close

The Qwillery | category: Continuum Foundation

home

The Qwillery

A blog about books and other things speculative

qwillery.blogspot.com

2019 Aurealis Awards Finalists


2019 Aurealis Awards Finalists
The finalists for the 2019 Aurealis Awards have been announced.


The Aurealis Awards are for works of speculative fiction created by an Australian citizen or permanent resident, and published for the first time between January 1, 2019 and December 31, 2019.







2019 Aurealis Awards – Finalists


BEST CHILDREN’S FICTION
  • Scorch Dragons, Amie Kaufman (HarperCollins Publishers)
  • Race for the Red Dragon, Rebecca Lim (Allen & Unwin)
  • The Dog Runner, Bren MacDibble (Allen & Unwin)
  • Jinxed!: The Curious Curse of Cora Bell, Rebecca McRitchie (author) & Sharon O’Connor(illustrator) (HarperCollins Publishers)
  • The Glimme, Emily Rodda (Omnibus Books)
  • The Lost Stone of SkyCity, Heather Waugh (Fremantle Press)


BEST GRAPHIC NOVEL / ILLUSTRATED WORK
  • Haphaven, Louie Joyce (Lion Forge)
  • Yahoo Creek, Tohby Riddle (Allen & Unwin)
  • Black Magick, Greg Rucka & Nicola Scott (Image Comics)
  • Super Nova, Krys Saclier (Ford Street Publishing)
  • Sherlock Bones and the Natural History Mystery, Renee Treml (Allen & Unwin)


BEST YOUNG ADULT SHORT STORY
  • The Jindabyne Secret, Jo Hart (Deadset Press)
  • Glass-Heart, K S Nikakis (SOV Media)
  • “Dragon by Subscription”, Tansy Rayner Roberts (Patreon, self-published)
  • “Seaweed”, Andrea Teare (Breach #11)
  • “Each City”, Ellen Van Neerven (Kindred: 12 Queer #LoveOZYA Stories, Walker Books Australia)
  • “Rats”, Marlee Jane Ward (Kindred: 12 Queer #LoveOZYA Stories, Walker Books Australia)


BEST HORROR SHORT STORY
  • “Loose Stones”, Joanne Anderton (Infinite Threads, Brio Books)
  • “The Mark”, Grace Chan (Verge 2019: Uncanny, Monash University Publishing)
  • “Pilgrimage”, Matthew R Davis (Breach #10)
  • “The Unwrapping”, Terry Dowling (Echoes)
  • “Of Meat and Man”, Jason Fischer (SNAFU: Last Stand, Cohesion Press)
  • “Vivienne and Agnes”, Chris Mason (Beside the Seaside – Tales from the Day Tripper)
  • “The Moth Tapes”, J Ashley Smith (Aurealis #117, Chimaera Publications)


BEST HORROR NOVELLA
  • “Yellowheart”, Alan Baxter (Served Cold, Grey Matter Press)
  • “Supermassive Black Mass”, Matthew R Davis (Short Sharp Shocks! #21)
  • “Into Bones Like Oil”, Kaaron Warren (Into Bones Like Oil, Meerkat Press)


BEST FANTASY SHORT STORY
  • “Loose Stones”, Joanne Anderton (Infinite Threads, Brio Books)
  • “1078 Reasons”, Aidan Doyle (Translunar Travelers Lounge, Issue 1)
  • “Pigshit and Gold”, Aiki Flinthart (Dimension6 #18, coeur de lion)
  • “CurioQueens”, Ephiny Gale (Constellary Tales Magazine #4)
  • “Good Dog, Alice”, Juliet Marillier (Wonderland, Titan Books)
  • “Dragon by Subscription”, Tansy Rayner Roberts (Patreon, self-published)


BEST FANTASY NOVELLA
  • “Like Ripples on a Blank Shore”, J S Breukelaar (Collision: Stories, Meerkat Press)
  • “The Orchard”, Ephiny Gale (Andromeda Spaceways Magazine #76)
  • “Out of Darkness“, Chris Mason (Tales of the Lost, Things in the Well)
  • “‘Scapes Made Diamond”, Shauna O’Meara (Interzone 280)
  • “To Hell and Back”, Michael Pryor (Aurealis #120, Chimaera Publications)
  • “The Final Prologue”, Christopher Sequeira (Sherlock Holmes and Doctor Was Not, IFWG Publishing Australia)


