close

The Qwillery | category: Finalists | (page 2 of 2)

home

The Qwillery

A blog about books and other things speculative

qwillery.blogspot.com

Sir Julius Vogel Award 2018 Finalists


Sir Julius Vogel Award 2018 Finalists
The Finalists for the Sir Julius Vogel Awards for 2018 have been announced by the Science Fiction and Fantasy Association of New Zealand Inc. (SFFANZ). The Sir Julius Vogel Awards recognize excellence in Science Fiction, Fantasy and Horror by New Zealanders. They are voted on by New Zealand fans and are presented at the National Science Fiction convention each year. The awards ceremony will be held at Conclave 3 in Auckland on Sunday, April 1st.






PROFESSIONAL AWARD NOMINEES

Best Novel
  • In the Earth's Embrace, J.C. Hart (Etherhart Press)
  • Bastet's Daughters, Lyn McConchie (Wildside Press)
  • Tyche's Flight, Richard Parry (Independent)
  • Hounds of the Underworld, Dan Rabarts and Lee Murray (Raw Dog Screaming Press)
  • Starlight's Children, Darian Smith (Wooden Tiger Press)


Best Youth Novel
  • Earthcore, Book 1: RotoVegas, Grace Bridges (Splashdown Books)
  • The Locksmith, Barbara Howe (IFWG Publishing)
  • A Dash of Belladonna, J. Rackham (Lemon Ink)
  • The Kahutahuta, Douglas A. Van Belle (Intergalactic Media Group)
  • The Traitor and the Thief, Gareth Ward (Walker Books Australia)


Best Novella / Novelette
  • The Meiosis of Cells and Exile, Octavia Cade, published in Asimov's Science Fiction, Jan/Feb 2017 edition
  • Standard Hollywood Depravity, Adam Christopher (Tor)
  • Beautiful Abomination, Frances Duncan
  • Matters Arising from the Identification of the Body, Simon Petrie (Peggy Bright Books)
  • Blood Money, Chris Underwood


Best Short Story
  • “Earthcore: Initiation”, Grace Bridges, published on www.gracebridges.kiwi.
  • “Syren Song”, A.C Buchanan, published in Kaleidotrope
  • “The Stone Weta”, Octavia Cade, published in Clarkesworld, issue 131
  • “From the Womb of the Land, Our Bones Entwined”, A.J. Fitzwater, published in Pacific Monsters anthology (Fox Spirit Books)
  • “Crimson Birds of Small Miracles”, Sean Monaghan, published in Asimov's Science Fiction Magazine, Jan/Feb 2017


Best Collected Work
  • Mariah's Prologues, Grace Bridges
  • Once Upon a Southern Star: A Collection of Retold Fairy Tales, edited by Shelley Chappell


Best Professional Artwork
  • Earthcore: Initiation, story poster by Grace Bridges
  • Cover for "Teleport", Kate Strawbridge
  • Cover for "Beneath Broken Waves", Kate Strawbridge
  • Cover for "The Madman's Bridge", Patrick McDonald
  • Cover for "In the Earth's Embrace", Kate Strawbridge


Best Professional Production/Publication
  • Mistlands, Laya Rose https://tapas.io/series/Mistlands
  • Breach, https://www.breachzine.com/


Best Dramatic Presentation
  • The Changeover, directed by Stuart McKenzie and Miranda Harcourt, produced by Emma Slade (Firefly Films)
  • The Cul de Sac, season 2, (Greenstone TV)
  • One Thousand Ropes, directed by Tusi Tamasese (Blueskin Films)




FAN AWARD NOMINEES

Best Fan Production/ Publication
  • Phoenixine, edited by John and Lynelle Howell
  • Lexicon convention booklet, produced by Darusha Wehm
  • Summer Star Trek – Journey to Babel, Enterprise Entertainment


Best Fan Writing
  • Alex Lindsay, for SITREP (produced in Phoenixine)
  • Jo Toon, for Pass the Rules (produced in Phoenixine)




SPECIAL AWARD NOMINEES

Best New Talent
  • Barbara Howe
  • Mark Johnson
  • J. Rackham
  • Gareth Ward


Services To Science Fiction, Fantasy And Horror
  • Andi Buchanan
  • Darian Smith


Services to Fandom
  • Jan Butterworth



Note: Nominees are presented in randomised order.

2017 Aurealis Awards Finalists Announced


2017 Aurealis Awards Finalists Announced
The Western Australian Science Fiction Foundation (WASFF) has announced the finalists for the A2017 Aurealis Awards.
Winners of the 2017 Aurealis Awards and the Convenors’ Award for Excellence will be announced at the Aurealis Awards ceremony during the Easter long weekend as part of the Swancon convention at the Pan Pacific hotel, Perth. Details of the event and a link to the online ticketing options will be available soon.


2017 Aurealis Awards – Finalists

BEST CHILDREN’S FICTION
  • How to Bee, Bren MacDibble (Allen & Unwin)
  • The Extremely Inconvenient Adventures of Bronte Mettlestone, Jaclyn Moriarty (Allen & Unwin)
  • The Shop at Hoopers Bend, Emily Rodda (HarperCollins Australia)
  • The Exile, Jo Sandhu (Penguin Random House Australia)
  • Accidental Heroes, Lian Tanner (Allen & Unwin)
  • Nevermoor, Jessica Townsend (Hachette Australia)


BEST GRAPHIC NOVEL / ILLUSTRATED WORK
  • Action Tank, Mike Barry (Mike Barry Was Here)
  • Changing Ways book 3, Justin Randall (Gestalt)
  • Dungzilla, James Foley (Fremantle Press)
  • Giants, Trolls, Witches, Beasts, Craig Phillips (Allen & Unwin)
  • Home Time, Campbell Whyte (Penguin Random House Australia)
  • Tintinnabula, Margo Lanagan & Rovina Cai (ill.) (Little Hare)


BEST YOUNG ADULT SHORT STORY
  • “One Small Step”, Amie Kaufman (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia)
  • “I Can See the Ending”, Will Kostakis (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia)
  • “Competition Entry #349”, Jaclyn Moriarty (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia)
  • “First Casualty” Michael Pryor (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia)
  • Girl Reporter, Tansy Rayner Roberts (Book Smugglers)
  • “Oona Underground”, Lili Wilkinson (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia)


BEST HORROR SHORT STORY
  • “Reef”, Kat Clay (SQ Mag 31, IFWG Publishing Australia)
  • “Outside, a Drifter”, Lisa L Hannett (Looming Low, Dim Shores)
  • “Angel Hair”, Deborah Sheldon (Perfect Little Stitches and Other Stories, IFWG Publishing Australia)
  • “The Endless Below”, Alfie Simpson (Breach Issue #02)
  • “Old Growth”, J Ashley Smith (SQ Mag 31, IFWG Publishing Australia)
  • “On the Line”, J Ashley Smith (Midnight Echo 12, Australasian Horror Writers Association)


