnego z brzuchem? Przepowiadano z wnętrzności pochodzących z brzucha zabitego zwierzęcia. Obecne podobieństwo kołdunów do wydętych brzuszków nie jest przypadkowe.

Obecnie negatywnie nacechowane słowo "ciota" oznaczało kiedyś wiedźmy i/lub złe duchy sprowadzające na ludzi choroby, a w szczególności kołtun. Warto poczytać słownik nazw staropolskich. Osobiście nie byłam w stanie się oderwać! Ze zdumieniem przekonałam się, że słowa obecnie pejoratywne, dawniej nie były nacechowane negatywnie i na odwrót. Za przykład niech posłużą następujące , choć wcale nie związane z tematem włosów (ale. no, MUSIAŁAM!)
- chryja, czyli wykład/rozprawa
- chaszcze od chaszcza, czyli tłum, natłok ludzi
- drwa czyli treści nieprzyzwoite
- deresz (obecnie koń maści siwej w delikatne kropki) to niegdyś ława służąca do wymierzania kar chłosty itp., resztę możecie sobie wyobrazić 
Obelżywe (w moim przekonaniu intonacyjnie nacechowane):
nikczemnik - paduch, nicpoń - jałat, głupiec - facambuł
Teraz płynnie przejdźmy po prostu do gośćca. Gościec  jest ciężką, autoimmunologiczną chorobą stawów. Pochodzenie słowa może zadziwić mniej wtajemniczonych. Gościec wywodzi się od gość. Jest jego zdrobnieniem, oznacza więc miłego, małego odwiedzającego.
Po pierwsze - nie kołtunić
Kiedyś wierzono, że każdy z nas ma w sobie takiego maciupeńkiego gościa, którego łatwo zdenerwować. Wówczas zaczyna dokuczać, pełzać po organizmie, wywołując choroby, takie jak zapalenie stawów, a więc obecny reumatyzm czyli gościec.

Co ma to wspólnego z kołtunem? Sporo. Aby uchronić się przed groźniejszymi dolegliwościami powodowanymi przez rozeźlonego, mieszkającego w nas stworzenia, hodowano kołtun z włosów. Gromadziły się w nim wszelkie nieszczęścia. Gdy już urósł do wystarczających rozmiarów, obcinano go i chowano a wraz z nim całe zło.

Jeśli temat Was przeraził, co powiecie na to? To wiele wyjaśnia... ^^

Po pierwsze - nie kołtunićDo dziś przetrwało wiele zabobonów, w szczególności tyczących się kobiet ciężarnych. Oto tylko parę z nich:

- ścinanie włosów w trakcie ciąży powoduje u dziecka "krótki rozum"
- zgaga u ciężarnej oznacza, że dziecku właśnie rosną włosy
- farbowanie włosów w ciąży sprawia, że dziecko będzie rude a depilacja łyse...

Po pierwsze - nie kołtunić
Niebezpieczny wąż ogrodowy

Bardzo ciekawy i ryzykowny był zabieg magiczny, polegający na ugotowaniu skóry węża pochodzącej z wylinki. Po ostudzeniu należało umyć włosy w wywarze a następnie cieszyć się bujnymi, pięknymi włosami. Było to bardzo skuteczne, choć miewało swoją cenę. Istniało spore ryzyko, że włosy owiną się wokół szyi w nocy i uduszą właścicielkę niczym wąż...
Dlaczego włosy się kołtunią?

Był element napięcia, pośmiałyśmy się. Teraz wracamy na ziemię. A... jeszcze coś! Znalazłam przepis na maść do latania dla czarownic!
Po pierwsze - nie kołtunić
Szperając po forach i zielnikach, dowiedziałam się, że kozieradka nie była co prawda jej składnikiem, ale jest szczególnie polecana hodowcom koni, gdyż dodawana do paszy poprawia fenomenalnie sierść i siłę mięśni. Za to składnikiem maści okazał się bieluń dziędzierzawa, którego toksyczne substancje wsmarowane w ciało i włosy czarownicy powodowały jej latanie. Sporo w tym prawdy, bo narkotyk ten zwykle wywołuje wizje unoszenia się nad ziemią.

Ponieważ temat jest jak rzeka, a ja uwielbiam takie tematy, wrzucę tu jeszcze informację o niezwykłej mocy rumianku. Rozjaśnia włosy, to wiemy, ale podawany w stężonej formie oczyszcza organizm z pasożytów: glisty ludzkiej, tasiemca czy nawet owsików. 

Wreszcie, wracając do kołtuna. Problem na pewno znasz, sama miewam problem z kołtuniącymi się włosami na karku. Im dłuższe włosy, tym gorzej. Im trudniejsza, bardziej porowata struktura, tym gorzej. A już kręcone, suche, rzadko czesane włosy to koszmar.

Włosy same z siebie nie mają tendencji do kołtunienia się. Potrzebują do tego czynników zewnętrznych: wiatru, poduszki, złego dnia... Wcale nie jestem złośliwa. To tylko wprowadzenie. Prawda jest taka, że te czynniki nie wyzwalają kołtunienia się włosów jako takiego, tylko sprzyjają pogrążeniu. Zdrowym włosom niestraszna poduszka, wiatr czy zły dzień (z tym ostatnim przesadziłam).

Kołtunić się mogą równie dobrze włosy nisko, jak i wysokoporowate. Problem tkwi w strukturze. Gdy jest wystarczająco elastyczna i twarda, nie wiąże się w supły. Miękkie, ciągnące się włosy o naruszonej łusce łatwo ulegają splataniu.

Schemat  powstawania:

Najprawdopodobniej jesteś właścicielką włosów: delikatnych, cienkich, po silnych zabiegach fryzjerskich (trwała, dekoloryzacja), masz puszące się suche włosy, mogą być naturalne.

1. Najpierw włosy się elektryzują, przy czesaniu, od ubrań, po suszeniu suszarką.
2. Potem zaczynają się ciągnąć na mokro.
3. Powstają supełki na różnych wysokościach, zwykle przy końcach.
4. Pojawia się spora ilość włosów karbowanych - te rozciągające się, tracą właściwą strukturę. 
5. Włosy zaczynają się łamać. Pojawiają się rozszczepy podłużne i poprzeczne...
6. Kołtuny przywierają na stałe do tych samych miejsc we włosach, na przykład zawsze z prawej, pod spodem itp. Na stałe, bo rozczesane nawracają jak złe duchy.
7. Nierozczesywane zapętlą się tak, że trzeba będzie je obciąć.
8... Samo zło.


Schemat ratowania sytuacji

1. Doproteinowanie.
Zastosuj maskę z dużą zawartością keratyny. Im wyżej znajduje się w składzie, tym lepiej, np. Delia Cameleo Maska Keratynowa do włosów suchych i zniszczonych 
Potrzymaj ją pod czepkiem około 10-15 minut. Dokładnie spłucz. Nie stosuj częściej jak raz na 2 tygodnie.

2. Doproteinowanie ze zmiękczeniem, czyli dwa kroki pielęgnacji
Kolejna możliwość, jeśli zawiódł krok pierwszy albo jako jego kontynuacja po około 5/6 myciach włosów, to dwa kroki pielęgnacji, czyli najpierw doproteinowanie odżywką keratynową, np Nivea Long Repair odżywka z keratyną na 5 minut (odżywką, bo działa na innej głębokości włosa), spłukanie i zastosowanie maski silnie emolientowej, np. AnnaNew HairMask Miracle

3. Unikaj nawilżania i zakwaszania
Nie na zawsze, ale prawdopodobnie przesadziłaś z nawilżaniem i natłuszczaniem. To sprzyja zawilgoceniu włosów i ich ciągnięciu się. Dlatego zrezygnuj z zakwaszających humektantów (aloes, kwas hialuronowy) na jakieś 3 tygodnie. 

4. Natłuszczaj
Za to koniecznie natłuszczaj. Przyda Ci się najprostszy olej kuchenny: oliwa z oliwek czy olej z pestek winogron. Nie masz na to czasu? Dodawaj 1-2 krople do zwykłej odżywki, np. Kallos Multivitamina czy Vanilia

5. Stosuj duże proteiny regularnie, a małe rzadko
Nie żałuj włosom mleka, owsa czy pszenicy, np. Isana Locken Odżywka do włosów kręconych (stara wersja!) lub Kallos Latte, ale uważaj na keratynę. Raz na 2 tygodnie zdecydowanie wystarczy - zgodnie z punktem pierwszym - już je doproteinowałaś. Co za dużo, to niezdrowo!

6. Wróć do nawilżania i zakwaszania.
Po około miesiącu możesz wrócić do masek aloesowych, np. Kallos Aloes czy owocowych, np. Alterra Granat z Aloesem


Jak rozczesywać skołtunione włosy?
Zdarzyło się. jest kołtun. Zostaw nożyczki. Nie masz nic do stracenia. Spróbuj rozczesać.

Gdy jest naprawdę źle... 
METODA NA ROZCZESANIE KOŁTUNA

Poproś o pomoc zaufaną osobę. Najlepiej kobietę. Mężczyzna może nie być taki wyrozumiały.

Nigdy nie rozczesuj skołtunionych włosów na sucho! 
Nigdy od razu na mokro. 

Najpierw nałóż maskę keratynową. Włosy spęcznieją, łuska się poprawi, łatwiej Ci będzie je rozplątać. Po 15 minutach spłucz maskę keratynową. Połóż odżywkę jedwabną, np. Romantic Balsam Silk Wygładzający. Jedwab ma śliską powierzchnię, włos będzie prostszy do opanowania. Nie spłukuj jej, od razu zabierz się do rozczesywania.

Nie rozczesuj na masce nawilżającej - z kolagenem czy kwasem hialuronowym. Włos stanie się zbyt miękki. Można go urwać!

Użyj grzebienia do tapirowania a nie tangleteezer'a. Nawet on sobie nie poradzi. Grzebień do tapirowania ma ząbki różnej długości, to jego moc.

Rozdziel włosy szpikulcem na małe partie i dopiero wtedy rozczesuj je sukcesywnie. Najpierw końcówki, potem wyżej. Nie próbuj ciagnąc od połowy długości, bo zaciągniesz supły bardziej. 