BEST SCIENCE FICTION SHORT STORY
  • “Sky Tears”, Mike Adamson (Alien Dimensions #17, Maldek House)
  • “Wreck Diving”, Joanne Anderton (Aurealis #123, Chimaera Publications)
  • “Riding the Snails”, Jason Fischer (War of the Worlds: Battleground Australia, Clan Destine Press)
  • “Canute”, RPL Johnson (SNAFU: Last Stand, Cohesion Press
  • “What We Named the Needle”, Freya Marske (Analog Science Fiction and Fact, Issue Jul/Aug 2019, Penny Publications)
  • “Micro”, Angela Meyer (Kill Your Darlings, Speculative Fiction and Fantasy Showcase 2019)


BEST SCIENCE FICTION NOVELLA
  • “Ventiforms”, Sean Monaghan (Asimov’s Science Fiction)
  • “‘Scapes Made Diamond”, Shauna O’Meara (Interzone 280)
  • “You Will Remember Who You Were”, Cat Sparks (Dimension6 #16)
  • Prisoncorp, Marlee Jane Ward (Seizure)


BEST COLLECTION
  • Collision: Stories, J S Breukelaar (Meerkat Press)
  • Blackbirds Sing, Aiki Flintoff (CAT Press)
  • Scar Tissue and Other Stories, Narrelle M Harris (Clan Destine Press)
  • Five Dragons, Pamela Jeffs (Four Ink Press)
  • Stray Bats, Margo Lanagan (Small Beer Press)
  • Men and Machines I: Space Operas and Special Ops, Charlie Nash (Flying Nun Publications)


BEST ANTHOLOGY
  • Kindred: 12 Queer #LoveOzYA Stories, Michael Earp (Ed.) (Walker Books Australia)
  • Sherlock Holmes and Doctor Was Not, Christopher Sequeira (Ed.) (IFWG Publishing Australia)
  • The Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume 13, Jonathan Strahan (Ed.) (Solaris)
  • Mission: Critical, Jonathan Strahan (Ed.) (Solaris)


BEST YOUNG ADULT NOVEL
  • The Darkest Bloom, P M Freestone (Scholastic)
  • Ghost Bird, Lisa Fuller (UQP)
  • Aurora Rising, Amie Kaufman & Jay Kristoff (Allen & Unwin)
  • Dev1at3, Jay Kristoff (Allen & Unwin)
  • The Harp of Kings, Juliet Marillier (Macmillan Australia)
  • I Heard The Wolf Call My Name, K S Nikakis (SOV Media)


BEST HORROR NOVEL
  • Chuwa: The Rat People of Lahore, Brian Craddock (Broken Puppet Books)
  • Remains, Andrew Cull (IFWG Pub Aus)
  • A Riddle in Bronze, Simon Haynes (Bowman Press)
  • The Rich Man’s House, Andrew McGahan (Allen & Unwin)
  • Body Farm Z, Deborah Sheldon (Severed Press)


BEST FANTASY NOVEL
  • Angel Mage, Garth Nix (Allen & Unwin)
  • Darkdawn, Jay Kristoff (HarperCollins Publishers)
  • The Wailing Woman, Maria Lewis (Little, Brown Book Group)
  • The Harp of Kings, Juliet Marillier (Macmillan Australia)
  • The Darkest Bloom, P M Freestone (Scholastic)
  • Graveyard Shift in Ghost Town, Michael Pryor (Allen & Unwin)


BEST SCIENCE FICTION NOVEL
  • The Subjects, Sarah Hopkins (Text Publishing)
  • Aurora Rising, Amie Kaufman & Jay Kristoff (Allen & Unwin)
  • The Trespassers, Meg Mundell (UQP)
  • The Year of the Fruit Cake, Gillian Polack (IFWG Publishing Australia)
  • The Glad Shout, Alice Robinson (Affirm Press)
  • Daughter of Bad Times, Rohan Wilson (Allen & Unwin)

2018 Aurealis Awards Finalists Announced


2018 Aurealis Awards Finalists Announced
The finalists for the 2018 Aurealis Awards have been announced by the Continuum Foundation.