BEST HORROR NOVELLA
  • The Mailman, Jeremy Bates (Ghillinnein Books)
  • Hope and Walker, Andrew Cull (Vermillion Press)
  • “Grind”, Michael Grey (Pacific Monsters, Fox Spirit Books)
  • “The Stairwell”, Chris Mason (Below The Stairs – Tales from the Cellar, Things In The Well)
  • “No Good Deed”, Angela Slatter (New Fears 1, Titan Books)
  • “Furtherest”, Kaaron Warren (Dark Screams Volume 7, Cemetery Dance)


BEST FANTASY SHORT STORY
  • “Hamelin’s Graves”, Freya Marske (Andromeda Spaceways Magazine #69)
  • “The Curse is Come Upon Me, Cried”, Tansy Rayner Roberts (Please Look After This Angel & Other Winged Stories, self-published)
  • “The Little Mermaid, in Passing”, Angela Slatter (Review of Australian Fiction Vol 22 Issue 1)
  • “Duplicity”, J Ashley Smith (Dimension6 #11)
  • “The Rainmaker Goddess, Hallowed Shaz”, Marlee Jane Ward (Feminartsy)
  • “Oona Underground”, Lili Wilkinson (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia).


BEST FANTASY NOVELLA
  • The Book Club, Alan Baxter (PS Publishing)
  • “Remnants”, Nathan Burrage (Dimension6 #11, Coer de Lion)
  • “The Cunning Woman’s Daughter”, Kate Forsyth & Kim Wilkins (The Silver Well, Ticonderoga Publications)
  • In Shadows We Fall, Devin Madson (self-published)
  • “Braid”, Kirstyn McDermott (Review of Australian Fiction Vol 24 Issue 1)
  • Humanity for Beginners, Faith Mudge (Less Than Three Press)


BEST SCIENCE FICTION SHORT STORY
  • “The Missing Years”, Lyn Battersby (Andromeda Spaceways Magazine #66)
  • “A Little Faith”, Aiki Flinthart (Like a Woman, Mirren Hogan)
  • “Cards and Steel Hearts”, Pamela Jeffs (Lawless Lands: Tales from the Weird Frontier, Falstaff Books)
  • “One Small Step”, Amie Kaufman (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia)
  • “Conversations with an Armoury” Garth Nix (Infinity Wars, Solaris)
  • “Hurk + Dav”, Arthur Robinson (Breach Issue #01)


BEST SCIENCE FICTION NOVELLA
  • “This Silent Sea”, Stephanie Gunn (Review of Australian Fiction Vol 24 Issue 6)
  • “I Can See the Ending”, Will Kostakis (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia)
  • “The Wandering Library”, DK Mok (Ecopunk!, Ticonderoga Publications)
  • “Island Green”, Shauna O’Meara (Ecopunk!, Ticonderoga Publications)
  • Matters Arising from the Identification of the Body, Simon Petrie (Peggy Bright Books)
  • Girl Reporter, Tansy Rayner Roberts (Book Smugglers)


BEST COLLECTION
  • The Birdcage Heart & Other Strange Tales, Peter M Ball (Brain Jar Press)
  • The Silver Well, Kate Forsyth & Kim Wilkins (Ticonderoga Publications)
  • Beneath the Floating City, Donna Maree Hanson (self-published)
  • Singing My Sister Down and Other Stories, Margo Lanagan (Allen & Unwin)
  • Please Look After This Angel & Other Winged Stories, Tansy Rayner Roberts (self-published)
  • Perfect Little Stitches and Other Stories, Deborah Sheldon (IFWG Publishing Australia)


BEST ANTHOLOGY
  • Midnight Echo #12, Shane Jiraiya Cummings & Anthony Ferguson (eds.) (Australasian Horror Writers Association)
  • The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2015, Liz Grzyb & Talie Helene (eds.) (Ticonderoga Publications)
  • Dimension6: Annual Collection 2017, Keith Stevenson (ed.) (coeur de lion publishing)
  • Infinity Wars, Jonathan Strahan (ed.) (Rebellion/Solaris)
  • The Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume 11, Jonathan Strahan (ed.) (Rebellion/Solaris)


BEST YOUNG ADULT NOVEL
  • In The Dark Spaces, Cally Black (Hardie Grant Egmont)
  • Ida, Alison Evans (Echo, Bonnier Publishing Australia)
  • Frogkisser!, Garth Nix (Allen & Unwin)
  • This Mortal Coil, Emily Suvada (Puffin UK)
  • Psynode, Marlee Jane Ward (Seizure)
  • The Undercurrent, Paula Weston (Text Publishing)


BEST HORROR NOVEL
  • Aletheia, J S Breukelaar (Crystal Lake Publishing)
  • Who’s Afraid Too?, Maria Lewis (Hachette Australia)
  • Soon, Lois Murphy (Transit Lounge)


BEST FANTASY NOVEL
  • Crossroads of Canopy, Thoraiya Dyer (Tor Books)
  • Gwen, Goldie Goldbloom (Fremantle Press)
  • Cassandra, Kathryn Gossow (Odyssey Books)
  • Godsgrave, Jay Kristoff (HarperCollins Publishers)
  • Gap Year In Ghost Town, Michael Pryor (Allen & Unwin)
  • Wellside, Robin Shortt (Candlemark & Gleam)


BEST SCIENCE FICTION NOVEL
  • Closing Down, Sally Abbott (Hachette Australia)
  • Terra Nullius, Claire G Coleman (Hachette Australia)
  • Year of the Orphan, Daniel Findlay (Penguin Random House Australia)
  • An Uncertain Grace, Krissy Kneen (Text Publishing)
  • From the Wreck, Jane Rawson (Transit Lounge)
  • Lotus Blue, Cat Sparks (Skyhorse)

2018 Audie Award Finalists


2018 Audie Award Finalists

The Audio Publishers Association has announced the 2018 Audie Award® finalists in 26 categories. Winners will be revealed at the Audies® Gala on May 31, 2018, at the New-York Historical Society in New York City.

Finalists for Audiobook of the Year will be announced at a later date. Finalists for Excellence in Design, Excellence in Marketing, Excellence in Production will be announced on March 19th.