Możesz potrzebować kilka godzin. Odżywkę zmyj, jak skońćzysz.

Podczas rozczesywania wyczeszesz ogromne ilości włosów. To normalne. To stare włosy, które zamiast wypaść, pętliły się z resztą.


Gdy jest sucho, szosa sucha

Mam nadzieję, że Panie ze zdjęć się nie poczują urażone. Nie stanowią przykładu dla kołtuna, ale dla bardzo suchych włosów, które z czasem mogły sprawić dużo większe problemy. Obie głowy przyszły włosami trudnymi do czesania, silnie wysokoporowatymi. 

Dziękuję, że mogę pokazać innym Wasze włosy w sytuacji przed i po właściwej pielęgnacji!

Obie zostały potraktowane według zapisanego powyżej schematu postępowania i obie uzyskały ładny efekt. Kontynuacja pielęgnacji, którą dostały do domu zapobiegnie nawrotom kłopotów. 


Po pierwsze - nie kołtunić
Przypadek nr 1


Włosy po ciężkich przejściach, spalone.

Lekka trwała tzw. beach waves zrobiona na włosy poprzednio często stylizowane lokówką, przeproteinowane tak przed, jak po wydarzeniu. Przed zabiegami nieregularnie falujące w stylu, przepraszam za określenie, piorun w miotłę.

Na sucho w dotyku przypominające watę cukrową. 
Na mokro kompletnie zwiotczałe. 


Po pierwsze - nie kołtunić

Po pierwsze - nie kołtunić


Sama nie liczyłam na zbyt duże efekty po pierwszym spotkaniu.
Było mi strasznie żal właścicielki, która przyjechała do mnie kilkaset kilometrów,
licząc na wielkie zmiany.

Efekt nas zadziwił.
Jeszcze długa droga przed nimi, 
ale poprawa sytuacji zdecydowanie nam obu zdjęła kamień z serca!
To te same włosy!!!!

Po pierwsze - nie kołtunić

Po pierwsze - nie kołtunić

Po pierwsze - nie kołtunić


Przypadek nr 2
Wyglądają niewinnie, ale to baardzo długie, niezwykle gęste włosy o delikatnej strukturze.
Trudno je było rozczesać. Straciły kompletnie blask a końce dzieliły się w ogonki.

Rozjaśnianie naruszyło ich stan. Bardzo trudno było je rozczesać. 

Po pierwsze - nie kołtunić

Po odżywieniu, doproteinowaniu i suszeniu na odwrócony dyfuzor, 
udało się przywrócić im zachwycającą gładkość.

Po pierwsze - nie kołtunić


Odwrócony dyfuzor to technika polegająca na wstępnym wysuszeniu włosów,
następnie ich zwilżeniu od wysokości, gdzie ulegają spuszeniu, 
naniesieniu stylizatora i dosuszeniu.

Więcej o tym (i o innych rzeczach) w mojej książce ^^
Wczoraj pierwszy raz doznałam dreszczyku emocji, 
gdy zobaczyłam ją na półce w Empiku na Targówku.

Bo to zupełnie inaczej, jak człowiek wchodzi do księgarni, patrzy.. a tam jego książka :|
Po pierwsze - nie kołtunić

------------
Wspaniałych włosów!___________________________
Artykuł powstał na bazie wiedzy własnej i źródeł internetowych:
czachorowski.blox.pl; jaksar.wordpress.com; www.umb.edu.pl; sjp.pwn.pl; www.polska-chata.pl
grafika zapowiadająca z darekslusarski.flog.pl

Małe zmiany, wielki efekt!

Małe zmiany, wielki efekt!
Przesuszone włosy z wykruszoną warstwą z tyłu głowy.
Zbyt miękkie by trzymać skręt.
Nie posiadam magicznej różdżki, choć wiele z Was twierdzi, że ją u mnie widziała.

Nie tworzę rzeczy niemożliwych. Robię tylko korekty. Poprawiam to, co można metodą sukcesywnych kroków. Tylko wtedy możemy spotkać się w finalnym punkcie usatysfakcjonowane.

Czasem trzeba poprawić pielęgnację: za miękkie utwardzić, za twarde zmiękczyć. A czasem poprawić kolor, bo zielone końce niekoniecznie są twarzowe...

I jedno wcale nie jest łatwiejsze od drugiego ^^

Zapraszam!
Nowe spojrzenie na stare metody.
Włosy z powyższego zdjęcia były pielęgnowane w niewłaściwy sposób. Loki rozpadły się od środków natłuszczających a spuszyły od nadmiaru humektantów.


Co się stało po doproteinowaniu?... Loki odżyły!
Tak, walczę ze strachem przed proteinami. Bez tego loki nie istnieją.


Małe zmiany, wielki efekt!
Po zastosowaniu właściwej pielęgnacji.
Podcięte w półokrąg,
zatuszowanie cięciem wykruszonego tyłu.
ZA MAŁO PROTEIN!
Pielęgnacja

Włosy umyte szamponem oczyszczającym na kwasie salicylowym: Fructis Detox a następnie miękkim Garnier Gęste i zachwycające. Potem 5 minut z maską Kallosa Pro-tox. 

Wskazówka pięlęgnacyjna!
SZAMPON po SZAMPONIE

To świetny sposób na zbyt twardy szampon!

Masz włosy przetłuszczające się, obłożone kosmetykami a boisz się użyć intensywnie oczyszczajacego szamponu?

nr 1 szampon salicylowy + nr 2 szampon zakwaszający miękki
Użyj go raz, nałóż na około 1 minutę, spłucz dokładnie i użyj jako drugiego delikatniejszego a najlepiej zakwaszającego.ZA DUŻO PROTEIN!
Sytuacja odwrotna to zbyt dużo kosmetyków z keratyną.  Włosy roztrzepane. Za drobne, porozkręcane. Jednocześnie twarde i miękkie, bo mimo twardości są zwiotczałe po zmoczeniu na sucho nie trzymają formy. Rozwiązaniem jest wprowadzenie lżejszych protein, np. jedwabnych.
W poniższym przypadku duże znaczenie ma również cięcie. Jest zbyt ciężkie- kwadratowe w dolnej części a zbyt krótkie z góry.

Małe zmiany, wielki efekt!

Pielęgnacja:
Włosy umyte szamponem SleekLine Volume dwukrotnie,
potem została zastosowana najpierw maska Scandic Banan
a następnie LookSmooth Lecher.

Efekt?
Inny skręt, lepsza struktura, połysk i porządek.
Małe zmiany, wielki efekt!
Bez szczególnej zmiany długości, wyłącznie korekta kształtu fryzury.Wskazówka pielęgnacyjna!
MASKA po MASCE

nr1 humektantowa + nr 2 silikonowo-zmiękczająca

Umyj włosy szamponem zwiększającym objętość.
Dlaczego akurat takim? 
Włosy zbyt miękkie, nie trzymające formy reagują utwardzeniem struktury po zastosowaniu szamponu zawierajacego kolagen, kwas hialuronowy czy mlekowy.
Maska humektantowo-tłusta dostarcza włosom właściwych składników, ale przy tych wysokoporowatych nie wyrównuje wystarczajaco ich struktury. Ponowne nałożenie maski o działaniu zmiękczającym, zawierającej silikony, tworzy film na powierzchni włosa, chroniąc go i uelastyczniając.


ZA DUŻO HUMEKTANTÓW!
Włosy utopione. Pokryte warstwą tłustej wilgoci. 
Utraciły mięsistość i zdolność do kręcenia się.

Kolor naturalny!!!
...!
Małe zmiany, wielki efekt!

Co ciekawe, pigment ma tendencję do zmian w trakcie cyklów hormonalnych.

Małe zmiany, wielki efekt!
Jaśniejsza część to czas, który upłynął od porodu.
Okres ciąży to mocniejszy naturalny barwnik i grubszy włos. 
Przed ciążą - kolor i struktura jak po ciąży.

Czy to powód do niepokoju?
Nie. 

Chciałam Wam tylko pokazać, 
że kolor ma tendencję do zmian.
Jest to zupełnie normalne.

Pielęgnacja:
Po gruntownym oczyszczeniu, doproteinowaniu i zmiękczeniu, włosy wracają do łask.
Efekt po użyciu: szampon oczyszczający profesjonalny Salon Ce-Ce, maska keratynowa Diquell a potem Lecher LookSmooth 

Wskazówka pielęgnacyjna!
1. Profesjonalny szampon oczyszczający użyty dwukrotnie
2. Maska keratynowa zastosowana na kilka minut i dokładnie spłukana
3. Maska emolientowa zastosowana na kilka minut i dokładnie spłukana


Efekt to elastyczne włosy o zdrowym połysku :)
Małe zmiany, wielki efekt!

Małe zmiany, wielki efekt!

Małe zmiany, wielki efekt!
Włosy podcięte w delikatne U.
Minimalnie cieniowane dla lepszego skrętu samych końców.


ZA MAŁO PIELĘGNACJI
Za mało pielęgnacji, czyli kompletny brak równowagi. 

Na włosy nakładane jest co popadnie, a czasem nic. Szczególnie często tym "nic" jest odżywka bez spłukiwania, ułatwiająca rozczesywanie. Bo szybko. O ile masz idealne włosy, pewnie nic szczególnego się nie wydarzy, ale jeśli nie, to ostatecznie wygląda to tak:

Małe zmiany, wielki efekt!

Co w takiej sytuacji?
Użyj dwukrotnie szamponu o średnim działaniu, np. Romantic Silk szampon wygładzający.
Zastosuj lekkie proteiny, np. Balsam Romantic wygładzający.
Nie szkodzi, że to kosmetyki z niższej półki cenowej...
Liczy się efekt!

I ciesz się lokami ^^

Małe zmiany, wielki efekt!
Włosy podcięte parę centymetrów i wycienowane


ZA DUŻO... ZIELONEGO
Czasem koloryzacja tak Cię pochłonie, że zamiast złotego blondu uzyskujesz zielono-rudy. 
Zdarza się najlepszym. Gdy włos jest mocno przetrawiony, powiedzmy to wprost - zniszczony, łapie kolory w sposób nieprzewidywalny. Nigdy też nie rozjaśniaj henny. Włosy w 99% przypadków będą szarozielone.