Winners of the 2018 Aurealis Awards, Sara Douglass Book Series Award, and the Convenors’ Award for Excellence will be announced on Sunday, May 4, 2019, at the Aurealis Awards ceremony.

The Sara Douglass Book Series Award finalists will be announced at a later date.



2018 Aurealis Awards – Finalists


BEST CHILDREN’S FICTION
  • The Relic of the Blue Dragon, Rebecca Lim (Allen & Unwin)
  • The Slightly Alarming Tales of the Whispering Wars, Jaclyn Moriarty (Allen & Unwin)
  • The Endsister, Penni Russon (Allen & Unwin)
  • Secret Guardians, Lian Tanner (Allen & Unwin)
  • Ting Ting the Ghosthunter, Gabrielle Wang (Penguin Random House Australia)
  • Ottilie Colter and the Narroway Hunt, Rhiannon Williams (Hardie Grant Egmont)


BEST GRAPHIC NOVEL / ILLUSTRATED WORK
  • Deathship Jenny, Rob O’Connor (self-published)
  • Cicada, Shaun Tan (Hachette Australia)
  • Tales from The Inner City, Shaun Tan (Allen & Unwin)


BEST YOUNG ADULT SHORT STORY
  • “A Robot Like Me”, Lee Cope (Mother of Invention, Twelfth Planet Press)
  • “The Moon Collector”, D K Mok (Under the Full Moon’s Light, Owl Hollow Press)
  • “The Sea-Maker of Darmid Bay”, Shauna O’Meara (Interzone #277, TTA Press)
  • “Eight-Step Koan”, Anya Ow (Sword and Sonnet, Ate Bit Bear)
  • “For Weirdless Days and Weary Nights”, Deborah Sheldon (Breach #08)


BEST HORROR SHORT STORY
  • “The Offering”, Michael Gardner (Aurealis #112)
  • “Slither”, Jason Nahrung (Cthulhu Deep Down Under Volume 2, IFWG Publishing Australia)
  • “By Kindle Light”, Jessica Nelson-Tyers (Antipodean SF #235)
  • “Hit and Rot”, Jessica Nelson-Tyers (Breach #08)
  • “Sub-Urban”, Alfie Simpson (Breach #07)
  • “The Further Shore”, J Ashley Smith (Bourbon Penn #15)


BEST HORROR NOVELLA
  • “Andromeda Ascends”, Matthew R Davis (Beneath the Waves – Tales from the Deep, Things In The Well)
  • “Kopura Rising”, David Kuraria (Cthulhu: Land of the Long White Cloud, IFWG Publishing Australia)
  • “The Black Sea”, Chris Mason (Beneath the Waves – Tales from the Deep, Things In The Well)
  • Triquetra, Kirstyn McDermott (Tor.com)
  • “With This Needle I Thee Thread”, Angela Rega (Aurum, Ticonderoga Publications)
  • Crisis Apparition, Kaaron Warren (Dark Moon Books)


BEST FANTASY SHORT STORY
  • “Crying Demon”, Alan Baxter (Suspended in Dusk 2, Grey Matter Press)
  • “Army Men”, Juliet Marillier (Of Gods and Globes, Lancelot Schaubert)
  • “The Further Shore”, J Ashley Smith (Bourbon Penn #15)
  • “Child of the Emptyness”, Amanda J Spedding (Grimdark Magazine #17)
  • “A Moment’s Peace”, Dave Versace (A Hand of Knaves, CSFG Publishing)
  • “Heartwood, Sapwood, Spring”, Suzanne J Willis (Sword and Sonnet, Ate Bit Bear)


BEST FANTASY NOVELLA
  • “This Side of the Wall”, Michael Gardner (Metaphorosis Magazine, January 2018)
  • “Beautiful”, Juliet Marillier (Aurum, Ticonderoga Publications)
  • “The Staff in the Stone”, Garth Nix (The Book of Magic, Penguin Random House)
  • Merry Happy Valkyrie, Tansy Rayner Roberts (Twelfth Planet Press)
  • “The Dressmaker and the Colonel’s Coat”, David Versace (Mnemo’s Memory and Other Fantastic Tales, self-published)
  • The Dragon’s Child, Janeen Webb (PS Publishing)


