close

The British Fantasy Awards 2019 - Winners

home

The British Fantasy Awards 2019 - Winners

qwillery.blogspot.com

The British Fantasy Awards 2019 - Winners


The British Fantasy Awards 2019 - Winners

The British Fantasy Awards 2019 Winners were announced on October 20, 2019, at FantasyCon in Glasgow, Scotland

Winners in green.



Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)
  • The Bitter Twins, by Jen Williams (Headline)
  • Empire of Sand, by Tasha Suri (Orbit)
  • Foundryside, by Robert Jackson Bennett (Jo Fletcher Books)
  • The Green Man’s Heir, by Juliet E McKenna (Wizard’s Tower Press)
  • The Loosening Skin, by Aliya Whiteley (Unsung Stories)
  • Priest of Bones, by Peter McLean (Jo Fletcher Books)


Best Horror Novel (the August Derleth Award)
  • The Cabin at the End of the World, by Paul Tremblay (Titan Books)
  • Little Eve, by Catriona Ward (W&N)
  • The Way of the Worm, by Ramsey Campbell (PS Publishing)
  • Wolf’s Hill, by Simon Bestwick (Snowbooks)


Best Newcomer (the Sydney J Bounds Award)
  • Tomi Adeyemi, for The Children of Blood and Bone (Macmillan Children’s Books)
  • Cameron Johnston, for The Traitor God (Angry Robot)
  • RF Kuang, for The Poppy War (HarperVoyager)
  • Tasha Suri, for Empire of Sand (Orbit)
  • Marian Womack, for Lost Objects (Luna Press Publishing)
  • Micah Yongo, for Lost Gods (Angry Robot)


Best Novella
  • Binti: The Night Masquerade, by Nnedi Okorafor (Tor.com)
  • Breakwater, by Simon Bestwick (Tor Books)
  • The Land of Somewhere Safe, by Hal Duncan (NewCon Press)
  • The Last Temptation of Dr Valentine, by John Llewellyn Probert (Black Shuck Books)
  • The Only Harmless Great Thing, by Brooke Bolander (Tor.com)
  • The Tea Master and the Detective, by Aliette de Bodard (Subterranean Press)


Best Short Fiction
  • Down Where Sound Comes Blunt, by GV Anderson (F&SF March/April 2018)
  • Her Blood the Apples, Her Bones the Trees, by Georgina Bruce (The Silent Garden: A Journal of Esoteric Fabulism)
  • In the Gallery of Silent Screams, by Carole Johnstone & Chris Kelso (Black Static #65)
  • A Son of the Sea, by Priya Sharma (All the Fabulous Beasts)
  • Telling Stories, by Ruth EJ Booth (The Dark #43)
  • Thumbsucker, by Robert Shearman (New Fears 2)


Best Anthology
  • The Devil and the Deep: Horror Stories of the Sea, ed. Ellen Datlow (Night Shade Books)
  • Humanagerie, ed. Sarah Doyle & Allen Ashley (Eibonvale Press)
  • New Fears 2, ed. Mark Morris (Titan Books)
  • This Dreaming Isle, ed. Dan Coxon (Unsung Stories)
  • Year’s Best Weird Fiction, Vol. 5, ed. Robert Shearman & Michael Kelly (Undertow Publications)


Best Collection
  • All the Fabulous Beasts, by Priya Sharma (Undertow Publications)
  • The Future is Blue, by Catherynne M Valente (Subterranean Press)
  • How Long ‘til Black Future Month?, by NK Jemisin (Orbit)
  • Lost Objects, by Marian Womack (Luna Press Publishing)
  • Octoberland, by Thana Niveau (PS Publishing)
  • Resonance & Revolt, by Rosanne Rabinowitz (Eibonvale Press)


Best Non-Fiction
  • The Evolution of African Fantasy and Science Fiction, ed. Francesca T Barbini (Luna Press Publishing)
  • The Full Lid, by Alasdair Stuart (alasdairstuart.com/the-full-lid)
  • Ginger Nuts of Horror (www.gingernutsofhorror.com)
  • Les Vampires, by Tim Major (PS Publishing)
  • Noise and Sparks, by Ruth EJ Booth (Shoreline of Infinity)


Best Independent Press
  • Fox Spirit Books
  • Luna Press Publishing
  • NewCon Press
  • Unsung Stories


Best Magazine / Periodical
  • Black Static
  • Gingernuts of Horror
  • Interzone
  • Shoreline of Infinity
  • Uncanny Magazine


Best Audio
  • Bedtime Stories for the End of the World (endoftheworldpodcast.com)
  • Blood on Satan’s Claw, by Mark Morris (Bafflegab)
  • Breaking the Glass Slipper (www.breakingtheglassslipper.com)
  • PodCastle (podcastle.org)
  • PseudoPod (pseudopod.org)


Best Comic / Graphic Novel
  • 100 Demon Dialogues, by Lucy Bellwood (Toonhound Studios)
  • B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 1, by Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis, Tyler Crook & Dave Stewart (Dark Horse)
  • Hellboy: The Complete Short Stories, Vol. 1, by Mike Mignola and others (Dark Horse)
  • The Prisoner, by Robert S Malan & John Cockshaw (Luna Press Publishing)
  • Saga #49-54, by Brian K Vaughan & Fiona Staples (Image Comics)
  • Widdershins, Vol. 7, by Kate Ashwin


Best Artist
  • Vince Haig
  • David Rix
  • Daniele Serra
  • Sophie E Tallis


Best Film / Television Production
  • Annihilation, Alex Garland
  • Avengers: Infinity War, Christopher Markus & Stephen McFeely
  • Black Panther, Ryan Coogler & Joe Robert Cole
  • The Haunting of Hill House, Mike Flanagan
  • Inside No. 9, series 4, Steve Pemberton & Reece Shearsmith
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse, Phil Lord & Rodney Rothman
The British Fantasy Awards 2019 - Winners

Report "The British Fantasy Awards 2019 - Winners"

Are you sure you want to report this post for ?

Cancel
×