Jak to poprawić? Zrób delikatną kąpiel rozjaśniającą i połóż ponownie oczekiwany kolor. Końce będą prawdopodobnie nie do uratowania. Czasem lepiej je bez żalu ściąć. Resztki nieestetycznego odcienia mogą jeszcze nawracać. Unikaj szaleństw kolorystycznych i prostownicy a wszystko wróci do normy. Resztki zielonkawego refleksu możesz psikać bezpośrednio po myciu mocno rozcieńczoną czerwoną płukanką.

Małe zmiany, wielki efekt!
Przed

Małe zmiany, wielki efekt!
Po.
Nie jest idealnie, ale znacznie lepiej.
Ku przestrodze!

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło


Temat przerabiany na blogach tysiące razy i wciąż aktualny...


Przeproteinowanie. Śmiertelne zło
Przed 
Drogerie pękają w szwach, proponując odbudowujące kosmetyki do włosów zniszczonych i farbowanych. Ich stosowanie zamiast pomagać, często nasila problem.

Właścicielki przesuszonych włosów usiłują sobie radzić, stosując coraz silniejszy produkt, ostatecznie kompletnie tracąc nadzieję na poprawę sytuacji.


Dlaczego tak się dzieje? Jak opanować pustynną burzę?


Przy właściwym postępowaniu, włosy ze zdjęcia głównego, powinny wyglądąc tak ^^
Nawet nie trzeba było poprawiać koloru.. Lśniący włos, zawsze prezentuje się lepiej.

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło


DOBRO protein

Proteiny są niezbędne w procesie kreowania idealnych włosów. Pozwalają odbudować nawet bardzo zniszczone włosy. Nadają mięsistość włosom cienkim i delikatnym. Prostują puszące się "niesforniaki". Umożliwiają rozczesywanie włosom o otwartej łusce, niwelując plątanie.


ZŁO protein
Zbyt często stosowane powodują nadmierne utwardzenie włosa, który tracąc elastyczność, zaczyna się kruszyć.

Efektem przeproteinowania są włosy suche jak wiór i szczecinowate.


Marlena przed koloryzacją i odproteinowaniem.
Włos suchy, sztywny, z utraconym skrętem.
Katowany prostowaniem i po rozjaśniaczach.

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

Po odproteinowaniu i koloryzacji,
która miała dać naturalny efekt ^^

Końcówki (niestety) niewiele podcięte,
ale z czasem.. :)

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło


Kolejny przykład

Przeproteinowany bob. Do tego... fatalnie obcięty :/

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

Na poniższym dobrze widać, że włos jest sztywny i matowy.
To jeden z typowych objawów..
Już pomijam zdegażowany prawy bok na wierzchniej warstwie..

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

A tak jest po.
Naprawdę - 

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło


Dalej :)

Bardzo mocno wycieniowane cienkie włosy.
Trzeba było kategorycznie ściąć.

Charakterystyczne usztywnienie i przesuszenie pasm bez blasku.

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

Prawy bok tak silnie wycięty (przez fryzjera),
że widać ucho.

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

Po zabiegu odżywczym i obcięciu do dalszego zapuszczania:

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło


I jeszcze przeproteinowane loczyska.
Przed podcięciem i stylizacją.

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

I po.

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło
JAK ZAPOBIEGAĆ a JAK LECZYĆ?


Na ratunek

Przeproteinowane włosy można ratować tylko w 1 sposób. Dać im odwyk.

Włosy należy dokładnie oczyścić szamponem twardym. Warto sięgnąć po silniejszy środek, jak szampon przeciwłupieżowy, np. NIZORAL czy szampon oczyszczający profesjonalny (chociażby Joannę profesjonalną).

Włosy spieniamy dwukrotnie, za drugim razem przetrzymujemy szampon na włosach parę minut.
Dokładnie spłukujemy (nie martwiąc się, że w dotyku przypominają dreda).

Kolejnym krokiem jest położenie maski emolientowej na 30 minut, np.
Kallos OMEGA/ Kallos Color czy Biowax do suchych i zniszczonych.

Warto dodać do niej kilka kropel gliceryny lub miękkiego oleju, np. arganowego, avocado czy migdałowego.

Po spłukaniu maski, stosujemy jeszcze jeden emolient. Kładziemy odżywkę emolientową zakwaszającą. Można w tym celu użyć odżywki dołączonej do farb, zawierającej kwasy owocowe lub profesjonalnej zakwaszającej.Jak się wystrzegać

Unikamy

  • łączenia kosmetyków proteinowych - szampon z keratyną + odżywka z keratyną + odżywka bez spłukiwania z keratyną + serum z jedwabiem i czasem jeszcze lakier z proteinami... 
  • przetrzymywania silnie proteinowych produktów powyżej 10 minut, chyba że Wasze włosy są niedoproteinowane, wówczas 15 minut i więcej jest w porządku (tylko nie za często)
  • najbardziej proteinowa proteina ;), to keratyna. Jej czas trzymania skracamy, inne możemy stosowac na dłużej


Czytamy etykiety!
Zwykle w samym opisie producenta jest wspomniane, że kosmetyk zawiera: jedwab, keratynę, proteiny mleczne (=jogurt) czy pszenicę.

Same możecie to sprawdzić w INCI, gdzie w wyszczególnionym składzie można przeczytać  "hydrolized" - silk, keratin, milk itd.


Nie porzucajcie tylko protein całkowicie! 
Zostawcie je na bezpiecznie, czyli 1x w tyg.A na koniec obiecana naprawka koloru z poprzedniego posta:

Zielona wpadka na długości - mix różności,
odrost własny, kawałek rudości. 
Docelowo próba powrotu do natury  bez ruszania naturalnego odrostu!

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

Na mokro włosy okazały się falami :)


Przeproteinowanie. Śmiertelne zło

A odrostu wcale nie widać.


Przeproteinowanie. Śmiertelne złoPięknych, zdrowych, naturalnie wyglądających włosów!


Hydroksyetylceluloza. Złoto dla kręconowłosych

Hydroksyetylceluloza. Złoto dla kręconowłosychHydroksyetylceluloza weszła na rynek w preparatach pogrubiających włosy cienkie i delikatne. Weszła szumnie, ale emocje szybko ucichły. Dla delikatniejszych włosów, stosowana regularnie, okazała się dość mocno obciążająca.

Tymczasem, mało kto wie, ale ma fenomenalne zastosowanie dla włosów kręconych i zniszczonych.

W jaki sposób, dlaczego i jak to wykorzystać? Zapraszam.

Hydroksyetylceluloza = celuloza + tlenek etylenu

CELULOZA a zbyt krótkie włosy

Celuloza to polisacharyd - wielocukier.
Jego działanie jest zbawiennie dla zniszczonych i suchych włosów.

Do tej grupy należy również skrobia (to dlatego Wasze włosy uwielbiają płukankę z mąki ziemniaczanej), inulina (działa pobudzająco na porost włosów), a także glikogen (humektant i natłuszczacz).

Hydroksyetylceluloza. Złoto dla kręconowłosych
Budowę niemal identyczną (niemal, podarujmy sobie wnikliwość naukową) ma chityna.
Czym w zasadzie się różnią? Pochodzeniem.
Celuloza buduje ściany roślin, chityna pancerze skorupiaków.

Dlaczego o tym piszę?
Na rynku, i to wcale nie jest reklama (!!!), raczej odpowiedź na jedno z zapytań, które przyszło na mojego FB, są preparaty obiecujące nagłe zwiększenie porostu włosa.

Nie będę wymieniać ich nazw, możecie za tym poszperać ;)

Po przejrzeniu niezbyt tajemniczego składu, jedynym składnikiem budzącym czujność jest chityna.
Dlaczego akurat ona?

Ani chityny, ani celulozy nasze organizmy nie są w stanie strawić. Nie posiadamy enzymu, który to umożliwia - celulazy. Połknięte wydalimy w stanie, w jakim zostały spożyte.
Poza jednym wyjątkiem. Substancje te wiążą tłuszcze podczas trawienia, więc znajdują zastosowanie przy obniżaniu poziomu złego cholesterolu (jeśli się mylę, proszę dietetyków o sprostowanie) oraz przy odchudzaniu się.

Okazuje się jednak, że chityna i celuloza  powodują przyspieszenie podziałów międzykomórkowych, poprawiając gojenie się głębokich ran, wrzodów czy otarć naskórka.

Dlatego regularne stosowanie preparatów do włosów z większą dawką celulozy czy chityny może przyspieszać porost włosów! Czy tak jest faktycznie, trzeba by sprawdzić :)TLENEK ETYLENU
Bezbarwny gaz o delikatnym, przyjemnym zapachu, cięższy od powietrza o właściwościach bakterio i grzybobójczych.

W dużych stężeniach jest dla ludzi silnie toksyczny. Niskie regularne stężenia upośledzają zmysł smaku u człowieka. Co ciekawe, tlenek etylenu niszczy larwy szkodników, ale nie uszkadza złożonych przez szkodniki jaj.

Stosowany jako Rotanoks s-9 do dezynfekcji archiwaliów i przedmiotów muzealnych.

Wyjątkiem są książki i pergaminy, które z uwagi na zawartość celulozy zmieniają swoje właściwości fizyczne i chemiczne.. :)


Towarzyskie humektanty

Hydroksyetylceluloza - w skrócie HEC :),
to przede wszystkim substancja całkowicie nietoksyczna.
Zagęstnik, stabilizator piany i humektant.

Włosy kręcone są zwykle suche i porowate. Nawilżenie są w stanie zapewnić im preparaty z humektantami.

W uproszczony sposób - humektanty wiążą wodę z otoczenia, przyciągając do włosa i utrzymują w nim wilgoć.

Dla mniej wtajemniczonych wśród humektantów warto wymienić: aloes, glicerynę, kolagen, miód, żelatynę

Niestety, nie jest to tak proste jak się wydaje na pierwszy rzut oka. 
Mokry włos to nie jest nawilżony włos.

Hydroksyetylceluloza. Złoto dla kręconowłosych
Mokry kot ^^
Tak, jego spojrzenie mówi jedno: "Jak mogłeś?.."
Humektanty są towarzyskie.
I wybredne..


