close

The Qwillery | category: British Fantasy Awards

home

The Qwillery

A blog about books and other things speculative

qwillery.blogspot.com

The British Fantasy Awards 2019 - Winners


The British Fantasy Awards 2019 - Winners

The British Fantasy Awards 2019 Winners were announced on October 20, 2019, at FantasyCon in Glasgow, Scotland

Winners in green.



Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)
  • The Bitter Twins, by Jen Williams (Headline)
  • Empire of Sand, by Tasha Suri (Orbit)
  • Foundryside, by Robert Jackson Bennett (Jo Fletcher Books)
  • The Green Man’s Heir, by Juliet E McKenna (Wizard’s Tower Press)
  • The Loosening Skin, by Aliya Whiteley (Unsung Stories)
  • Priest of Bones, by Peter McLean (Jo Fletcher Books)


Best Horror Novel (the August Derleth Award)
  • The Cabin at the End of the World, by Paul Tremblay (Titan Books)
  • Little Eve, by Catriona Ward (W&N)
  • The Way of the Worm, by Ramsey Campbell (PS Publishing)
  • Wolf’s Hill, by Simon Bestwick (Snowbooks)


Best Newcomer (the Sydney J Bounds Award)
  • Tomi Adeyemi, for The Children of Blood and Bone (Macmillan Children’s Books)
  • Cameron Johnston, for The Traitor God (Angry Robot)
  • RF Kuang, for The Poppy War (HarperVoyager)
  • Tasha Suri, for Empire of Sand (Orbit)
  • Marian Womack, for Lost Objects (Luna Press Publishing)
  • Micah Yongo, for Lost Gods (Angry Robot)


Best Novella
  • Binti: The Night Masquerade, by Nnedi Okorafor (Tor.com)
  • Breakwater, by Simon Bestwick (Tor Books)
  • The Land of Somewhere Safe, by Hal Duncan (NewCon Press)
  • The Last Temptation of Dr Valentine, by John Llewellyn Probert (Black Shuck Books)
  • The Only Harmless Great Thing, by Brooke Bolander (Tor.com)
  • The Tea Master and the Detective, by Aliette de Bodard (Subterranean Press)


Best Short Fiction
  • Down Where Sound Comes Blunt, by GV Anderson (F&SF March/April 2018)
  • Her Blood the Apples, Her Bones the Trees, by Georgina Bruce (The Silent Garden: A Journal of Esoteric Fabulism)
  • In the Gallery of Silent Screams, by Carole Johnstone & Chris Kelso (Black Static #65)
  • A Son of the Sea, by Priya Sharma (All the Fabulous Beasts)
  • Telling Stories, by Ruth EJ Booth (The Dark #43)
  • Thumbsucker, by Robert Shearman (New Fears 2)


Best Anthology
  • The Devil and the Deep: Horror Stories of the Sea, ed. Ellen Datlow (Night Shade Books)
  • Humanagerie, ed. Sarah Doyle & Allen Ashley (Eibonvale Press)
  • New Fears 2, ed. Mark Morris (Titan Books)
  • This Dreaming Isle, ed. Dan Coxon (Unsung Stories)
  • Year’s Best Weird Fiction, Vol. 5, ed. Robert Shearman & Michael Kelly (Undertow Publications)


Best Collection
  • All the Fabulous Beasts, by Priya Sharma (Undertow Publications)
  • The Future is Blue, by Catherynne M Valente (Subterranean Press)
  • How Long ‘til Black Future Month?, by NK Jemisin (Orbit)
  • Lost Objects, by Marian Womack (Luna Press Publishing)
  • Octoberland, by Thana Niveau (PS Publishing)
  • Resonance & Revolt, by Rosanne Rabinowitz (Eibonvale Press)


Best Non-Fiction
  • The Evolution of African Fantasy and Science Fiction, ed. Francesca T Barbini (Luna Press Publishing)
  • The Full Lid, by Alasdair Stuart (alasdairstuart.com/the-full-lid)
  • Ginger Nuts of Horror (www.gingernutsofhorror.com)
  • Les Vampires, by Tim Major (PS Publishing)
  • Noise and Sparks, by Ruth EJ Booth (Shoreline of Infinity)