AUDIO DRAMA
  • Brother Francis: The Barefoot Saint of Assisi by Paul McCusker, narrated by over 30 actors including Joseph Timms, Owen Teale, and Geoffrey Palmer, published by Augustine Institute
  • Cicero by David Llewellyn, narrated by Samuel Barnett and George Naylor, published by Big Finish Productions
  • The Mean, written and narrated by John Arthur Long, published by Blackstone Audio
  • Treasure Island: An Audible Original Drama by Robert Louis Stevenson and Marty Ross, narrated by Philip Glenister, Daniel Mays, Catherine Tate, Owen Teale, and Gerran Howell, published by Audible Studios
  • The Tug of War by David Rambo, narrated by Matthew Arkin, Hugo Armstrong, Seamus Dever, Matthew Floyd Miller, James Morrison, David Selby, Rich Sommer, Josh Stamberg, Nick Toren, John Vickery, and Jules Willcox, published by LA Theatre Works


AUTOBIOGRAPHY/MEMOIR
  • Al Franken, Giant of the Senate, written and narrated by Al Franken, published by Hachette Audio
  • Born a Crime: Stories from a South African Childhood, written and narrated by Trevor Noah, published by Audible Studios
  • Born to Run, written and narrated by Bruce Springsteen, published by Simon & Schuster Audio
  • Nevertheless, written and narrated by Alec Baldwin, published by HarperAudio
  • We're Going to Need More Wine, written and narrated by Gabrielle Union, published by HarperAudio
  • What Happened, written and narrated by Hillary Rodham Clinton, published by Simon & Schuster Audio


BEST FEMALE NARRATOR
  • The Alice Network by Kate Quinn, narrated by Saskia Maarleveld, published by HarperAudio
  • Anne of Green Gables by Lucy Maud Montgomery, narrated by Rachel McAdams, published by Audible Studios
  • The Hate U Give by Angie Thomas, narrated by Bahni Turpin, published by HarperAudio
  • The Secret Diary of Laura Palmer (Twin Peaks) by Jennifer Lynch, narrated by Sheryl Lee, published by Audible Studios
  • The Stone Sky by N.K. Jemisin, narrated by Robin Miles, published by Hachette Audio


BEST MALE NARRATOR
  • Born a Crime: Stories from a South African Childhood, written and narrated by Trevor Noah, published by Audible Studios
  • The Gentleman's Guide to Vice and Virtue by Mackenzi Lee, narrated by Christian Coulson, published by HarperAudio
  • Glass Houses by Louise Penny, narrated by Robert Bathurst, published by Macmillan Audio Murder on the Orient Express (movie tie-in) by Agatha Christie, narrated by Kenneth Branagh, published by HarperAudio
  • Sherlock Holmes by Arthur Conan Doyle and Stephen Fry, narrated by Stephen Fry, published by Audible Studios


BUSINESS/PERSONAL DEVELOPMENT
  • Do More Great Work by Michael Bungay Stanier, narrated by Daniel Maté, published by Post Hypnotic Press Inc.
  • Getting There: A Book of Mentors by Gillian Zoe Segal, narrated by Jorjeana Marie, Rene Ruiz, and Alex Hyde-White, published by Novel Audio
  • How to Work for an Idiot (Revised and Expanded with More Idiots, More Insanity, and More Incompetency): Survive and Thrive Without Killing Your Boss by John Hoover, narrated by Brian Sutherland, published by Audible Studios
  • Peak Performance by Brad Stullberg and Steve Magness, narrated by Christopher Lane, published by Brilliance Publishing
  • Unfu*k Yourself, written and narrated by Gary John Bishop, published by HarperAudio


EROTICA
  • Claim & Protect by Rhenna Morgan, narrated by John Lane, published by Harlequin Audio
  • His Alone by Alexa Riley, narrated by Summer Morton and Jay Crow, published by Harlequin Audio
  • More Than Want You by Shayla Black, narrated by Christian Fox, published by Tantor Audio, a division of Recorded Books
  • One Night of Sin by Elle Kennedy, narrated by Joe Arden, published by Brilliance Publishing
  • Taking Turns: The Turning Series, Book 1 by JA Huss, narrated by Ava Erickson, Sebastian York, Tad Branson, and Joe Arden, published by Podium Publishing


FANTASY
  • Red Sister by Mark Lawrence, narrated by Heather O'Neil, published by Recorded Books
  • The Refrigerator Monologues by Catherynne M. Valente, narrated by Karis A. Campbell, published by HighBridge Audio, a division of Recorded Books
  • Skullsworn by Brian Stavely, narrated by Elizabeth Knowelden, published by Brilliance Publishing
  • Snake Eyes by John Conroe, narrated by James Patrick Cronin, published by Audible Studios
  • Spellmonger: The Spellmonger Series, Book 1 by Terry Mancour, narrated by John Lee, published by Podium Publishing
  • The Strange Case of the Alchemist’s Daughter by Theodora Goss, narrated by Kate Reading, published by Simon & Schuster Audio


FICTION
  • An Almond for a Parrot by Wray Delaney, narrated by Rachel Atkins, published by Harlequin Audio
  • Beartown by Fredrik Backman, narrated by Marin Ireland, published by Simon & Schuster Audio
  • Eleanor Oliphant Is Completely Fine by Gail Honeyman, narrated by Cathleen McCarron, published by Penguin Audio
  • I Liked My Life by Abby Fabiaschi, narrated by Susan Bennett, Dan Bittner, and Therese Plummer, published by Macmillan Audio
  • The Life and Times of Persimmon Wilson: A Novel by Nancy Peacock, narrated by JD Jackson, published by HighBridge Audio, a division of Recorded Books
  • The Tea Girl of Hummingbird Lane by Lisa See, narrated by Ruthie Ann Miles, Kimiko Glenn, et al., published by Simon & Schuster Audio


HISTORY/BIOGRAPHY
  • Bette & Joan: The Divine Feud by Shaun Considine, narrated by January LaVoy, published by Graymalkin Media
  • Born Survivors: Three Young Mothers and Their Extraordinary Story of Courage, Defiance, and Hope by Wendy Holden, narrated by Elizabeth Wiley, published by Tantor Audio, a division of Recorded Books
  • Code Girls by Liza Mundy, narrated by Erin Bennett, published by Hachette Audio
  • The Home Front: Life in America During World War II an Audible Original, narrated by Martin Sheen, published by Audible Originals
  • Loving Vs. Virginia by Patricia Hruby Powell, narrated by Adenrele Ojo and MacLeod Andrews, published by Dreamscape Media
  • My Life, My Love, My Legacy by Coretta Scott King as told to Rev. Dr. Barbara Reynolds, narrated by Phylicia Rashad and January LaVoy, published by Macmillan Audio


HUMOR
  • The Book of Leon by Leon Black (JB Smoove) and Iris Bahr, narrated by Leon Black (JB Smoove), published by Simon & Schuster Audio
  • Carpet Diem: Or...How to Save the World by Accident by Justin Lee Anderson, narrated by Matthew Lloyd Davies, published by Tantor Audio, a division of Recorded Books
  • I Can't Make This Up: Life Lessons by Kevin Hart and Neil Strauss, narrated by Kevin Hart, published by Audible Studios
  • Rhett & Link's Book of Mythicality: A Field Guide to Curiosity, Creativity, and Tomfoolery by Rhett & Link, narrated by Rhett McLaughlin and Link Neal, published by Audible Studios
  • The Totally Unscientific Study of the Search for Human Happiness, written and narrated by Paula Poundstone, published by HighBridge Audio, a division of Recorded Books