Hydroksyethylceluloza nie sprawdzi się na włosach:

ZBYT CIENKICH- przyklapną, będą się dzielić w nieestetyczne pasma

SZKLISTYCH PROSTYCH - przybiorą formę piorun w szczypiorek lub gorszą...
Można to zniwelować stosując schemat 2 kolejnych odżywek.
nr 1 - humektantowa, nr 2 - emolientowa
włos szkliste--> KLIK


Hydroksyceluloza jest stworzona dla fal i loków

Zachowuje się podobnie do protein, bo poprawia strukturę włosa, ale nie może się nadbudowywać w niekontrolowany sposób.

Jest samowystarczająca- nie wymaga zastosowania po niej odżywki tłustej.

Poprawia sprężystość i skręt kręconowłosych.
Nadaje im blask.

Przykładowo 
(uprasza się o brak komentarzy co do jakości zdjęć..)

Hydroksyetylceluloza. Złoto dla kręconowłosych
Włosy kręcone po nieudanej dekoloryzacji u fryzjera, z żółtym paskiem, rudo-suchą długością.


Hydroksyetylceluloza. Złoto dla kręconowłosych
Po farbowaniu i odżywieniu odzyskały blask i ładny skręt.
Jasna plama na środku to rozbłysk flesza:/ Końce w naturze jaśniejsze niż nasada.Hydroksyetylceluloza. Złoto dla kręconowłosych
Naturalny kolor, domowo definiowane loki, dawno bez podcinania.
Zdjęcie prześwietlone.

Hydroksyetylceluloza. Złoto dla kręconowłosych
Po podcięciu i zdefiniowaniu. Minimalna ilość stylizatora.

Zastosowana przy suchych prostych włosach, nadaje im gęstość:

Hydroksyetylceluloza. Złoto dla kręconowłosych
Przed

Hydroksyetylceluloza. Złoto dla kręconowłosych
Po


GDZIE?

Hydroksyetylcelulozę możemy spotkać w kosmetykach obiecujących pogrubienie i zwiększenie objętości włosów cienkich i delikatnych, ale też tych wymagających nawilżenia.

Przykładowo (pozycje nie zawierają lokowania produktu)

Elseve Fibralogy
Elseve Nutrigloss odżywka upiększająca
Alterra maska granat i aloes
Garnier Fructis mega objętość
Rossmann ISANA Professional LOCKEN
Rossmann ISANA wygładzająca
Rossmann ISANA Repair Nutrition
Farmona Herbal Care odżywka lniana
Biosfera Rosyjskie Pole maska do włosów Rokitnik

I inne, gdzie znajdziecie hydroxyethylcellulose.


A teraz.. do łazienek, odżywki w dłoń ^^Wasze włosy u Mysi. Okruszny rozjaśniacz

Wasze włosy u Mysi. Okruszny rozjaśniacz
Cienkie i delikatne włosy nie powinny być zbyt intensywnie rozjaśniane. Jeśli już, to wyłącznie przy użyciu farby.

Rozjaśniacz na wysokim oksydancie i foliach to zabójstwo... Dosłownie!

Włosy zamieniają się w zeszłoroczną choinkę i niemiłosiernie kruszą.. Czy jest na to lekarstwo? Niestety, tylko jedno - cięcie.

Post ku przestrodze.
Zapraszam serdecznieNa pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku.
Z jednym zastrzeżeniem...
 całe włosy były prawie tej samej długości, z tego pozostało tylko jedno dłuższe pasmo...
Reszta odpadła podczas myć :(Wasze włosy u Mysi. Okruszny rozjaśniacz

Na mokro prawda jest smutna.
Pozostało tylko to pasmo z prawej strony.

Bok:

Wasze włosy u Mysi. Okruszny rozjaśniacz

Tył:

Wasze włosy u Mysi. Okruszny rozjaśniacz

Nie było wyjścia.
Włosy należało ściąć, zachowując kształt fryzury.

Delikatne cieniowanie pozwoliło pozbyć się najbardziej zmęczonych końców
i delikatnie wywijać włosom.

Wasze włosy u Mysi. Okruszny rozjaśniacz

Wasze włosy u Mysi. Okruszny rozjaśniacz

Wasze włosy u Mysi. Okruszny rozjaśniacz

Czasem mniej znaczy więcej.
Nie rozjaśniajcie na siłę - i tak często jasnych włosów ;)

Na szczęście ^^
włosy rosną!

I to niektóre szybciej niż powinny ;)

Włosy Marty R.  LUTY

Wasze włosy u Mysi. Okruszny rozjaśniacz

Włosy Marty R. LIPIEC 
Niestety, dysponuję tylko zdjęciami przed.
Jednak dobrze widać, że zrobiła postępy w pielęgnacji ^^

Sukcesywnie ścinamy troszkę co spotkanie,
i rozjaśniaczowy susz już prawie przepadł :)

Wasze włosy u Mysi. Okruszny rozjaśniacz


_______________________
Pozdrawiam serdecznie, MK

Najwybredniejsze z wybrednych. Włosy szkliste

Najwybredniejsze z wybrednych. Włosy szkliste
Nic nie działa na Twoje włosy?

Ani liczne odżywki, ani maski, ani cudaczne zabiegi jak laminowanie czy kremowanie?

Jesteś włosomaniaczką i wciąż szukasz swojej drogi?
A może właścicielką prawdziwych oporniaków pielęgnacyjnych?


Przekonaj się, czy Twoje włosy nie są z gatunku szklistych.SZKLISTE czyli jakie?

Włosy, które w dotyku nie są gładkie i elastyczne.
Można wyczuć palcami warstwę tłustawo-gumowego nalotu, który hamuje dotyk przy przeciąganiu palcami po paśmie z góry w dół.

Bardzo źle wchłaniają wodę. Mimo otwartych łusek, woda jakby wcale w nie nie wsiąkała, więc podczas moczenia przed myciem, wciąż wydają się w dotyku suche.

Ostatecznie, często długo schną.

Tekstura
Wcale nie gładkie i połyskujące, raczej jak stłuczone szkło - chropowate i nieregularnie błyszczące lub wcale.

Zwykle dosyć cienkie i delikatne. Z dużą ilością odstających łusek, stąd ich szorstkość i brak blasku/mat.

Nieregularność ustawienia łusek, ich liczne wyłamania zestawione ze ściślejszymi domknięciami, tworzą powierzchnię narażoną na zbieranie wilgoci i zmianę kształtu, więc włosy te łatwo się puszczą, miejscami skręcają.

Kształt
Zwykle nie jest to skręt regularny. Intensywny pusz występuje przy okolicach twarzy i w wierzchniej warstwie.

Włosy po próbach stylizacji w fale wyglądają trochę jak połamane, nie chcą trzymać skrętu.
Wyprostowane puszą się.

Nietolerancja
Włosy tego typu stają się ekstremalnie sztywne, suche i jakby kruche przy zastosowaniu protein.

Po emolientach są wiotkie, spuszone i na drugi dzień wyglądają jak tłuste.

Po humektantach następuje wybitna szorstkość, na mokro w dotyku jakby drewniane. Po wyschnięciu niczym szczotka.

Po silikonach. Następuje znaczna poprawa, włos jest wygładzony, ale jakby za ciężki, ale nadal trochę "ogumiony". Nie ma jednak zwartej, gładkiej tafli.


UWAGA
Włosów szklistych nie mylimy z kręconymi/falującymi!
Włosy kręcone mogą nabrać szklistego charakteru, gdy są niewłaściwie traktowane.

Można nabyć tendencję do włosów typu szklistego przy włosach zniszczonych zabiegami fryzjerskimi.

Jak poznać, że to cecha nabyta a nie wrodzona?
Włosy na czubku głowy będą gładsze i przylegające, a szklistość wykazywać będą te na długości do końcówek.
Włosy z wrodzonym typem szklistym puszą się od skalpu.

Nadal nie rozumiesz? Przeczytaj wizualizację!

Przyjmijmy, że płyty chodnikowe to Twoje łuski.
Poniżej przyrównanie włosa o tradycyjnej budowie do tego o budowie szklistej.

Najwybredniejsze z wybrednych. Włosy szkliste

Teraz wyobraźmy sobie, 
że zaczął padać deszcz
-humektanty- 
i materiał budulcowy nasiąknął wodą:
Najwybredniejsze z wybrednych. Włosy szkliste

Nieunikniony efekt takich działań:
Najwybredniejsze z wybrednych. Włosy szkliste

-Emolienty-
dające w zwykłej sytuacji silne zmiękczenie,
zadziałają jak brak podpory:
Najwybredniejsze z wybrednych. Włosy szkliste

-Proteiny-
Jako substancje usztywniające zadziałają tak:
Najwybredniejsze z wybrednych. Włosy szklisteWłaściwa pielęgnacja i postępowanie z włosami typu szklistego

Bardzo ważne jest, by nie próbować na siłę zrobić z włosów szklistych włosy proste, lejące się.
Jest to niemożliwe, ale wysiłki się opłacą na tyle, że włosy będą błyszczące i bardziej posłuszne.

Przede wszystkim należy wprowadzić niewielką ilość protein, aby załatać największe ubytki w łuskach, a następnie włos uelastycznić przy użyciu emolientów.