Best Independent Press
  • Fox Spirit Books
  • Luna Press Publishing
  • NewCon Press
  • Unsung Stories


Best Magazine / Periodical
  • Black Static
  • Gingernuts of Horror
  • Interzone
  • Shoreline of Infinity
  • Uncanny Magazine


Best Audio
  • Bedtime Stories for the End of the World (endoftheworldpodcast.com)
  • Blood on Satan’s Claw, by Mark Morris (Bafflegab)
  • Breaking the Glass Slipper (www.breakingtheglassslipper.com)
  • PodCastle (podcastle.org)
  • PseudoPod (pseudopod.org)


Best Comic / Graphic Novel
  • 100 Demon Dialogues, by Lucy Bellwood (Toonhound Studios)
  • B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 1, by Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis, Tyler Crook & Dave Stewart (Dark Horse)
  • Hellboy: The Complete Short Stories, Vol. 1, by Mike Mignola and others (Dark Horse)
  • The Prisoner, by Robert S Malan & John Cockshaw (Luna Press Publishing)
  • Saga #49-54, by Brian K Vaughan & Fiona Staples (Image Comics)
  • Widdershins, Vol. 7, by Kate Ashwin


Best Artist
  • Vince Haig
  • David Rix
  • Daniele Serra
  • Sophie E Tallis


Best Film / Television Production
  • Annihilation, Alex Garland
  • Avengers: Infinity War, Christopher Markus & Stephen McFeely
  • Black Panther, Ryan Coogler & Joe Robert Cole
  • The Haunting of Hill House, Mike Flanagan
  • Inside No. 9, series 4, Steve Pemberton & Reece Shearsmith
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse, Phil Lord & Rodney Rothman

The British Fantasy Awards - 2019 Shortlist


The British Fantasy Awards - 2019 Shortlist

The British Fantasy Awards 2019 Shortlist has been announced!

The Winners will be announced on October 20, 2019, at FantasyCon in Glasgow, Scotland



Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)
  • The Bitter Twins, by Jen Williams (Headline)
  • Empire of Sand, by Tasha Suri (Orbit)
  • Foundryside, by Robert Jackson Bennett (Jo Fletcher Books)
  • The Green Man’s Heir, by Juliet E McKenna (Wizard’s Tower Press)
  • The Loosening Skin, by Aliya Whiteley (Unsung Stories)
  • Priest of Bones, by Peter McLean (Jo Fletcher Books)


Best Horror Novel (the August Derleth Award)
  • The Cabin at the End of the World, by Paul Tremblay (Titan Books)
  • Little Eve, by Catriona Ward (W&N)
  • The Way of the Worm, by Ramsey Campbell (PS Publishing)
  • Wolf’s Hill, by Simon Bestwick (Snowbooks)


Best Newcomer (the Sydney J Bounds Award)
  • Tomi Adeyemi, for The Children of Blood and Bone (Macmillan Children’s Books)
  • Cameron Johnston, for The Traitor God (Angry Robot)
  • RF Kuang, for The Poppy War (HarperVoyager)
  • Tasha Suri, for Empire of Sand (Orbit)
  • Marian Womack, for Lost Objects (Luna Press Publishing)
  • Micah Yongo, for Lost Gods (Angry Robot)


Best Novella
  • Binti: The Night Masquerade, by Nnedi Okorafor (Tor.com)
  • Breakwater, by Simon Bestwick (Tor Books)
  • The Land of Somewhere Safe, by Hal Duncan (NewCon Press)
  • The Last Temptation of Dr Valentine, by John Llewellyn Probert (Black Shuck Books)
  • The Only Harmless Great Thing, by Brooke Bolander (Tor.com)
  • The Tea Master and the Detective, by Aliette de Bodard (Subterranean Press)