BEST SCIENCE FICTION SHORT STORY
  • “The Sixes, The Wisdom and the Wasp”, E J Delaney (Escape Pod)
  • “The Fallen”, Pamela Jeffs (Red Hour, Four Ink Press)
  • “On the Consequences of Clinically-Inhibited Maturation in the Common Sydney Octopus”, Simon Petrie & Edwina Harvey (A Hand of Knaves, CSFG)
  • “A Fair Wind off Baracoa”, Robert Porteous (Hand of Knaves, CSFG)
  • “The Astronaut”, Jen White (Aurealis)


BEST SCIENCE FICTION NOVELLA
  • “I Almost Went To The Library Last Night”, Joanne Anderton (Aurum, Ticonderoga Publications)
  • The Starling Requiem, Jodi Cleghorn (eMergent Publishing)
  • Icefall, Stephanie Gunn (Twelfth Planet Press)
  • “Pinion”, Stephanie Gunn (Aurum, Ticonderoga Publications)
  • “Singles’ Day”, Samantha Murray (Interzone #277, TTA Press)
  • Static Ruin, Corey J White (Tor.com)


BEST COLLECTION
  • Not Quite the End of the World Just Yet, Peter M Ball (Brain Jar Press)
  • Phantom Limbs, Margo Lanagan (PS Publishing)
  • Tales from The Inner City, Shaun Tan (Allen & Unwin)
  • Exploring Dark Short Fiction #2: A Primer to Kaaron Warren, Kaaron Warren (Dark Moon Books)


BEST ANTHOLOGY
  • Sword and Sonnet, Aiden Doyle, Rachael K Jones & E Catherine Tobler (Ate Bit Bear)
  • Aurum, Russell B Farr (Ticonderoga Publications)
  • Mother of Invention, Rivqa Rafael & Tansy Rayner Roberts (Twelfth Planet Press)
  • Infinity’s End, Jonathan Strahan (Solaris)
  • The Best Science Fiction & Fantasy of the Year, Jonathan Strahan (Solaris)


BEST YOUNG ADULT NOVEL
  • Small Spaces, Sarah Epstein (Walker Books Australia)
  • Lifel1k3, Jay Kristoff (Allen & Unwin)
  • Catching Teller Crow, Ambelin Kwaymullina & Ezekiel Kwaymullina (Allen & Unwin)
  • His Name was Walter, Emily Rodda (HarperCollins Publishers)
  • A Curse of Ash and Embers, Jo Spurrier (HarperCollins Publishers)
  • Impostors, Scott Westerfeld (Allen & Unwin)


BEST HORROR NOVEL
  • The Bus on Thursday, Shirley Barrett (Allen & Unwin)
  • Years of the Wolf, Craig Cormick (IFWG Publishing Australia)
  • Tide of Stone, Kaaron Warren (Omnium Gatherum)


BEST FANTASY NOVEL
  • Devouring Dark, Alan Baxter (Grey Matter Press)
  • Lady Helen and the Dark Days Deceit, Alison Goodman (HarperCollins Publishers)
  • City of Lies, Sam Hawke (Penguin Random House)
  • Lightning Tracks, Alethea Kinsela (Plainspeak Publishing)
  • The Witch Who Courted Death, Maria Lewis (Hachette Australia)
  • We Ride the Storm, Devin Madson (self-published)


BEST SCIENCE FICTION NOVEL
  • Scales of Empire, Kylie Chan (HarperCollins Publishers)
  • Obsidio, Amie Kaufman & Jay Kristoff (Allen & Unwin)
  • Lifel1k3, Jay Kristoff (Allen & Unwin)
  • Dyschronia, Jennifer Mills (Picador Australia)
  • A Superior Spectre, Angela Meyer (Ventura Press)
  • The Second Cure, Margaret Morgan (Penguin Random House)
2019 Aurealis Awards Finalists2018 Aurealis Awards Finalists Announced

Report "The Qwillery"

Are you sure you want to report this post for ?

Cancel
×