Według schematu:

szampon
Najlepiej mieć na półce dwa - miękki i twardy.
Miękki czyli delikatny, np. Alterra Rossmann - dowolny
Twardy czyli mocniej myjący, np. Barwa Naturalna - dowolny

Dodatkowo można stosować zakwaszający, np. żel do higieny intymnej KLIK

Szampony te stosujemy zamiennie.
Włosy szkliste kochają różnorodność w myciu.


odżywka

numer 1 - PROTEINY
O proteinach można jeszcze czytać TU i TAM

Dla poszukiwań przykładów, warto przejrzeć dokładne analizy kosmetyków KLIK
Wystarczy użyć skrótu klawiszowego CTRL+F i wpisać proteinowa

Odżywkę numer 1 nakładamy na włosy umyte szamponem i trzymamy według wskazań indywidualnych lub producenta, czasem wystarczy tylko chwila. Spłukujemy.

numer 2 - EMOLIENTY
Słówko o emolientach KLIK

Dla poszukiwań przykładów, warto przejrzeć dokładne analizy kosmetyków KLIK
Wystarczy użyć skrótu klawiszowego CTRL+F i wpisać zmiękcza lub emolientowa

Odżywkę numer 2 nakładamy po odżywce numer 1.
Tak, jak w poprzednim punkcie.

numer 3 - BEZ SPŁUKIWANIA

Przy ekstremalnie wysokoporowatych włosach koniecznie nakładamy jeszcze odżywkę bez spłukiwania.
Dowolna odżywka bez spłukiwania lub ta, której używałyśmy w odżywce nr 2 - oczywiście w małej ilości ;)Zatem, oporniaki, do dzieła! :)Wasze włosy u Mysi. Pigmentacja Doroty

Wasze włosy u Mysi. Pigmentacja Doroty
Dziwnym trafem, większość trafiających do mnie problematycznych włosów to loki.
Z natury suchsze i delikatniejsze niż włosy proste, fatalnie znoszą zbyt silne rozjaśnianie.
A już nie znoszą regularnych zmian to na jasne, to na ciemne.

Gdy spotkałam się z Dorotą, na jej głowie gościły smutne badylki - mam nadzieję, że nie obrazi się na to określenie... ale przyznam szczerze, że rzadko spotyka się tak pozytywnie naładowaną osobę!

Wyniszczone wysokim oksydantem i rozjaśniaczem na foliach, regularnym czesaniem i prostowaniem.

Przyciemniłam, naładowałam pigmentem i właściwą pielęgnacją.
Efekt? Znakomity :)

Zapraszam!Dorota zupełnie nie wiedziała, jak zabrać się za pielęgnację swoich kręciołków.
Testowała różne profesjonalne kosmetyki, ale bez efektu.

Fryzura ze zdjęcia powyżej, to była jej fryzura dzienna do pracy - po prowizorycznym rozczesaniu (palcami) i ściągnięciu gumką.

Dodatkowo kolor prezentował się nijako. 
Przy głowie rudo, kawałek dalej żółto, a na końcach białawo:
Wasze włosy u Mysi. Pigmentacja Doroty

LECZENIE ;)

1. Pigmentacja na Joanna Professional 7 z dodatkiem 6 na wodzie 3% na 30 minut.
Po spłukaniu, etap drugi: 7 z minimalną domieszką 8.1.
Jednocześnie z położeniem 7 z gołębim popielem 1:3 na odrost na wodzie 6%.

2. Pielęgnacja:
- mycie odżywką aloesową z Forte Sweden
- mycie syoss anti-grease przeciwłupieżowy
- 2gie mycie szampon zakwaszający profesjonalny z Joanny

- odżywka Isana Profesjonalna z pszenicą mieszana pół na pół z Joanną Profesjonalną z jedwabiem
- 2ga odżywka balsam na cedrowym propolisie z Babuszki Agafii
- maseczka łopianowa pozostawiona jako bez spłukiwania (w niewielkiej ilości)

3. Włosy podcięte niewiele, ponieważ w zasadzie należało je skrócić bardzo mocno,
jednak Dorota wyglądałaby źle w zbyt krótkich włosach. Pozostawiłam więc część zniszczonych końców z zaleceniem regularnego podcinania.

Efekt końcowy:

Wasze włosy u Mysi. Pigmentacja Doroty
Prezentacja równomiernie pokrytego odrostu z resztą włosów.
Żółty kolor odbija spod lampy sufitowej.

Wasze włosy u Mysi. Pigmentacja Doroty
To zdjęcie dobrze oddaje końcowy kolor

Wasze włosy u Mysi. Pigmentacja Doroty
Pozostawiona długość włosów.
Bardzo ładny skręt w wyższych partiach
i trochę gorszy w tych najbardziej przesuszonych.

________________________________________

Chcesz, żebym zrobiła Twoje włosy?
Umów się ze mną! KLIK
________________________________________


Wasze włosy u Mysi. Z miotełki na Hannę Lis

Wasze włosy u Mysi. Z miotełki na Hannę Lis
Przed zabiegami
Z włosami Magdaleny miałam sporo roboty.

Fryzjer po prostu je zniszczył, nie uzyskując efektu, nawet odrobinę, przypominającego wymarzony.

Celem było przejście w kolor Hanny Lis.
Ciemniejszy u podstawy, z jaśniejszym, ale regularnym, chłodnym dołem.
Przy czym, włosy Magdaleny są naturalnie bardzo bardzo ciemne i bazę należało dodatkowo pojaśnić.

Niestety, zamiast tego otrzymała siano i brzydki, bury odcień z rudą górą.

Jak z tego wyszłyśmy? I czy choć trochę zbliżyłyśmy się do ideału?
Moja odpowiedź brzmi, zdecydowanie TAK!


Zapraszam do obejrzenia :))
Taki mniej więcej efekt chciała uzyskać Magdalena.
Ciemniejszy odrost i jaśniejsza długość
z przenikającymi się lekko pasemkami.
Wasze włosy u Mysi. Z miotełki na Hannę Lis

To zrobił fryzjer:
Wasze włosy u Mysi. Z miotełki na Hannę Lis

Poprawka u tego samego dała efekt, 
który załączyłam jako pierwszy w tym wpisie.

Druga poprawka wprowadziła czekoladowe tony
w pasy i kratkę, które już nie zostały uwiecznione.

Przyszedł więc czas na Mysię ^^
Po pierwsze zmieniłam pielęgnację Magdaleny z proteinowej na emolientową.

Po drugie, nie było wyjścia, 
musiałam te łaty zdekoloryzować:
Wasze włosy u Mysi. Z miotełki na Hannę Lis

Po trzecie.
Teraz będzie trudne słownictwo :D
Położyć balejaż z bazą dla odrostu i stonować farbą całość.
Wykonałam odpowiednio:

1. Równoczesny drobny balejaż z poprawką odrostu:
rozjaśniacz Joanna Professional na 6% z 6.1 na 6% Chantal Prosalon
2. Tonowanie:
Joanna Gołębi Popiel na 3% na 15 minut z zapienieniem.

Włosy zostały poddane regeneracji na BingoSpa Olej Arganowy
i podcięte.

Efekt:
Wasze włosy u Mysi. Z miotełki na Hannę Lis
W ciemnym świetle wybija pod bardzo zimny


Wasze włosy u Mysi. Z miotełki na Hannę Lis
W świetle bezpośrednim świetle słonecznym, jest neutralny.
Beżowy.
Trochę już wygniecione,
jeszcze nie myte.Włosy wymagają jeszcze regeneracji i dalszej pieczołowitej opieki kolorystycznej,
aczkolwiek efekt końcowy to niebo a ziemia w porównaniu do początku.

Miłego dnia! :))

______________________________________

Chcesz, żebym zrobiła Twoje włosy?
Umów się ze mną! KLIK
______________________________________

Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.


Stało się. Bawiłyśmy się farbami bez opamiętania. Szalałyśmy z lokówką i prostownicą. Po umyciu bez gorących urządzeń i tony odżywek mamy żałośnie przerzedzoną kopkę siana. Włosy na mokro sprawiają wrażenie, jakby były zrobione z gumek. Są nieprzyjemne w dotyku, jakby tępe. Czy można to uratować? Może obcięcie to jedyne wyjście?

Odpowiedź brzmi i tak, i tak. 
Włosy należy koniecznie podciąć, minimum 5cm. Obetnij tyle, ile jesteś w stanie zaakceptować. Zniszczone włosy nie są żadną ozdoba, lepsze krótsze, ale zadbane.
Po obcięciu można zawalczyć o pozostałą resztę.

ZASADA PODSTAWOWA - Ostre mycie skraca włosom życie
Używajmy możliwie delikatnego szamponu i to w sposób prawidłowy. Nie jestem zwolenniczką mycia odżywką, jajkiem czy pudrem ajurwedyjskim, ale uważam, że umiar w myciu jest wskazany. Zaopatrzmy się dlatego w dwa szampony.

1. Szampon numer 1
Ma zawierać SLES. Nie może zawierać silikonów, czyli tego, co ma -methicone w nazwie, np. tridimethicone, dimethicone.
Do zmywania silikonów.
Do stosowania co jakiś czas, np co 3cie mycie.
Cena szamponu powinna należeć do niższych. Szampon ma tylko myć. Przygotować włosy na odżywkę.

2. Szampon nr 2
Dla dzieci. Nie może zawierać SLS, tylko inna substancję myjącą.
Do częstego stosowania. Nie niszczy bariery lipidowej włosów.

Pamiętajmy, że szampon nakładamy na dobrze zmoczone włosy i przy myciu skupiamy się na skórze głowy. Spływająca piana sama umyje włosy na długości.

ZASADA NR 1 – Na sztywne włosy zmiękczacz
Jak poznać, że moje włosy są sztywne?
- łatwo się łamią i wykruszają
- kosmyk wzięty w palce, sterczy, nie opada łagodnie na palce. 
- w dotyku są szorstkie
- są bardzo suche: schną tak szybko, że już po zdjęciu ręcznika, końce są jaśniejsze niż reszta i prawie suche
- przyjmują każdą ilość odżywki, trudno je obciążyć


Zmiękczają emolienty oraz humektanty
Wspólnie, nie tylko uelastyczniają włos, ale zatrzymują w nim wilgoć. Dlatego nalezy zadbać, aby składniki z obu grup znalazły się w jednej odżywce

Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
Olejek rycynowy, nasiona drzewa rycynowego
Fot. Liv friis-larsen / Shutterstock.com
Popularne emolienty:
* glikol propylenowy (= propylene glycol, może wywoływać  podrażnienia u alergików)
* lecytyna
* lanolina 
* olej słonecznikowy i winogronowy (tak, te z kuchennej szafki)
* olejek rycynowy (ten na przeczyszczenie z apteki, ma działanie głównie osłonowe)
* olej ze słodkich migdałów, macadamia, kokosowy (faktycznie naprawia)

Popularne, wybrane humektanty:
* aloes
* algi
* avocado
* masło shea
* d-panthenol (=witamina B5, taka sama, jak ta w piance z apteki)
* gliceryna (w płynie, dostępna w aptece za ok. 3 zł za buteleczkę. 
                      Dodajemy 1-5 kropel do odżywki)
* ceramidy
* kwas hialuronowy
* kwas mlekowy
* mocznik

W odpowiedzi na prośbę, podaję przykłady odżywek, które wpadły mi w ręce z googli. Każda jest opisana kolorami, kolory są te same dla tych samych składników, np ekstrakty na zielono. Substancje nieopisane nie mają większego znaczenia, gdy sa po zapachu lub są konserwantami. 
Wkrótce dodam zdjęcia tych odżywek, gdyż obecnie mam problemy techniczne.
Jeśli macie konkretną odżywkę, którą chcecie przeanalizować, piszcie, stworzę osobny dział do analiz.