INSPIRATIONAL/FAITH-BASED FICTION
  • Captain Bayley's Heir by G.A. Henty, narrated by Brian Blessed, John Rhys-Davies, Jade Williams, Ian Porter, Finty Williams, David Shaw-Parker, and a full cast, published by Heirloom Audio Productions
  • Catching the Wind by Melanie Dobson, narrated by Nancy Peterson, published by Two Words Publishing | Tyndale House (print publisher)
  • Ebb Tide by Beverly Lewis, narrated by Christina Moore with Stephanie Cozart, published by Recorded Books
  • Sandpiper Cove by Irene Hannon, narrated by Therese Plummer, published by Recorded Books
  • The Trials of Saint Patrick by Paul McCusker, narrated by over 30 actors including John Rhys-Davies, published by Augustine Institute


INSPIRATIONAL/FAITH-BASED NON-FICTION
  • Fire Road: The Napalm Girl’s Journey through the Horrors of War to Faith, Forgiveness, and Peace by Kim Phuc Phan Thi, narrated by Emily Woo Zeller, published by HighBridge Audio, a division of Recorded Books
  • The Mission Walker by Edie Littlefield Sundby, narrated by Jaimee Paul, published by Thomas Nelson
  • Of Mess and Moxie, written and narrated by Jen Hatmaker, published by Thomas Nelson
  • The Sacrament of Happy: What a Smiling God Brings to a Wounded World, written and narrated by Lisa Harper, published by christianaudio, a division of Recorded Books
  • Wake Up to the Joy of You: 52 Meditations and Practices for a Calmer, Happier Life, written and narrated by Agapi Stassinopoulos, published by Random House Audio
  • We Stood Upon Stars by Roger W. Thompson, narrated by John McLain, published by Oasis Audio, LLC.


LITERARY FICTION & CLASSICS
  • Beast by Paul Kingsnorth, narrated by Simon Vance, published by Tantor Audio, a division of Recorded Books
  • Daisy Miller by Henry James, narrated by Kitty Hendrix, published by Spoken Realms (formerly Listen 2 a Book)
  • Dracula by Bram Stoker, narrated by Nick Sandys, published by Brilliance Publishing
  • The Handmaid's Tale: Special Edition by Margaret Atwood and Valerie Martin, narrated by Claire Danes, Margaret Atwood, and a full cast, published by Audible Studios
  • House of Names by Colm Toibin, narrated by Juliet Stevenson, et al., published by Simon & Schuster Audio
  • Phineas Finn by Anthony Trollope, narrated by David Shaw-Parker, published by Naxos AudioBooks


MIDDLE GRADE
  • The Epic Fail of Arturo Zamora, written and narrated by Pablo Cartaya, published by Listening Library
  • Patina by Jason Reynolds, narrated by Heather Alicia Simms, published by Simon & Schuster Audio
  • Refugee by Alan Gratz, narrated by Michael Goldstrom, Kyla Garcia, and Assaf Cohen, published by Scholastic Audio
  • See You in the Cosmos by Jack Cheng, narrated by Kivlighan de Montebello and a full cast, published by Listening Library
  • Wedgie & Gizmo by Suzanne Selfors, narrated by Johnny Heller and Maxwell Glick, published by HarperAudio


MULTI-VOICED PERFORMANCE
  • Lincoln in the Bardo by George Saunders, narrated by George Saunders, Nick Offerman, David Sedaris, and 163 others, published by Random House Audio
  • Restart by Gordon Korman, narrated by Jonathan Todd Ross, Laura Knight Keating, Ramon de Ocampo, Andy Paris, Suzy Jackson, Graham Halstead, and John Kroft, published by Recorded Books
  • The Seven Husbands of Evelyn Hugo by Taylor Jenkins Reid, narrated by Alma Cuervo, Robin Miles, and Julia Whelan, published by Simon & Schuster Audio
  • The Tea Girl of Hummingbird Lane by Lisa See, narrated by Ruthie Ann Miles, Kimiko Glenn, and others, published by Simon & Schuster Audio
  • The X-Files: Cold Cases by Joe Harris, Chris Carter, and Dirk Maggs, narrated by David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis, Tom Braidwood, Dean Haglund, and Bruce Harwood, published by Audible Studios


MYSTERY
  • The Girl Who Takes an Eye for an Eye by David Lagercrantz, narrated by Simon Vance, published by Random House Audio
  • Glass Houses by Louise Penny, narrated by Robert Bathurst, published by Macmillan Audio
  • Magpie Murders by Anthony Horowitz, narrated by Samantha Bond, published by HarperAudio
  • On Her Majesty's Frightfully Secret Service: A Royal Spyness Mystery, Book 11 by Rhys Bowen, narrated by Katherine Kellgren, published by Audible Studios
  • Telling Tales by Ann Cleeves, narrated by Julia Franklin, published by Macmillan Audio


NARRATION BY THE AUTHOR or AUTHORS
  • Astrophysics for People in a Hurry, written and narrated by Neil deGrasse Tyson, published by Blackstone Publishing
  • Born a Crime: Stories from a South African Childhood, written and narrated by Trevor Noah, published by Audible Studios
  • Nikki Giovanni: Love Poems & a Good Cry, written and narrated by Nikki Giovanni, published by HarperAudio
  • Norse Mythology, written and narrated by Neil Gaiman, published by HarperAudio
  • This Fight Is Our Fight, written and narrated by Elizabeth Warren, published by Macmillan Audio


NON-FICTION
  • American Wolf: A True Story of Survival and Obsession in the West by Nate Blakeslee, narrated by Mark Bramhall, published by Random House Audio
  • The Butterfly Effect with Jon Ronson, written and narrated by Jon Ronson, published by Audible Originals
  • Ghosts of the Tsunami by Richard Lloyd Parry, narrated by Simon Vance, published by Macmillan Audio
  • Shattered: Inside Hillary Clinton's Doomed Campaign by Jonathan Allen and Amie Parnes, narrated by Kimberly Farr, published by Random House Audio
  • This Fight Is Our Fight, written and narrated by Elizabeth Warren, published by Macmillan Audio


ORIGINAL WORK
  • The Handmaid's Tale: Special Edition by Margaret Atwood and Valerie Martin, narrated by Claire Danes, Margaret Atwood, and a full cast, published by Audible Studios
  • Mother Go by James Patrick Kelly, narrated by January LaVoy, published by Audible Original Publishing
  • Nevertheless We Persisted, edited by Tanya Eby, written by Amy Oestreicher, Cat Gould, Charlotte McKinnon, Christa Lewis, Christina St. Clair, Danielle Dayney, Deepti Gupta, Echo Aspnes, Gina Dawe Weaver, Gracie Greenbaum, Jack Arkel, Jacqueline Pick, Janina Edward, Jerrianne Hayslett, Karen Randall, Karen White, Kass Hillard, Laura Schmidt, Lauren Ezzo, Lily Schmidt, Mark Blickley, Martha McSweeney Brower, Nancy Wagner, Rodney Vaccaro, Sandy Logan, Sahana Kumar, Sue Pitkin, Tanya Eby, Tamara Hansen, Tammy Scott, Tricia Lowther, and Viji Chary, narrated by Amy Landon, Amy McFadden, Bailey Carr, Cat Gould, Christa Lewis, Deepti Gupta, Emily Beresford, Emily Sutton-Smith, Erin Bennett, Erin Mallon, Gina Dawe Weaver, Gracie Greenbaum, Julie McKay, Lauren Ezzo, Lauri Jo Daniels, James Patrick Cronin, Janina Edwards, Karen White, Kate Rudd, Nancy Wagner, Nicol Zanzarella, Mark Kamish, Paul Heitsch, Sarah Mollo-Christensen, Sue Pitkin, and Tanya Eby, published by Blunder Woman Productions
  • Rebuttal by Jyotsna Hariharan, narrated by Phoebe Strole, Michael Crouch, Nina Mehta, Peter Ganim, and Dan Bittner, published by HarperAudio
  • Romeo and Juliet: A Novel by David Hewson, narrated by Richard Armitage, published by Audible Studios


