close

The Qwillery | category: Horror Writers Association

home

The Qwillery

A blog about books and other things speculative

qwillery.blogspot.com

2019 Bram Stoker Awards® Winners

2019 Bram Stoker Awards® Winners

On April 18, 2020, the Horror Writers Association (HWA) announced the winners of the 2019 Bram Stoker Awards®.


2019 Bram Stoker Awards® Winners
Winners in green


Superior Achievement in a Novel
  • Goingback, Owl – Coyote Rage (Independent Legions Publishing)
  • Malerman, Josh – Inspection (Del Rey)
  • Miskowski, S.P. – The Worst is Yet to Come (Trepidatio Publishing)
  • Murray, Lee – Into the Ashes (Severed Press)
  • Wendig, Chuck – Wanderers (Del Rey)


Superior Achievement in a First Novel
  • Amor, Gemma – Dear Laura (Independently Published)
  • Guignard, Eric J. – Doorways to the Deadeye (JournalStone)
  • Lane, Michelle Renee – Invisible Chains (Haverhill House Publishing)
  • Read, Sarah – The Bone Weaver’s Orchard (Trepidatio Publishing)
  • Starling, Caitlin – The Luminous Dead (Harper Voyager)


Superior Achievement in a Young Adult Novel
  • Bérubé, Amelinda – Here There Are Monsters (Sourcebooks Fire)
  • Dávila Cardinal, Ann – Five Midnights (Tor Teen)
  • Gardner, Liana – Speak No Evil (Vesuvian Books)
  • Marshall, Kate Alice – Rules for Vanishing (Viking Books for Young Readers)
  • Nzondi – Oware Mosaic (Omnium Gatherum)
  • Salomon, Peter Adam – Eight Minutes, Thirty-Two Seconds (PseudoPsalms Press)


Superior Achievement in a Graphic Novel
  • Bunn, Cullen – Bone Parish Vol. 2 (BOOM! Studios)
  • Doran, Cullen and Gaiman, Neil – Neil Gaiman’s Snow, Glass, Apples (Dark Horse Books)
  • Liu, Marjorie – Monstress Volume 4: The Chosen (Image Comics)
  • Manzetti, Alessandro – Calcutta Horror (Independent Legions Publishing)
  • Tanabe, Gou – H.P. Lovecraft’s At the Mountains of Madness Volume 1 (Dark Horse Manga)


Superior Achievement in Long Fiction
  • LaValle, Victor – Up from Slavery (Weird Tales Magazine#363) (Weird Tales Inc.)
  • Manzetti, Alessandro – The Keeper of Chernobyl (Omnium Gatherum)
  • Taborska, Anna – The Cat Sitter (Shadowcats) (Black Shuck Books)
  • Tantlinger, Sara – To Be Devoured (Unnerving)
  • Warren, Kaaron – Into Bones Like Oil (Meerkat Shorts)


Superior Achievement in Short Fiction
  • Chapman, Greg – “The Book of Last Words” (This Sublime Darkness and Other Dark Stories) (Things in the Well Publishing)
  • Kiste, Gwendolyn – “The Eight People Who Murdered Me (Excerpt from Lucy Westenra’s Diary)” (Nightmare Magazine Nov. 2019, Issue 86)
  • Landry, Jess – “Bury Me in Tar and Twine” (Tales of the Lost Volume 1: We All Lose Something!) (Things in the Well Publishing)
  • O’Quinn, Cindy – “Lydia” (The Twisted Book of Shadows) (Twisted Publishing)
  • Waggoner, Tim – “A Touch of Madness”(The Pulp Horror Book of Phobias) (LVP Publications)


Superior Achievement in a Fiction Collection
  • Chiang, Ted – Exhalation: Stories (Knopf)
  • Jonez, Kate – Lady Bits (Trepidatio Publishing)
  • Langan, John – Sefira and Other Betrayals (Hippocampus Press)
  • Read, Sarah – Out of Water (Trepidatio Publishing)
  • Tremblay, Paul – Growing Things and Other Stories (William Morrow)


Superior Achievement in a Screenplay
  • Aster, Ari – Midsommar (B-Reel Films, Square Peg)
  • Duffer Brothers, The – Stranger Things (Season 3, Chapter Eight: The Battle of Starcourt) (Netflix)
  • Eggers, Robert and Eggers, Max – The Lighthouse (A24, New Regency Pictures, RT Features)
  • Flanagan, Mike – Doctor Sleep (Warner Bros., Intrepid Pictures/Vertigo Entertainment)
  • Peele, Jordan – Us (Monkeypaw Productions, Perfect World Pictures, Dentsu, Fuji Television Network, Universal Pictures)


Superior Achievement in an Anthology
  • Brozek, Jennifer – A Secret Guide to Fighting Elder Gods (Pulse Publishing)
  • Datlow, Ellen – Echoes: The Saga Anthology of Ghost Stories (Gallery/Saga Press)
  • Golden, Christopher and Moore, James A. – The Twisted Book of Shadows (Twisted Publishing)
  • Guignard, Eric J. – Pop the Clutch: Thrilling Tales of Rockabilly, Monsters, and Hot Rod Horror (Dark Moon Books)
  • Wilson, Robert S. – Nox Pareidolia (Nightscape Press)