Przykłady odżywek bezsilikonowych zmiękczających dostępnych w drogeriach:
Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
- Garnier Naturalna Pielęgnacja, Odżywka do włosów zniszczonych `Awokado i masło karité`
Skład: Aqua/Water, Cetearyl Alcohol, Elaeis Guineensis Oil/Palm Oil, Behentrimonium Chloride, Cl 15985/Yellow 6, Cl 19140/Yellow 5, Stearamidopropyl Dimethylamine, Chlorhexidine Dihydrochloride, Persea Gratissima Oil/ Avocado Oil, Citric Acid, Butyrospermum Parkii Butter/Shea Butter, Hexyl Cinnamal, Glycerin, Parfum/Fragrance
***
zmiękczacz, oleje, zakwaszacz


Dobra, zmiękczająca odżywka. Idealna dla włosów suchych i kręconych.Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
- Garnier Naturalna Pielęgnacja, Odżywka do włosów cienkich `Drożdże piwne i owoc granatu`
Skład: Aqua, Gliceryl Stearate, Cetearyl Alcohol, Distearoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate,  Alcohol Denat. Hydroxypropyl Guar, Hydroxycitronellal, Yeast Extract, Limonene, Benzoic Acid, Benzyl Salicytate, Linalool, Punica Granatum Extract, Caprylyl Glicol, Persea Gratissima Oil/Avocado Oil, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Glicerin, Parfum.
***
uwaga na denat i linalool, który jest substancją zapachową alergenna, tym bardziej im ma dłuższy konkat z powietrzem, zamykajmy opakowanie po użyciu.
zmiękczacze, ekstrakt z granatu i drożdży, olej, olejki eteryczne
Sympatyczna, dobra w składzie odżywka.
Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
- Forte Sweden, Mrs. Potter`s, Balsam do włosów suchych i zniszczonych z aloesem
Skład: Aqua, Cetearyl Alcohol, Cetrimonium Chloride, Isopropyl Myristate, Dimethicone Copolyol, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Parfum, Isopropyl Alcohol, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolione, Citric Acid, Butylphnelyl Methylpropional, CI 19140.
***
zmiękczacz, antystatyk, emolient, silikon odparowujacy, czyli jakby go nie było, ekstrakt aloesu


Odżywka bardzo fajna składowo, bo prosta, ale warto wzbogacić ją gliceryną lub dowolnym olejem.Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
-Rossmann, Alterra, Glanz - Spülung Aprikose & Weizen (Odżywka nadająca połysk do włosów pozbawionych blasku i łamliwych `Morela i pszenica`)
Skład: Aqua, Alcohol*, Cetearyl Alcohol, Glycerin, Stearamidopropyl Dimethylamine, Myristyl Alcohol, Glycine Soja Oil*, Triticum Vulgare Oil, Sodium Lactate, Prunus Armeniaca Fruit Extract*, Sodium Hyaluronate, Citric Acid, Lactic Acid, Tartaric Acid, Vitis Vinifera Extract*, Helianthus Annuus Seed Oil, Lauroyl Sarcosine, Hydroxyethylcellulose, Gardenia Tahitensis Flower Extract, Cocos Nucifera Oil, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Parfum**, Linalool**, Geraniol**, Citral**, Limonene**.
* składniki pochodzące z upraw ekologicznych.
** naturalne olejki eteryczne.
***
zmiękczacz, gliceryna, ekstrakty, zakwaszanie, oleje, witamina E

To moja ulubiona odżywka/maska, bogata w oleje i ekstrakty.

Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
-Rossmann, Alterra, Feuchtigkeits - Spulung Granatapfel & Aloe Vera (Nawilżająca odżywka `Granat i aloes`)
Skład: Aqua, Alcohol*, Stearamidopropyl Dimethylamine, Glycerin, Cetearyl Alcohol, Myristyl Alcohol, Glycine Soja Oil*, Punica Granatum Seed Oil*, Ricinus Communis Oil*, Punica Granatum Extract*, Aloe Barbardensis Extract*, Acacia Farnesiana Extract*, Lauroyl Sarcosine, Sodium Lactate, Hydroxyethylcellulose, Carthamus Tinctoris Oil*, Tocopherol, Helianthus Annuus Seed Oil
Ascorbyl Palmitate, Parfum**, Linalool**, Limonene**, Geraniol**, Citronellol**, Citral**,
* Składniki z certyfikatem rolnictwa ekologicznego
** Naturalne olejki eteryczne
***
zmiękczacz, oleje, ekstrakty, witamina E
Moja druga ulubiona :). Ma porządny skład, a jest naprawdę tania.

Przykłady odżywek drogeryjnych zmiękczających z silikonem:
Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
- Garnier Naturalna Pielęgnacja, Odżywka do włosów normalnych `Mango i kwiat tiare`
Skład: Water, Cetearyl Alcohol, Elaeis Guineensis Oil/Palm Oil, Cocos Nucifera Oil/Coconut Oil, Trideceth-6, Chlorohexidine Dihydrochloride, Limonene, Linalool, Mangifera Indica Fruit Extract/Mango Fruit Extract, Amodimethicone, Geraniol, Gadenia Tahitensis Flower, Cetrimonium Chloride, Methylparaben, Hexyl Cinammal, Glycerin, Parfum/Fragrance (FIL C40435/1)
***
zmiękczacz, oleje, substancja bakteriobójcza i grzybobójcza, zapach potencjalnie alergenny, ekstrakty, silikon, antystatyk, gliceryna

Niezła odżywka zawierająca wszystkiego po trochę. Chlorhexydyna na plus, zapobiega rozwojom grzybów i w odzywce i na skórze naszej głowy.


Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
- Garnier Naturalna Pielęgnacja, Aloe Vera, Odżywka z aloesem
Skład: Aqua, Cetearyl Alcohol, Elaesis Guineensis Oil/Palm Oil, Trideceth-6, Chlorhexidine Dihydrochloride, Linalool, Benzyl Alkohol, Amodimethicone, Propylene Glycol,  Aloe Barbadensis Leaf Extract, Cetrimonium Chloride, Methyl Paraben, Buthylphenyl Methylpropional, Hexyl Cinnamal, Glicerin, Parfum.

***zmiękczacz, olejsubstancja bakteriobójcza i grzybobójcza, zapach potencjalnie alergenny, silikon, ekstrakt z aloesu, antystatyk, gliceryna

Czytajmy dokładnie składy, bo może się okazać, że odżywka z dobrymi opiniami, jest z punktu widzenia chemii dość bezwartościowa, przykłady:

Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
- Clairol, Herbal Essences, Hello Hydration, Nawilżanie po brzegi, Odżywka nawilżająca
Skład: Aqua, Stearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Stearamidopropyl Dimethylamine, Glutamic Acid, Bis-Aminopropyl Dimethicone, Parfum, Benzyl Alcohol, Citric Acid, EDTA, Hexyl Cinnamal, Sodium Chloride, Propylene Glycol, Benzyl Salicylate, Limonene, Linalol, Magnesium Nitrate, Vanilla Planifolia Fruit, Cocos Nucifera Fruit Extract, Methylchloroisothiazolinone, CI 42090, Magnesium Chloride, Methylisothiazolinone, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate
*** 
Dwa zmiękczacze, dwa antystatyki (żeby się nie elektryzowało) i silikon. Koniec bajki.

I zszokować się, gdy inny produkt z tej linii ma niemal identyczny skład, ale inną nazwę!
- Clairol, Herbal Essences, Break's Over, Strenghtening Conditioner (Odżywka przeciw łamaniu się włosów 'Nie łam się!')
Skład: Aqua, Stearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Stearomidopropyl Dimethylamine, Glutamic Acid, Bis-Aminopropyl Dimethicone, Parfum, Beznyl Alcohol, Citric Acid, EDTA, Hexyl Cinnamal, Sodium Chloride, Propylene Glycol, Benzyl Salicylate, Limonene, Linalool, Magnesium Nitrate, Margarita Powder, Mangifera Indica Fruit Extract, Cocos Nucifera Fruit Extract, Cl 60730, Methylchloroisothiazolino ne, Magnesium Chloride, Methylisothiasolinone, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate
*** 
Nie ma tu nic, co by miało faktycznie zapobiegac łamaniu się włosów.

ZASADA NR 2 – Na zbyt miękkie włosy usztywniacz
Jak poznać, że moje włosy są zbyt miękkie?
- są sflaczałe, nie trzymają ułożenia
- są wiotkie
- fruwają wokół głowy
- w dotyku przypominają włosy dziecka

Usztywniają proteiny.
Proteiny pod wpływem ciepła mogą się wbudować we włos dość trwale, dobrze go naprawiając. Wypełniają mikrouszkodzenia, zastępują rusztowanie.

Wybieramy kosmetyki z proteinami hydrolizowanymi!, bo tylko takie mają wielkość cząsteczek umożliwiających wbudowanie się we włos. Nie są ani za duże, ani za małe. Co z tego, że producent napisze, że dany produkt zawiera np., jedwab, jeśli jest on bezużyteczny. Sprawdzajmy, czy jest oznaczony w składzie jako hydrolyzed.