PARANORMAL
  • Curse on the Land: Soulwood, Book 2 by Faith Hunter, narrated by Khristine Hvam, published by Audible Studios
  • Eleventh Grave in Moonlight by Darynda Jones, narrated by Lorelei King, published by Macmillan Audio
  • Finding My Pack by Lane Whitt, narrated by Cooper North and Aletha George, published by Tantor Audio, a division of Recorded Books
  • Nights of the Living Dead: An Anthology edited by Jonathan Maberry and George A. Romero, narrated by Stefan Rudnicki, Rex Linn, Gabrielle de Cuir, Adenrele Ojo, Richard Gilliland, Ray Porter, Kristoffer Tabori, and Kasey Lansdale, published by Blackstone Audio
  • Silver Silence by Nalini Singh, narrated by Angela Dawe, published by Tantor Audio, a division of Recorded Books


ROMANCE
  • Any Day Now by Robyn Carr, narrated by Therese Plummer, published by Recorded Books
  • Cake: A Love Story by J. Bengtsson, narrated by Andi Arndt and Joe Arden, published by J. Bengtsson 
  • Come Sundown by Nora Roberts, narrated by Elisabeth Rodgers, published by Brilliance Publishing 
  • The Duchess Deal by Tessa Dare, narrated by Mary Jane Wells, published by HarperAudio
  • The Ladies' Room by Carolyn Brown, narrated by Donna Postel, published by Brilliance Publishing


SCIENCE FICTION
  • Battlefront II: Inferno Squad (Star Wars) by Christie Golden, narrated by Janina Gavankar, published by Random House Audio
  • New York 2140 by Kim Stanley Robinson, narrated by Suzanne Toren, Robin Miles, Peter Ganim, Jay Snyder, Caitlin Kelly, Michael Crouch, Ryan Vincent Anderson, Christopher Ryan Grant, and Robert Blumenfeld, published by Hachette Audio
  • Provenance by Ann Leckie, narrated by Adjoa Andoh, published by Hachette Audio
  • The Stone Sky by N.K. Jemisin, narrated by a Robin Miles, published by Hachette Audio
  • The X-Files: Cold Cases by Joe Harris, Chris Carter, and Dirk Maggs, narrated by David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis, Tom Braidwood, Dean Haglund, Bruce Harwood, published by Audible Studios


SHORT STORIES/COLLECTIONS
  • Difficult Women by Roxane Gay, narrated by Robin Miles, published by Audible Studios
  • Good Behavior by Blake Crouch, narrated by Blake Crouch and Julia Whelan, published by Brilliance Publishing
  • The Language of Thorns: Midnight Tales and Dangerous Magic by Leigh Bardugo, narrated by Lauren Fortgang, published by Audible Studios
  • Tales of Ordinary Madness by Charles Bukowski, edited by Gail Chiarrello, narrated by Will Patton, published by Audible Studios
  • You Don't Have to Say You Love Me, written and narrated by Sherman Alexie, published by Hachette Audio Books


THRILLER/SUSPENSE
  • The Breakdown by B.A. Paris, narrated by Georgia Maguire, published by Macmillan Audio
  • Don't Let Go by Harlan Coben, narrated by Steven Weber, published by Brilliance Publishing
  • The Chemist by Stephenie Meyer, narrated by Ellen Archer, published by Hachette Audio
  • The Fourth Monkey by J.D. Barker, narrated by Edoardo Ballerini and Graham Winton, published by Recorded Books
  • A Legacy of Spies by John le Carré, narrated by Tom Hollander, published by Penguin Audio
  • Mississippi Blood by Greg Iles, narrated by Scott Brick, published by HarperAudio


YOUNG ADULT
  • Before the Devil Breaks You by Libba Bray, narrated by January LaVoy, published by Listening Library
  • Disappeared by Francisco X. Stork, narrated by Roxana Ortega and Christian Barillas, published by Scholastic Audio
  • The Hate U Give by Angie Thomas, narrated by Bahni Turpin, published by HarperAudio
  • Solo by Kwame Alexander, with Mary Rand Hess, narrated by Kwame Alexander, music by Randy Preston, published by Blink
  • You Bring the Distant Near by Mitali Perkins, narrated by Sneha Mathan, Shivali Bhammer, Priya Ayyar, and others, published by Listening Library


YOUNG LISTENERS (up to age 8)
  • Mother Bruce by Ryan T. Higgins, narrated by Robertson Dean, published by Weston Woods Studios Inc
  • Poem for Peter by Andrea Davis Pinkney, narrated by Channie Waites, published by Recorded Books
  • Princess Cora and the Crocodile by Laura Amy Schlitz, narrated by Davina Porter, published by Recorded Books
  • A Sick Day for Amos McGee by Philip C. Stead, narrated by Jim Dale, published by Macmillan Audio
  • Trombone Shorty by Troy “Trombone Shorty” Andrews, narrated by Dion Graham, published by Live Oak Media

2017 Bram Stoker Awards Finalists


2017 Bram Stoker Awards Finalists

The Horror Writers Association has announced the 2017 Bram Stoker Awards® Final Ballot.

The Awards will be presented on Saturday night, March 3rd during the third annual StokerCon™, to be held March 1st-4th at the Biltmore Hotel in Providence, Rhode Island.