Best Short Fiction
  • Down Where Sound Comes Blunt, by GV Anderson (F&SF March/April 2018)
  • Her Blood the Apples, Her Bones the Trees, by Georgina Bruce (The Silent Garden: A Journal of Esoteric Fabulism)
  • In the Gallery of Silent Screams, by Carole Johnstone & Chris Kelso (Black Static #65)
  • A Son of the Sea, by Priya Sharma (All the Fabulous Beasts)
  • Telling Stories, by Ruth EJ Booth (The Dark #43)
  • Thumbsucker, by Robert Shearman (New Fears 2)


Best Anthology
  • The Devil and the Deep: Horror Stories of the Sea, ed. Ellen Datlow (Night Shade Books)
  • Humanagerie, ed. Sarah Doyle & Allen Ashley (Eibonvale Press)
  • New Fears 2, ed. Mark Morris (Titan Books)
  • This Dreaming Isle, ed. Dan Coxon (Unsung Stories)
  • Year’s Best Weird Fiction, Vol. 5, ed. Robert Shearman & Michael Kelly (Undertow Publications)


Best Collection
  • All the Fabulous Beasts, by Priya Sharma (Undertow Publications)
  • The Future is Blue, by Catherynne M Valente (Subterranean Press)
  • How Long ‘til Black Future Month?, by NK Jemisin (Orbit)
  • Lost Objects, by Marian Womack (Luna Press Publishing)
  • Octoberland, by Thana Niveau (PS Publishing)
  • Resonance & Revolt, by Rosanne Rabinowitz (Eibonvale Press)


Best Non-Fiction
  • The Evolution of African Fantasy and Science Fiction, ed. Francesca T Barbini (Luna Press Publishing)
  • The Full Lid, by Alasdair Stuart (alasdairstuart.com/the-full-lid)
  • Ginger Nuts of Horror (www.gingernutsofhorror.com)
  • Les Vampires, by Tim Major (PS Publishing)
  • Noise and Sparks, by Ruth EJ Booth (Shoreline of Infinity)


Best Independent Press
  • Fox Spirit Books
  • Luna Press Publishing
  • NewCon Press
  • Unsung Stories


Best Magazine / Periodical
  • Black Static
  • Gingernuts of Horror
  • Interzone
  • Shoreline of Infinity
  • Uncanny Magazine


Best Audio
  • Bedtime Stories for the End of the World (endoftheworldpodcast.com)
  • Blood on Satan’s Claw, by Mark Morris (Bafflegab)
  • Breaking the Glass Slipper (www.breakingtheglassslipper.com)
  • PodCastle (podcastle.org)
  • PseudoPod (pseudopod.org)


Best Comic / Graphic Novel
  • 100 Demon Dialogues, by Lucy Bellwood (Toonhound Studios)
  • B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 1, by Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis, Tyler Crook & Dave Stewart (Dark Horse)
  • Hellboy: The Complete Short Stories, Vol. 1, by Mike Mignola and others (Dark Horse)
  • The Prisoner, by Robert S Malan & John Cockshaw (Luna Press Publishing)
  • Saga #49-54, by Brian K Vaughan & Fiona Staples (Image Comics)
  • Widdershins, Vol. 7, by Kate Ashwin


Best Artist
  • Vince Haig
  • David Rix
  • Daniele Serra
  • Sophie E Tallis


Best Film / Television Production
  • Annihilation, Alex Garland
  • Avengers: Infinity War, Christopher Markus & Stephen McFeely
  • Black Panther, Ryan Coogler & Joe Robert Cole
  • The Haunting of Hill House, Mike Flanagan
  • Inside No. 9, series 4, Steve Pemberton & Reece Shearsmith
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse, Phil Lord & Rodney Rothman

British Fantasy Society - British Fantasy Awards 2018


British Fantasy Society -  British Fantasy Awards 2018
The British Fantasy Society has announced the shortlist for the British Fantasy Awards 2018.