Popularne proteiny:
* jedwab hydrolizowany (=hydrolyzed silk protein)
* keratyna hydrolizowana (=hydrolyzed keratin)
* proteiny mleczne (=milk protein)

Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
Oliwki 
Fot. Viktor1 / Shutterstock.com
Usztywniająco działa również:
* miód (do maseczek stosujemy łyżkę lejkiegomiodu , podgrzewanie stałego sprawia, że traci on swoje właściwości odżywcze)
* oliwa z oliwek (możemy stosować solo, przed myciem, nakładamy kilka łyżek na suche włosy na conajmniej godzinę)
* żółtko (stosujemy samo żółtko, białko wysusza, mieszamy z dowolnym olejem, zapach żółtka zneutralizuje dodanie soku z połówki cytryny)Przykłady proteinowych bezsilikonowych odżywek drogeryjnych:
Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
- Forte Sweden, Mrs. Potter`s, Odżywczy balsam z aloesem i keratyną do włosów suchych i zniszczonych
Skład: Aqua, Cetearyl Alcohol, Cetrimonium Chloride, Isopropyl Myristate, Dimethicone Copolyol, Hydrolyzed Keratin, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Parfum, Isopropyl Alcohol, Propylene Glycol, Alcohol, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol, Phenoxyethanol, Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Citric Acid, Benzyl Salicylate, Geraniol, Linalool, CI 19140.
*** 
zmiękczacz, antystatyk, emolient, silikon lekki odparowujący, proteina-keratyna, ekstrakt z aloesu

Świetna składowo odżywka z porządnym dodatkiem keratyny i aloesu.


Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
-L`Oreal, Elseve Total Repair 5, Odżywka wypełniająca w kremie
Skład: Aqua/Water, Cetyl Alcohol, PEG-180, Elaeis Guineensis Oil/ Palm Oil, Hydroxyethylcellulose, Dodecene, Hydroxypropyltrimonium Hydrolyzed Wheat Protein, Arginine, Chlorhexidine Dihydrochloride, Polyxamer 407, Linalool, Isopropyl Myristate, 2-oleamido-1,3-octadecanediol, Myristyl Alcohol, Serine, Cetrimonium Chloride, Cetyl Esters, BHT, Citric Acid, Buthylphenyl Methylpropional, Lauryl PEG/PPG-18/18 Methicone Glutamic Acid, Hexyl Cinnamal, Glyceryl Linoleate, Glyceryl Oleate, Glyceryl Linolenate, Parfum/Fragrance
*** 
zmiękczacz, olej, proteina pszeniczna, substancja bakteriobojczai i grzybobojcza, zapach potencjalnie alergenny, emolient, antystatyk, zakwaszacz

Odżywka powinna się sprawdzić przy zniszczonych włosach. Powinna zmiękczyć, ulelastycznić i uzupełnić poziom protein. 

Przykłady proteinowych silikonowych odżywek drogeryjnych:
Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
- Joanna, Jedwab, Odżywka wygładzająca
Skład: Aqua, Cetearyl Alcohol, Dimethicone, Glycerin, Paraffinum Liquidum, Quaternium-91, Cetrimonium Chloride, Hydrolized Silk, Triethanolamine, Parfum, Hexyl Cinnamals, Butylphenyl Methylpropional, Limonene, Linalool, DMDM Hydantoin, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, CI:17200
***
zmiękczacz, silikon, gliceryna, substancje powłokotwórcze moga obciązać włosy, antystatyk, proteiny jedwabne

Odżywka powinna wygładzić niesforne pasma, ale słabo u niej z regeneracją. Zapewni efekt wizualny.

Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
-L`Biotica, Biovax Latte, Intensywnie regenerująca maseczka odbudowa osłabionych włosów + proteiny mleczne
Skład: Aqua, Cetyl Alcohol, Cetrimonium Chloride, Cetearyl Alcohol (and) Ceteareth - 20, Hydrolyzed Milk Protein (and) Lactose, Amodimethicone, Isopropyl Myristate, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Acetylated Lanolin, Glycerin, Lawsonia Inermis Extract, Mel (Honey) Extract, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Hydrolyzed Silk, Parfum, Benzyl Alcohol (and) Methylchloroisothiazolinone (and) Methylisothiazolinone, Citric Acid, Triethanolamine, Hexyl Cinnamal, Potassium Sorbate.
*** 
zmiękczacze, antystatyk, proteiny mleczne i jedwabne, ekstrakt z henny i miodu

Doskonała składowo maseczka, powinna dobrze nawilżać suche i podniszczone włosy.


Przykłady proteinowych odżywek profesjonalnych/fryzjerskich:

- Stapiz, Sleek Line, Repair & Shine Hair Mask (Maska regenerująca z jedwabiem i wyciągiem z pestek słonecznika) 
Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.

Produkt przeznaczony do włosów i skóry zniszczonej po wszelkich zabiegach fryzjerskich. Maska zawiera jedwab i wyciąg z pestek słonecznika i innych roślin. Polecana do włosów cienkich słabych i zniszczonych. Bardzo silnie regeneruje,
Zawiera filtr uv, chroni włosy przed szkodliwym działaniem słońca. Już po pierwszym zastosowaniu widać efekty działania. Po użyciu włosy stają się gładkie, miękkie, lśniące i łatwo się rozczesują.

Skład: Aqua, Cetearyl AlcoholCetrimmonium ChlorideIsopropyl MyristateHelianthus Annuus Seed OilCyclopentasiloxane, Dimethiconol,Hydrolyzed SilkButylene GlycolMalic AcidPrunus Amygdalus Dulcis Seed Extract, Actinidia Chinensis Fruit Juice, Citrus Aurantium Dulcis Fruit Juice, Citrus Paradisi Fruit Juice, Pyrus Malus Fruit JuicePEG-40 Hydrogenated Castor Oil,Parfum, Alpha-Isomethyl Ionone, Eugenol, Hexyl Cinnamal, Linalool, Phenoxyethanol, Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben
***
zmiękczaczkonserwantantystatykolej słonecznikowy
silikony: odparowujący i cięższy
proteiny jedwabiuhumektantkwas jabłkowy,
ekstrakty: ze słodkich migdałów, z kiwi, z pomarańczy, z grejpfruta, z jabłek 
emulgator - więcej o PEGach

Bogata składowo maska. Powinna zmiękczyć, wygładzić i nadać blask nawet mocno zniszczonym włosom.
Zapobiegnie ich elektryzowaniu.
Mogę polecić do włosów zniszczonych zabiegami fryzjerskimi.
Zawiera ciężki silikon, po kilku użyciach trzeba pamiętać o umyciu włosów szamponem ze SLESem.

Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
- Kerastase, Nutritive, Lait Vital Proteine, Odżywka do włosów
Skład: Aqua/water, Cetearyl Alcohol, Stearalkonium Chloride, Cetyl Alcohol, ceteareth-33, octyldodecanol, hydroxypropyl guar, methylparaben, amodimethicone, hydroxypropyltrimonium hydrolyzed wheat protein, chlorhexidine dihydrochloride, trideceth-12, cetrimonium chloride, parfum
***
zmiękczacze, silikon, proteiny pszeniczne, substancja bakteriobójcza i grzybobójcza

Uboga składowo odżywka o wysokiej cenie. Dwa popularne zmiękczacze, troszkę śmieci i proteiny pszeniczne w sporej ilości.


Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
- Schwarzkopf Professional, bc Bonacure, Repair Rescue, Total Repair Treatment, Maska intensywnie regenerująca
Skład: aqua, cetearyl alcohol, parafinum liquidum, dimethicone, quaternium 87, distearoylethyl distearoylethyl hydroxyethylmonium methosulfate, isopropyl myristate, cetrimonium chloride, stearamidopropyl dimethylamine, cetyl palmitate, lactic acid, propylene glycol, polyquaternium 37, propylene glycoldicaprylate, glicine, dimethiconol, panthenol, hydroxy propyltrimonium hydrolyzed wheat protein, guar hydroxypropyltrimonium chloride, citric acid, hydrolized vegetable protein, pg-propylsilanetrol, ppg-1 trideceth-6, parfum, limone phenoxyethanol, methylparaben
*** 
zmiękczacze, silikony, antystatyki, proteiny sojowe, pszeniczne i z warzyw (soja, pomidory, grzyby), substancja powłokotwórcza, substancje powłokotwórcze (działanie kondycjonujące), witamina B5, kwas cytrynowy i mlekowy - zakwasza i utrzymuje pH.

Niezła maska. Powinna regenerować. Zawiera substancje zmiękczające i ochronne, ale też sporo protein w dwóch rodzajach.

ZASADA NR 3 - Zamykaj drzwi!
Łuski można pozamykać wykonując dwa proste kroki:

1. stosowanie zimnej wody do ostatniego płukania
Spłukujemy odżywkę letnią wodą, a potem przez 15 sekund lejemy po włosach zimną. Nie wolno lać po skórze głowy, lejemy tylko włosach. Polewanie lodowatą wodą mieszków włosowych może doprowadzić do ich "zaziębienia" i włosy będą wypadać.

2. stosowanie płukanek zakwaszających
Po spłukaniu zimną wodą też można wykonać płukankę.
Na szklankę wody bierzemy dwie torebki wybranych ziół: 
- rumianek i lipa dla włosów jasnych (kilkakrotne zastosowanie, co najmniej pięciokrotne,  nadaje złociste refleksy)
- kora dębu i pokrzywa dla włosów ciemnych (kilkakrotne zastosowanie nadaje kolorowi głębi)
Zioła zaparzamy pod przykryciem 10 minut. 
Do chłodnego naparu dodajemy kilkanaście kropel cytryny.
Polewamy włosy chłodną płukanką i tak zostawiamy do ocieknięcia.

Kłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.
Skobelek
Fot. poradnikogrodniczy.pl 
ZASADA NR 4 - Zamknęłaś drzwi? Zarygluj się!
Jeśli masz bardzo zniszczone włosy, pielęgnacja całkiem bez silikonów nie jest dla Ciebie. 
Utarło się, że silikony to zło, tymczasem rozsądnie stosowane, mogą być zbawienne dla wyniszczonych włosów. Służą perfekcyjnemu zabezpieczeniu, tworzą warstewkę ochronną. Dlatego silikony przyrównałam do przysłowiowego rygielka.

Strach przed silikonami wziął się z tego, że wyobrażano sobie, że niczym folia spożywcza oblepiają włos, uniemożliwiając wnikaniu w niego czegokolwiek, powodując jego duszenie się. jest to bzdura. Silikony nie są warstwą nieprzenikalną. Wbudowują się tam, gdzie są największe spustoszenia, ale same odpadają z czasem. Zmywają się bardzo łatwo szamponem ze SLSEM.