Superior Achievement in a Novel
  • Golden, Christopher – Ararat (St. Martin’s Press)
  • King, Stephen and King, Owen – Sleeping Beauties (Scribner)
  • Malerman, Josh – Black Mad Wheel (Ecco)
  • Miskowski, S.P. – I Wish I Was Like You (JournalStone)
  • Tem, Steve Rasnic – Ubo (Solaris)


Superior Achievement in a First Novel
  • Cabeen, Robert Payne – Cold Cuts (Omnium Gatherum Media)
  • Davidson, Andy – In the Valley of the Sun (Skyhorse Publishing) 
  • Hayward, Matt – What Do Monsters Fear? (Post Mortem Press) 
  • Hepler, Jeremy – The Boulevard Monster (Bloodshot Books) 
  • Thomas, Scott – Kill Creek (Ink Shares)


Superior Achievement in a Young Adult Novel
  • French, Gillian – The Door to January (Islandport Press)
  • Leveen, Tom – Hellworld (Simon Pulse) 
  • Liggett, Kim – The Last Harvest (Tor Teen) 
  • Lukavics, Amy – The Ravenous (Harlequin Teen) 
  • Porter, Sarah – When I Cast Your Shadow (Tor Teen)


Superior Achievement in a Graphic Novel
  • Carey, Mike and Arvind, Ethan David – Darkness Visible (IDW)
  • Duffy, Damian and Butler, Octavia E. – Kindred: A Graphic Novel Adaptation (Abrams ComicArts) 
  • Ferris, Emil – My Favorite Thing is Monsters (Fantagraphics) 
  • Hickman, Jonathan – The Black Monday Murders (Image Comics) 
  • Liu, Marjorie – Monstress Volume 2: The Blood (Image Comics)


Superior Achievement in Long Fiction
  • Edelman, Scott – Faking it Until Forever Comes (Liars, Fakers, and the Dead Who Eat Them) (Written Backwards)
  • Jones, Stephen Graham – Mapping the Interior (Tor.com) 
  • Kiernan, Caitlín R. – Agents of Dreamland (Tor.com) 
  • Taylor, Lucy – Sweetlings (Tor.com) 
  • Waggoner, Tim – A Kiss of Thorns (DarkFuse)


Superior Achievement in Short Fiction
  • Bailey, Michael – “I Will Be the Reflection Until the End” (Tales from the Lake Vol. 4) (Crystal Lake Publishing)
  • Chambers, James – “A Song Left Behind in the Aztakea Hills” (Shadows Over Main Street, Volume 2) (Cutting Block Books) 
  • Mannetti, Lisa – “Apocalypse Then” (Never Fear: The Apocalypse) (13Thirty Books) 
  • Neugebauer, Annie – “So Sings the Siren” (Apex Magazine #101) (Apex Publications) 
  • Yardley, Mercedes M. – “Loving You Darkly” (F(r)iction Magazine #8) (Tethered by Letters)


Superior Achievement in a Fiction Collection
  • Hill, Joe – Strange Weather (William Morrow)
  • Kiste, Gwendolyn – And Her Smile Will Untether the Universe (JournalStone) 
  • Malerman, Josh – Goblin (Earthling Publications) 
  • Matsuura, Thersa – The Carp-Faced Boy and Other Tales (Independent Legions Publishing) 
  • McGrath, Patrick – Writing Madness (Centipede Press)


Superior Achievement in a Screenplay
  • Del Toro, Guillermo and Taylor, Vanessa – The Shape of Water (TSG Entertainment, Double Dare You Productions)
  • Duffer, Matt and Duffer, Ross – Stranger Things: MadMax, Episode 02:01: Chapter One (21 Laps Entertainment, Monkey Massacre) 
  • Frost, Mark and Lynch, David – Twin Peaks, Part 8 (Rancho Rosa Partnership, Inc.) 
  • Palmer, Chase, Fukunaga, Cary, and Dauberman, Gary – It (New Line Cinema) 
  • Peele, Jordan – Get Out (Universal Pictures, Blumhouse Productions, QC Entertainment) 
  • Shyamalan, M. Night – Split (Blinding Edge Pictures, Blumhouse Productions)


Superior Achievement in an Anthology
  • Brooks, Kinitra, PhD., Addison, Linda D., and Morris, Susana, PhD. – Sycorax’s Daughters (Cedar Grove Publishing)
  • Datlow, Ellen – Black Feathers: Dark Avian Tales: An Anthology (Pegasus Books) 
  • Maberry, Jonathan and Romero, George A. – Nights of the Living Dead: An Anthology (St. Martin’s Griffin) 
  • Manzetti, Alessandro and Lester, Jodi Renee – The Beauty of Death Vol. 2: Death by Water (Independent Legions Publishing) 
  • Murano, Doug – Behold!: Oddities, Curiosities & Undefinable Wonders (Crystal Lake Publishing)


Superior Achievement in Non-Fiction
  • Brittany, Michele – Horror in Space: Critical Essays on a Film Subgenre (McFarland)
  • Brooks, Kinitra D. – Searching for Sycorax: Black Women’s Hauntings of Contemporary Horror (Rutgers University Press) 
  • Hendrix, Grady. Paperbacks from Hell: The Twisted History of ‘70s and ‘80s Horror Fiction (Quirk Books) 
  • Jones, Stephen – The Art of Horror Movies: An Illustrated History (Applause Theatre & Cinema Books) 
  • Mynhardt, Joe and Johnson, Eugene – Where Nightmares Come From: The Art of Storytelling in the Horror Genre – (Crystal Lake Publishing)


Superior Achievement in a Poetry Collection
  • Frazier, Robert and Boston, Bruce – Visions of the Mutant Rain Forest (Crystal Lake Publishing)
  • Manzetti, Alessandro – No Mercy (Crystal Lake Publishing) 
  • Simon, Marge and Turzillo, Mary – Satan’s Sweethearts (Weasel Press) 
  • Sng, Christina – A Collection of Nightmares (Raw Dog Screaming Press) 
  • Wytovich, Stephanie M. – Sheet Music to My Acoustic Nightmare (Raw Dog Screaming Press)

Nominees for the 21st D.I.C.E. Awards Announced by AIAS


Nominees for the 21st D.I.C.E. Awards Announced by AIAS

HORIZON ZERO DAWN LEADS WITH TEN NOMINATIONS FOR THE 21ST D.I.C.E. AWARDS

Annual Video Game Awards Show Live Streamed by IGN Entertainment

LOS ANGELES – January 12, 2018 - The Academy of Interactive Arts & Sciences (AIAS) is pleased to announce the nominees for its 21st D.I.C.E. Awards (#DICEAwards), co-hosted by Greg Miller, co-founder of internet video show and podcast Kinda Funny, and Jessica Chobot of Nerdist News. Academy members will begin general voting for the video game industry’s premier peer-based awards show on Friday, Jan. 12th at 5:00 PM PST.

The winners will be revealed at the D.I.C.E. Awards ceremony on Thursday, Feb. 22nd in Las Vegas as the culmination of the week-long industry gathering at the 2018 D.I.C.E. (Design, Innovate, Communicate, Entertain) Summit (#DICE18). The ceremony will once again be live streamed in its entirety beginning at 8:00 pm PT/11:00 pm ET via media partner IGN Entertainment.

“Congratulations to all the 2017 nominees – an amazing list of diverse experiences that really embody the creative ambitions and achievements that define our industry,” said Meggan Scavio, President, Academy of Interactive Arts & Sciences. “I want to thank our passionate jury panelists that dedicate their time and expertise to drive our peer process and distinguish the best of the best in interactive entertainment.”