Best Anthology
  • 2084, ed. George Sandison (Unsung Stories)
  • Dark Satanic Mills: Great British Horror Book 2, ed. Steve Shaw (Black Shuck Books)
  • Imposter Syndrome, ed. James Everington & Dan Howarth (Dark Minds Press)
  • New Fears, ed. Mark Morris (Titan Books)
  • Pacific Monsters, ed. Margret Helgadottir (Fox Spirit)


Best Artist
  • Ben Baldwin
  • Jeffrey Alan Love
  • Victo Ngai
  • Daniele Sera
  • Sophie E Tallis
  • Sana Takeda


Best Audio
  • Anansi Boys (by Neil Gaiman, adapted by Dirk Maggs for Radio 4)
  • Brave New Words podcast (Ed Fortune and Starburst Magazine)
  • Breaking the Glass Slipper podcast (Lucy Hounsom, Charlotte Bond & Megan Leigh)
  • Ivory Towers (by Richard H Brooks, directed by Karim Kronfli for 11th Hour Audio Productions)
  • PseudoPod podcast (Alasdair Stuart and Escape Artists)
  • Tea & Jeopardy podcast (Emma & Peter Newman)


Best Collection
  • Norse Mythology, by Neil Gaiman (Bloomsbury)
  • Strange Weather, by Joe Hill (Gollancz)
  • Tanith by Choice, by Tanith Lee (Newcon Press)
  • Tender: Stories, by Sofia Samatar (Small Beer Press)
  • You Will Grow Into Them, by Malcolm Devlin (Unsung Stories)


Best Comic / Graphic Novel
  • Bitch Planet Vol 2: President Bitch, by Kelly Sue DeConnick, Taki Soma & Valentine de Landro (Image)
  • Grim & Bold, by Joshua Cornah (Kristell Ink)
  • Monstress, Vol. 2, by Marjorie Liu & Sana Takeda (Image)
  • Tomorrow, by Jack Lothian & Garry Mac (BHP Comics)
  • The Wicked + The Divine Vol 5: Imperial Phase Part 1, by Kieron Gillen & Jamie McKelvie (Image)


Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)
  • Age of Assassins, by RJ Barker (Orbit)
  • The Court of Broken Knives, by Anna Smith Spark (HarperVoyager)
  • The Ninth Rain, by Jen Williams (Headline)
  • Under the Pendulum Sun, by Jeanette Ng (Angry Robot)


Best Film / Television Production
  • Black Mirror, Series 4, by Charlie Brooker (Netflix)
  • Get Out, by Jordan Peele (Universal Pictures)
  • The Good Place, Season 1, by Michael Schur (Netflix)
  • Star Wars: The Last Jedi, by Rian Johnson (Lucasfilm)
  • Stranger Things, Season 2, by Matt & Ross Duffer (Netflix)
  • Twin Peaks: the Return, by Mark Frost & David Lynch (Sky Atlantic)
  • Wonder Woman, by Zack Snyder, Allan Heinberg & Jason Fuchs (Warner Bros.)


Best Horror Novel (the August Derleth Award)
  • Behind Her Eyes, by Sarah Pinborough (Harper Collins)
  • The Boy on the Bridge, by MR Carey (Orbit)
  • The Changeling, by Victor LaValle (Spiegel & Grau)
  • The Crow Garden, by Alison Littlewood (Jo Fletcher Books)
  • Relics, by Tim Lebbon (Titan Books)


Best Independent Press
  • Fox Spirit
  • Grimbold Books
  • Newcon Press
  • Salt Publishing
  • Unsung Stories


Best Magazine / Periodical
  • Black Static, ed. Andy Cox (TTA Press)
  • Gingernuts of Horror, ed. Jim Mcleod
  • Grimdark Magazine, ed. Adrian Collins
  • Interzone, ed. Andy Cox (TTA Press)
  • Shoreline of Infinity, ed. Noel Chidwick


Best Newcomer (the Sydney J Bounds Award)
  • RJ Barker, for Age of Assassins (Orbit)
  • SA Chakraborty, for The City of Brass (HarperVoyager)
  • Ed McDonald, for Blackwing (Orion)
  • Jeanette Ng, for Under the Pendulum Sun (Angry Robot)
  • Anna Smith Spark, for The Court of Broken Knives (HarperVoyager)