Proces odżywiania zniszczonych/suchych włosów powinien przebiegać następująco:
1. oczyszczenie włosów szamponem

2. nałożenie odżywki proteinowej lub emolientowej pod kompres z folii i ręcznika na przynajmniej 15 minut, spłukanie

3. nałożenie dowolnej odżywki silikonowej od połowy długości po końcówki, dokładne jej wmasowanie i spłukanie

4. zamknięcie łusek spłukując włosy zimną wodą/płukanką zakwaszającą

5. podpunkt dla ekstremalnie zniszczonych włosów: 
nałożenie na wilgotne włosy odżywki bez spłukiwania: 
* spray silikonowy, mleczko prostujące, serum witaminowe

6. po wysuszeniu włosów, można wmasować jeszcze w końcówki olejek


Wskazówka :)
Uważajmy na to, żeby włosów nie przeproteinować! 
Efekt będzie odwrotny do oczekiwanego. Włosy zrobią się nadmiernie kruche. 
Złotym środkiem jest zamienne stosowanie emolientów i protein.
Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji włosów


Lubimy nasze włosy, ale rzadko w wersji naturalnej, zwykle kręcimy, prostujemy, układamy na szczotce i używamy tony kosmetyków stylizujących. Nie jest to oczywiście zabronione, ale trzeba zachować umiar, żeby nie skończyć z trzema włosami na krzyż.
   
Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji włosów
Przekrój poprzeczny włosa
Aby zrozumieć mechanizm niszczenia, musimy sięgnąć do budowy włosa. Składa się on z zewnętrznej warstwy jaką jest otoczka. Tworzą ją łuski zbudowane z keratyny, które przylegają do siebie, na wzór dachówki. Im ściślej leżą, tym gładszy i zdrowszy włos. Jeśli łuski są odchylone, to włos staje się porowaty i szorstki w dotyku. Gdy dojdzie do naderwania łusek w kilku miejscach, włos złamie się.

Pod otoczką znajdują się mikro i makro włókna o zróżnicowanej grubości. Jeśli włos zmiażdżymy, nacinając tępymi nożyczkami i nie będziemy o niego właściwie dbać, włókna zaczną się dzielić i skończymy z rozdwojonymi końcówkami.

Rdzeń to po prostu zrogowaciała wewnętrzna część włosa zbudowana z komórek identycznych dla skóry właściwej. Odsłonięty rdzeń, rozpada się, rusztowanie dla włosa stanowią wyłącznie włókna i łuski.


Uszkodzenia mechaniczne. 
Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji włosów
   Wielu zniszczeń przysparza nam nieumiejętne czesanie. Nie mogąc rozdzielić kosmyków, szarpiemy je niemiłosiernie. To sprawia, że cześć włosów zostaje wyrwana, a część nadłamana. Dlatego nie wyczesujmy lakierów i pianek. Lepiej włosy umyć. Nie tapirujmy ich zbyt często, a jeśli już to na jeden rządek włosów poddawanych zabiegowi, róbmy 3-5 ruchów grzebieniem. Pamiętajmy, że włosy kręcone czeszemy tylko na mokro i wyłącznie po nałożeniu odżywki. Uważajmy również przy spienianiu szamponu, żeby włosów niepotrzebnie nie trzeć między sobą i delikatnie wykręcać, gdy chcemy je odsączyć z wody. Nie trzemy ich też ręcznikiem, tylko ostrożnie w niego zawijamy. Nie ściskajmy zbytnio gumkami, szczególnie jeśli mają metalowe łączenia. Związujmy włosy na noc w warkocz.

Uszkodzenia chemiczne
Rozjaśnianie, największy wróg. Jest najagresywniejszym rodzajem koloryzacji. Sprawia, że włos traci pigment, a tym samym dużą cześć budulca, gdyż żeby naturalny ciemny kolor „wypłynął”, łuski muszą zostać wręcz rozerwane. Jeśli musimy decydować się na ten zabieg, rozjaśniajmy wyłącznie odrost. Trzeba dodać, że pasemka i balejaż to zakamuflowana nazwa na rozjaśnianie, bo do ich zrobienia używa się rozjaśniacza.

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji włosów
Farbowanie - kolejny, choć mniejszy wróg. Pamiętajmy o maskach i odżywkach przy każdym myciu. Nie farbujmy się sposobem na lenia, kładąc za każdym razem farbę po całości, bo znacznie osłabia to nasze włosy. Oszczędźmy farbowania włosom delikatnym i cieniutkim.

Szampon. Negatywny wpływ na włosy ma nadużywanie szamponów. I nie chodzi tu o zbyt częste mycie, gdyż należy to robić tak często jak tego potrzebujemy, ale o mycie źle dobranymi szamponami i sposób w jaki myjemy. Jeśli nasze włosy są suche, nie myjmy ich szamponem do przetłuszczających się, podobnie jeśli nie mamy łupieżu, to nie myjmy przeciwłupieżowym. Jeśli nie używamy ciężkich kosmetyków regenerujących z linii fryzjerskich z masa silikonów, nie używajmy szamponów z substancją myjącą SLES czyli Sodium Laureth Sulfate i SLS czyli Sodium Lauryl Sulfate. Lepsze będą szampony przeznaczone dla dzieci. Dobrze jest szampon po prostu rozcieńczać w kubeczku wody i w takim stanie z niego korzystać. Znacznie ograniczy to przesuszanie się włosów. Ponadto, jeśli włosy nie są zatrważająco brudne, to jednorazowe szamponowanie im wystarczy.
   
Włosom nie służy też całkowity brak pielęgnacji. Po myciu szamponem zawsze zastosujmy odżywkę, a przynajmniej raz w tygodniu maskę. Dobrym sposobem są wszelkiego rodzaju maski domowe oraz stosowanie ich pod turban. Włosy należy okryć folią, choćby plastikowa torebką i owinąć ręcznikiem. Pozwólmy masce głęboko spenetrować włosy i zostawmy ją na przynajmniej 20-30 minut. Możemy tez włosy olejować dowolnym olejem na godzinę, dwie przed myciem.
   
Czytajmy składy! Należy unikać kosmetyków zawierających alkohol denat. na początku i w połowie składu (a nie na samym końcu, najlepiej wcale).  
Nie mylmy alkoholu denat. z cetearyl alkohol lub cetyl alkohol, bo to alkohole tłuszczowe, niegroźne, mają działanie nawilżające. 
Denat zwykle zawierają lakiery, pianki do włosów, mgiełki do psikania. 
Nie obawiajmy się jednak wcierek, jeśli nie kładziemy ich po długości. Zawartość alkoholu przyspiesza krążenie w cebulkach włosów i dostawę składników odżywczych, dlatego większość wcierek jest na alkoholu.

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji włosów
Woda brzozowa.
Czysty alkohol z niewielką domieszką ekstraktów z tataraku i brzozy. Popularna w czasach PRL-u jako zastępczy środek odurzający. Dlatego do dziś zakup tego produktu w kiosku może owocować przedziwnym grymasem twarzy sprzedawcy.
Stosowany jako wcierka może ograniczać przetłuszczanie włosów, niwelować tlusty lupież oraz przyspieszać porost.
Niedozwolony dla wrażliwców.

Uszkodzenia wywołane ciepłem. 
Suszarka. Nie wyrządzi krzywdy, jeśli umiemy jej używać. Zaczynamy suszenie najchłodniejszym powietrzem, gdy lekko podeschną, przestawiamy na cieplejsze, dopiero gdy są niemal całkiem suche, włączamy gorące i stylizujemy na szczotce. Jeśli nie zrobimy tego w tej kolejności, woda, którą nasiąknęły nasze włosy, może się podgrzać aż do zagotowania i jej bąbelki rozsadzą włos od środka.
   Gdy suszarka jest bez możliwości regulacji, pilnujmy, by trzymać ją jak najdalej od włosów, a przed suszeniem, spryskajmy je kosmetykiem termoaktywnym.

Prostownica i lokówka. Chętnie napisałabym, że to zło, ale co jak co, ale to genialne urządzenia do kreowania wymyślnych fryzur i opanowania lekkiego nieładu. Używajmy ich na specjalne okazje, zabezpieczając włosy silikonowym serum lub produktem przeznaczonym bezpośrednio do ochrony termoaktywnej. Nie podgrzewajmy jednego pasma więcej jak dwa razy. Stosujmy tylko na suchych włosach, wcześniej wygładzonych szczotka i suszarką.

Słońce, chlorowana i morska woda to mieszanka wybuchowa. Bardzo niszczą włosy. Chrońmy kosmyki pod czapkami i stosujmy filtry słoneczne na włosy. Jeśli nie mamy specjalistycznych, używajmy tych, którymi smarujemy ciało.

Od środka. Czasem zły wygląd włosów to nie sprawka czynników zewnętrznych, ale wynik kłopotu wewnętrznego. Jeśli brakuje nam witamin czy mikroelementów, włosy mogą wypadać i rosnąć słabe. Przyjmujmy okresowo zestawy witamin, jedzmy zdrowo, przebadajmy się na hormony tarczycy i zróbmy podstawowe badania krwi.

   
Nie dajmy się też zwariować, nie ma włosów idealnych. Te z reklamy nie istnieją na żywo, a takie, gdzie szerokość warkocza ma grubość pięści, to rzadkość, ale naturalny połysk i aksamitna miękkość to już realia, o które warto zawalczyć.
Po pierwsze - nie kołtunićMałe zmiany, wielki efekt!Przeproteinowanie. Śmiertelne złoHydroksyetylceluloza. Złoto dla kręconowłosychWasze włosy u Mysi. Okruszny rozjaśniaczNajwybredniejsze z wybrednych. Włosy szklisteWasze włosy u Mysi. Pigmentacja DorotyWasze włosy u Mysi. Z miotełki na Hannę LisKłopoty z gumą, czyli gdy włosy się ciągną. Jak dbać o bardzo zniszczone włosy.Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji włosów

Report "Włosy. Koloryzacja. Pielęgnacja. Kosmetyki."

Are you sure you want to report this post for ?

Cancel
×