Sixty-eight of the most exciting games from 2017 received a nomination.  Horizon Zero Dawn leads the group with 10 total nominations.  Several games received multiple nods, including: The Legend of Zelda: The Breath of the Wild with 6 nominations; Hellblade: Senua’s Sacrifice, Uncharted: The Lost Legacy, and Cuphead with 5 nominations; and Gorogoa, PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS, Super Mario Odyssey which received 4 nominations each. Nominees for the evening’s top prize, Game of the Year, are: Cuphead; Horizon Zero Dawn; PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS; Super Mario Odyssey and The Legend of Zelda: Breath of the Wild.

The following is the full list of nominees: http://www.interactive.org/images/awards/21st-Annual-DICE-Awards-Finalists.pdf

Outstanding Achievement in Animation
Cuphead
For Honor
Hellblade: Senua's Sacrifice
Horizon Zero Dawn
Uncharted: The Lost Legacy

Outstanding Achievement in Art Direction
Cuphead
Hellblade: Senua's Sacrifice
Horizon Zero Dawn
Little Nightmares
The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Outstanding Achievement in Character
Assassin's Creed Origins - Bayek
Hellblade: Senua's Sacrifice - Senua
Horizon Zero Dawn - Aloy
Star Wars Battlefront II - Iden Versio
Uncharted: The Lost Legacy - Chloe Fraiser

Outstanding Achievement in Original Music Composition
Call of Duty: WWII
Cuphead
Horizon Zero Dawn
RiME
Wolfenstein II: The New Colossus

Outstanding Achievement in Sound Design
Destiny 2
Injustice 2
Star Wars Battlefront II
Super Mario Odyssey
Uncharted: The Lost Legacy

Outstanding Achievement in Story
Hellblade: Senua's Sacrifice
Horizon Zero Dawn
Night in the Woods
What Remains of Edith Finch
Wolfenstein II: The New Colossus

Outstanding Technical Achievement
Assassin's Creed Origins
Hellblade: Senua's Sacrifice
Horizon Zero Dawn
Lone Echo/Echo Arena
The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Action Game of the Year
Call of Duty: WWII
Cuphead
Destiny 2
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS
Wolfenstein II: The New Colossus

Adventure Game of the Year
Assassin's Creed Origins
Horizon Zero Dawn
Super Mario Odyssey
The Legend of Zelda: Breath of the Wild
Uncharted: The Lost Legacy

Family Game of the Year
DropMix
GNOG
Just Dance 2018
SingStar Celebration
Snipperclips

Fighting Game of the Year
ARMS
Injustice 2
Marvel vs. Capcom: Infinite
Nidhogg 2
Tekken 7

Racing Game of the Year
DiRT 4
Forza Motorsport 7
Gran Turismo Sport
Mario Kart 8 Deluxe
Project CARS 2

Role-Playing Game of the Year
Divinity: Original Sin 2
Middle-earth: Shadow of War
NieR:Automata
Persona 5
Torment: Tides of Numenera

Sports Game of the Year
Everybody's Golf
FIFA 18
Golf Clash
Madden NFL 18
MLB The Show 17

Strategy/Simulation Game of the Year
Endless Space 2
Halo Wars 2
Mario + Rabbids Kingdom Battle
Total War: Warhammer II
XCOM 2: War of the Chosen

Immersive Reality Technical Achievement
Lone Echo/Echo Arena
Robo Recall
Star Trek Bridge Crew
The Invisible Hours
Wilson's Heart

Immersive Reality Game of the Year
Lone Echo/Echo Arena
Psychonauts in the Rhombus of Ruin
Robo Recall
Space Pirate Trainer
Wilson's Heart

D.I.C.E. Sprite Award
Everything
Gorogoa
Night in the Woods
Pyre
Snipperclips

Handheld Game of the Year
Dragon Quest VIII: Journey of the Cursed King
Etrian Odyssey V: Beyond the Myth
Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia
Metroid: Samus Returns
Monster Hunter Stories

Mobile Game of the Year
Cat Quest
Fire Emblem Heroes
Gorogoa
Monument Valley 2
Splitter Critters

Outstanding Achievement in Online Gameplay
Call of Duty: WWII
Destiny 2
Fortnite
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS
Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands

Outstanding Achievement in Game Design
Gorogoa
Horizon Zero Dawn
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS
Super Mario Odyssey
The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Outstanding Achievement in Game Direction
Gorogoa
Horizon Zero Dawn
The Legend of Zelda: Breath of the Wild
Uncharted: The Lost Legacy
What Remains of Edith Finch

Game of the Year
Cuphead
Horizon Zero Dawn
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS
Super Mario Odyssey
The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Academy’s 30K+ members, comprised of the interactive publishing and development communities, recognize excellence in 24 different interactive game categories in one of the highest forms of recognition in the industry. Titles were played and evaluated by members of the Academy’s peer panels to determine final nominees. These panels, one for each award category, are comprised of the game industry’s most experienced and talented men and women who are experts in their chosen fields. Winners are determined as part of a confidential voting process and will be revealed on the evening of the show. A list of all the peer panelists can be found here.

2017 Mythopoeic Awards Finalists


2017 Mythopoeic Awards Finalists

The Mythopoeic Society has announced the finalists for the 2017 Mythopoeic Awards. The winners will be announced during Mythcon 48, to be held July 28-31, 2017, in Champaign-Urbana, Illinois.

Mythopoeic Fantasy Award for Adult Literature
  • Andrea Hairston, Will Do Magic For Small Change (Aqueduct Press, 2016)
  • Mary Robinette Kowal, Ghost Talkers (Tor, 2016)
  • Patricia A. McKillip, Kingfisher (Ace, 2016)
  • Maggie Stiefvater, The Raven Cycle: The Raven Boys (Scholastic, 2012); The Dream Thieves (Scholastic, 2013); Blue Lily, Lily Blue (Scholastic, 2014); and The Raven King (Scholastic, 2016)
  • Jo Walton, Thessaly Trilogy: The Just City (Tor, 2015); The Philosopher Kings (Tor, 2015); Necessity (Tor, 2016)

Mythopoeic Fantasy Award for Children’s Literature
  • Adam Gidwitz, The Inquisitor’s Tale: Or, The Three Magical Children and their Holy Dog (Dutton, 2016)
  • S. E. Grove, The Mapmakers Trilogy: The Class Sentence (Viking 2014); The Golden Specific (Viking, 2015); The Crimson Skew (Viking, 2015)
  • Bridget Hodder, The Rat Prince (Farrar, Straus, & Giroux, 2016)
  • Grace Lin, When the Sea Turned to Silver (Little, Brown, 2016)
  • Delia Sherman, The Evil Wizard Smallbone (Candlewick, 2016)