Best Non-Fiction
  • Gender Identity and Sexuality in Science Fiction and Fantasy, ed. FT Barbini (Luna Press)
  • Gingernuts of Horror, ed. Jim Mcleod
  • Luminescent Threads, ed. Alexandra Pierce & Mimi Mondal (12th Planet Press)
  • No Time to Spare: Thinking About What Matters, by Ursula K Le Guin (Houghton Mifflin Harcourt)
  • Paperbacks from Hell: The Twisted History of 70s and 80s Horror Fiction, by Grady Hendrix (Quirk)
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me, by Maura McHugh (Electric Dreamhouse Press)


Best Novella
  • Brother’s Ruin, by Emma Newman (Tor.com)
  • Cottingley, by Alison Littlewood (Newcon Press)
  • The Murders of Molly Southbourne, by Tade Thompson (Tor.com)
  • Naming the Bones, by Laura Mauro (Dark Minds Press)
  • Passing Strange, by Ellen Klages (Tor.com)
  • A Pocketful of Crows, by Joanne Harris (Gollancz)


Best Short Story
  • The Anniversary, by Ruth EJ Booth (in Black Static #61) (TTA Press)
  • Four Abstracts, by Nina Allan (in New Fears) (Titan Books)
  • Illumination, by Joanne Hall (in Book of Dragons) (Kristell Ink)
  • The Little Gift, by Stephen Volk (PS Publishing)
  • Looking for Laika, by Laura Mauro (in Interzone #273) (TTA Press)
  • Shepherd’s Business, by Stephen Gallagher (in New Fears) (Titan Books)

The Award winners will be announced on October 21, 2018 at FantasyCon 2018.

British Fantasy Awards 2017 - Shortlist

British Fantasy Awards 2017 - Shortlist

The shortlist for the British Fantasy Awards 2017 has been announced. The winners will be announced during the BFA Banquet at FantasyCon 2017, held this year at the Bull Hotel, Peterborough, September 29th – October 1st.


Best Newcomer
  • James Bennett, for Chasing Embers
  • Daniel Godfrey, for New Pompeii
  • Erika L Satifka, for Stay Crazy
  • Phil Sloman, for Becoming David
  • Martin Owton, for Exile

Best Magazine / Periodical
  • Black Static
  • Ginger Nuts of Horror
  • Interzone
  • Tor.com
  • Uncanny Magazine

Best Non-fiction
  • Blood Spectrum – Gary Couzens
  • The Geek Feminist Revolution – Kameron Hurley
  • Ginger Nuts of Horror ed. Jim McLeod
  • This Spectacular Darkness – Joel Lane, ed. Mark Valentine
  • The Women of Harry Potter series – Sarah Gailey
  • Words are my Matter: Writings about Life and Books, 2000-2016 – Ursula K Le Guin

Best Comic / Graphic Novel
  • 2000AD (progs 1963-2011) ed. Matt Smith
  • Monstress, Vol 1: Awakening – Marjorie Liu & Sana Takeda
  • Patsy Walker, A.K.A. Hellcat! (#2-13) – Kate Leth & Brittney Williams
  • Saga (#33-40) – Brian K Vaughan & Fiona Staples
  • Sixpack and Dogwelder: Hard Travelin’ Heroz (#1-5) – Garth Ennis & Russ Braun
  • Skal (Chapter 3, pages 1-19) – Jennie Gyllblad

Best Independent Press
  • Alchemy Press
  • Fox Spirit Books
  • Grimbold Press
  • NewCon Press
  • TTA Press

Best Artist
  • Ben Baldwin
  • Evelinn Enoksen
  • Sarah Anne Langton
  • Daniele Serra

Best Anthology
  • Asian Monsters ed. Margrét Helgadóttir
  • Dead Letters ed. Conrad Williams
  • Fight Like a Girl ed. Joanne Hall & Roz Clarke
  • People of Colour Destroy Science Fiction ed. Lightspeed Magazine
  • The Starlit Wood: New Fairy Tales ed. Dominik Larisien & Navah Wolfe
  • Something Remains ed. Peter Coleborn and Pauline E Dungate