Mythopoeic Scholarship Award in Inklings Studies
  • Lisa Coutras, Tolkien’s Theology of Beauty: Majesty, Splendor, and Transcendence in Middle Earth (Palgrave-Macmillan, 2016)
  • Sørina Higgins, ed. The Chapel of the Thorn by Charles Williams (Apocryphile Press, 2015)
  • Leslie Donovan, ed. Approaches to Teaching Tolkien’s The Lord of the Rings and Other Works (Modern Language Association, 2015)
  • Christopher Tolkien, ed. Beowulf: A Translation and Commentary, together with Sellic Spell by J.R.R. Tolkien (Houghton Mifflin, 2014)
  • Philip Zaleski and Carol Zaleski, The Fellowship: The Literary Lives of J.R.R. Tolkien, C.S. Lewis, Owen Barfield, Charles Williams (Farrar, Straus and Giroux, 2015)

Mythopoeic Scholarship Award in Myth and Fantasy Studies
  • Aisling Byrne, Otherworlds: Fantasy and History in Medieval Literature (Oxford University Press, 2015)
  • Richard Firth Green, Elf Queens and Holy Friars: Fairy Beliefs and the Medieval Church (University of Pennsylvania Press, 2016)
  • Michael Levy and Farah Mendlesohn, Children’s Fantasy Literature: An Introduction (Cambridge University Press, 2016)
  • Gabrielle Lissauer, The Tropes of Fantasy Fiction (McFarland, 2015)
  • Jack Zipes, Grimm Legacies: The Magic Spell of the Grimms’ Folk and Fairy Tales (Princeton University Press, 2014)

The Mythopoeic Fantasy Award for Adult Literature is given to the fantasy novel, multi-volume, or single-author story collection for adults published during 2015 that best exemplifies the spirit of the Inklings. Books are eligible for two years after publication if not selected as a finalist during the first year of eligibility. Books from a series are eligible if they stand on their own; otherwise, the series becomes eligible the year its final volume appears. The Mythopoeic Fantasy Award for Children’s Literature honors books for beginning readers to age thirteen, in the tradition of The Hobbit or The Chronicles of Narnia. Rules for eligibility are otherwise the same as for the Adult literature award. The question of which award a borderline book is best suited for will be decided by consensus of the committees. Books for mature “Young Adults” may be moved to the Adult literature category.

The Mythopoeic Scholarship Award in Inklings Studies is given to books on Tolkien, Lewis, and/or Williams that make significant contributions to Inklings scholarship. For this award, books first published during the last three years (2013–2015) are eligible, including finalists for previous years. The Mythopoeic Scholarship Award in Myth and Fantasy Studies is given to scholarly books on other specific authors in the Inklings tradition, or to more general works on the genres of myth and fantasy. The period of eligibility is three years, as for the Inklings Studies award. (from the announcement)

2017 John W. Campbell Memorial Award Finalists


The John W. Campbell Memorial Award shortlist has been announced for the best science fiction novel of the previous year.The award will be announced during the Campbell Conference Awards Banquet on Friday, June 16th,.

  • Stephen Baxter and Alastair Reynolds - The Medusa Chronicles
  • Don DeLillo - Zero K
  • Kij Johnson - The Dream-Quest of Vellitt Boe
  • Paul J. McAuley - Into Everywhere
  • Nisi Shawl - Everfair
  • Tricia Sullivan - Occupy Me
  • Tade Thompson - Rosewater
  • Lavie Tidhar - Central Station
  • Colson Whitehead - The Underground Railroad
  • Aliya Whiteley - The Arrival of Missives
  • Rick Wilber - Alien Morning
  • Ben Winters - Underground Airlines
  • John Nicholas Wood - Azanian Bridges

2017 John W. Campbell Memorial Award Finalists2017 John W. Campbell Memorial Award Finalists
2017 John W. Campbell Memorial Award Finalists2017 John W. Campbell Memorial Award Finalists
2017 John W. Campbell Memorial Award Finalists2017 John W. Campbell Memorial Award Finalists
2017 John W. Campbell Memorial Award Finalists2017 John W. Campbell Memorial Award Finalists
2017 John W. Campbell Memorial Award Finalists2017 John W. Campbell Memorial Award Finalists
2017 John W. Campbell Memorial Award Finalists2017 John W. Campbell Memorial Award Finalists
2017 John W. Campbell Memorial Award Finalists

The John W. Campbell Memorial Award was established to honor the late editor of Astounding Science Fiction magazine, now named Analog. Campbell, who edited the magazine from 1937 until his death in 1971, is called by many writers and scholars the father of modern science fiction. Authors and scholars Harry Harrison and Brian W. Aldiss established the award in Campbell's name as a way of continuing his efforts to encourage writers to produce their best possible work: "to carry on and expand the tradition that Campbell had started, that of assuring the literary growth and development of science fiction." (from the website)

Theodore Sturgeon Memorial Award - 2017 Finalists


The finalists for the Theodore Sturgeon Memorial Award for the best short science fiction story have been announced. The awards will be presented during the Campbell Conference Awards Banquet on Friday, June 16, as part of the annual Campbell Conference.


Finalists for the 2017
Theodore Sturgeon Memorial Award

  • Nina Allen, "The Art of Space Travel," Tor.com, 27 July 2016.
  • Amal El-Mohtar, "Seasons of Glass and Iron," The Starlit Wood: New Fairy Tales, eds. Dominik Parisien and Navah Wolfe, Saga Press, 2016.
  • Carolyn Ives Gilman, "Touring with the Alien," Clarkesworld, April 2016.
  • Victor LaValle, The Ballad of Black Tom, Tor.com, February 2016.
  • Ian R. MacLeod, "The Visitor From Taured," Asimov's, September 2016.
  • Sam J. Miller, "Things with Beards," Clarkesworld, June 2016.
  • Dominica Phetteplace, "Project Empathy," Asimov's, March 2016.
  • Catherynne M. Valente, "The Future is Blue," Drowned Worlds, ed. Jonathan Strahan, Solaris Books, 2016.
  • Kai Ashante Wilson, A Taste of Honey, Tor.com, 13 October 2016.

The Theodore Sturgeon Memorial Award recognizes the best science fiction short story of each year. It was established in 1987 by James Gunn, Founding Director of the Center for the Study of Science Fiction at KU, and the heirs of Theodore Sturgeon, including his partner Jayne Engelhart Tannehill and Sturgeon's children, as an appropriate memorial to one of the great short-story writers in a field distinguished by its short fiction.

The Campbell Conference has been held each year since 1978, usually in Lawrence, Kansas. It includes a Friday-evening banquet where the annual Theodore Sturgeon and John W. Campbell Memorial Award are presented; a Saturday round-table discussion with scholars, scientists, and writers of science fiction; and other events.

For information about attending the Conference or Awards Banquet, see the Campbell Conference page.

Sir Julius Vogel Award 2018 Finalists2017 Aurealis Awards Finalists Announced2018 Audie Award Finalists2017 Bram Stoker Awards FinalistsNominees for the 21st D.I.C.E. Awards Announced by AIAS2017 Mythopoeic Awards Finalists 2017 John W. Campbell Memorial Award Finalists

Report "The Qwillery"

Are you sure you want to report this post for ?

Cancel
×