Best Collection
  • The Parts We Play – Stephen Volk
  • Secret Language – Neil Williamson
  • Sharp Ends – Joe Abercrombie
  • Some Will Not Sleep – Adam Nevill
  • A Tiding of Magpies – Pete Sutton
  • The Unheimlich Menoeuvre – Tracy Fahey

Best Film / Television Production
  • Arrival
  • Black Mirror series 3
  • Captain America: Civil War
  • Deadpool
  • High Rise

Best Novella
  • Arrival of Missives – Aliya Whiteley
  • The Ballad of Black Tom – Victor LaValle
  • Bodies of Water – VH Leslie
  • Every Heart a Doorway – Seanan McGuire
  • The Grieving Stones – Gary McMahon
  • Hammers on Bone – Cassandra Khaw

Best Short Fiction
  • "Charmed Life" – Simon Avery
  • "Greenteeth" – Gary Budden
  • "The Watcher" – Sammy HK Smith
  • "Waxy" – Camilla Grudova
  • "White Rabbit" – Georgina Bruce
  • "The Women’s Song" – Nadine West

Best Horror Novel
  • 13 Minutes – Sarah Pinborough
  • Disappearance at Devil’s Rock – Paul Tremblay
  • The Hidden People – Alison Littlewood
  • The Searching Dead – Ramsey Campbell

Best Fantasy Novel
  • The High King’s Vengeance – Steven Poore
  • The Silver Tide – Jen Williams
  • The Summer Goddess – Joanne Hall
  • The Tiger and the Wolf – Adrian Tchaikovsky


The Juries

Fiction: Elloise Hopkins, Susan Oke, Christian Cameron
Horror: Mark West, Laura Mauro, Gareth Spark
Novella: Penny Jones, Sarah Ann Watts, Pete Sutton
Short Story: Andrew Hook, Richard Webb, Stephen Bacon
Collection: Gillian Redfearn, Gary Couzens, Colleen Anderson
Anthology: Lea Fletcher, Richard Webb, Stephen Bacon
Film/TV: Marcus Gipps, Rob Malan, Alasdair Stuart
Comics: Alasdair Stuart, Stephen Theaker, Marcus Gipps
Indie: Terry Jackman, Ross Warren, Lea Fletcher
Magazine: Neil Williamson, Margret Helgadottir, Ross Warren
Nonfiction: Lea Fletcher, Ruth Booth, Alasdair Stuart
Artist: Gillian Redfearn, Robin Carter, Rob Malan
Newcomer: Robin Carter, Pauline Morgan, Shona Kinsella

British Fantasy Awards 2014 - The Nominees


British Fantasy Awards 2014 - The Nominees
The British Fantasy Awards 2014 Nominees have been announced.  The winners will be announced at FantasyCon in York, England on September 6th or 7th. Note that links are generally to the work at the publisher.


Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)

Best Horror Novel (the August Derleth Award)

Best Novella

Best Short Story

Best Collection 

Best Anthology

Best Small Press

Best Non-Fiction

Best Magazine/Periodical

Best Comic/Graphic Novel


Best Film/Television Episode
  • Doctor Who: The Day of the Doctor, Steven Moffat (BBC)
  • Game of Thrones: The Rains of Castamere, David Benioff and D.B. Weiss (HBO)
  • Gravity, Alfonso Cuarón and Jonás Cuarón (Warner Bros)
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug, Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson and Guillermo del Toro (Warner Bros)
  • Iron Man 3, Drew Pearce and Shane Black (Marvel Studios)

Best Newcomer (the Sydney J. Bounds Award)

The British Fantasy Awards 2019 - WinnersThe British Fantasy Awards - 2019 ShortlistBritish Fantasy Society -  British Fantasy Awards 2018British Fantasy Awards 2017 - ShortlistBritish Fantasy Awards 2014 - The Nominees

Report "The Qwillery"

Are you sure you want to report this post for ?

Cancel
×