Superior Achievement in Non-Fiction
  • Beal, Eleanor and Greenaway, Jonathan – Horror and Religion: New Literary Approaches to Theology, Race, and Sexuality (University of Wales Press)
  • Earle, Harriet E.H. – Gender, Sexuality, and Queerness in American Horror Story: Critical Essays (McFarland)
  • Heller-Nicholas, Alexandra – Masks in Horror Cinema: Eyes Without Faces (University of Wales Press)
  • Kachuba, John B. – Shapeshifters: A History (Reaktion Books)
  • Kröger, Lisa and Anderson, Melanie R. – Monster, She Wrote: The Women Who Pioneered Horror and Speculative Fiction (Quirk Books)


Superior Achievement in Short Non-Fiction
  • Kiste, Gwendolyn – “Magic, Madness, and Women Who Creep: The Power of Individuality in the Work of Charlotte Perkins Gilman” (Vastarien: A Literary Journal Vol. 2, Issue 1)
  • Liaguno, Vince A. – “Slasher Films Made Me Gay: The Queer Appeal and Subtext of the Genre” (LGBTQ+ Horror Month: 9/1/2019, Ginger Nuts of Horror)
  • Renner, Karen J.“The Evil Aging Women of American Horror Story” (Elder Horror: Essays on Film’s Frightening Images of Aging) (McFarland)
  • Robinson, Kelly – “Film’s First Lycanthrope: 1913’s The Werewolf” (Scary Monsters Magazine #114)
  • Weich, Valerie E. – “Lord Byron’s Whipping Boy: Dr. John William Polidori and the 200th Anniversary of The Vampyre” (Famous Monsters of Filmland, Issue #291)


Superior Achievement in a Poetry Collection
  • Addison, Linda D. and Manzetti, Alessandro – The Place of Broken Things (Crystal Lake Publishing)
  • Cade, Octavia – Mary Shelley Makes a Monster (Aqueduct Press)
  • Lynch, Donna – Choking Back the Devil (Raw Dog Screaming Press)
  • Scalise, Michelle – Dragonfly and Other Songs of Mourning (LVP Publications)
  • Simon, Marge and Dietrich, Bryan D. – The Demeter Diaries (Independent Legions Publishing)
  • Wytovich, Stephanie M. – The Apocalyptic Mannequin (Raw Dog Screaming Press)

2019 Bram Stoker Awards Final Ballot


2019 Bram Stoker Awards Final Ballot

The Horror Writers Association (HWA) has announced the final ballot for the 2019 Bram Stoker Awards. The Awards will be presented during StokerCon being held April 16, 2020 to April 19, 2020 in Scarborough, United Kingdom.



2019 Bram Stoker Awards® Final Ballot

Superior Achievement in a Novel
  • Goingback, Owl – Coyote Rage (Independent Legions Publishing)
  • Malerman, Josh – Inspection (Del Rey)
  • Miskowski, S.P. – The Worst is Yet to Come (Trepidatio Publishing)
  • Murray, Lee – Into the Ashes (Severed Press)
  • Wendig, Chuck – Wanderers (Del Rey)


Superior Achievement in a First Novel
  • Amor, Gemma – Dear Laura (Independently Published)
  • Guignard, Eric J. – Doorways to the Deadeye (JournalStone)
  • Lane, Michelle Renee – Invisible Chains (Haverhill House Publishing)
  • Read, Sarah – The Bone Weaver’s Orchard (Trepidatio Publishing)
  • Starling, Caitlin – The Luminous Dead (Harper Voyager)


Superior Achievement in a Young Adult Novel
  • Bérubé, Amelinda – Here There Are Monsters (Sourcebooks Fire)
  • Dávila Cardinal, Ann – Five Midnights (Tor Teen)
  • Gardner, Liana – Speak No Evil (Vesuvian Books)
  • Marshall, Kate Alice – Rules for Vanishing (Viking Books for Young Readers)
  • Nzondi – Oware Mosaic (Omnium Gatherum)
  • Salomon, Peter Adam – Eight Minutes, Thirty-Two Seconds (PseudoPsalms Press)


Superior Achievement in a Graphic Novel
  • Bunn, Cullen – Bone Parish Vol. 2 (BOOM! Studios)
  • Gaiman, Neil – Neil Gaiman’s Snow, Glass, Apples (Dark Horse Books)
  • Liu, Marjorie – Monstress Volume 4: The Chosen (Image Comics)
  • Manzetti, Alessandro – Calcutta Horror (Independent Legions Publishing)
  • Tanabe, Gou – H.P. Lovecraft’s At the Mountains of Madness Volume 1 (Dark Horse Manga)


Superior Achievement in Long Fiction
  • LaValle, Victor – Up from Slavery (Weird Tales Magazine#363) (Weird Tales Inc.)
  • Manzetti, Alessandro – The Keeper of Chernobyl (Omnium Gatherum)
  • Taborska, Anna – The Cat Sitter (Shadowcats) (Black Shuck Books)
  • Tantlinger, Sara – To Be Devoured (Unnerving)
  • Warren, Kaaron – Into Bones Like Oil (Meerkat Shorts)


Superior Achievement in Short Fiction
  • Chapman, Greg – “The Book of Last Words” (This Sublime Darkness and Other Dark Stories) (Things in the Well Publishing)
  • Kiste, Gwendolyn – “The Eight People Who Murdered Me (Excerpt from Lucy Westenra’s Diary)” (Nightmare Magazine Nov. 2019, Issue 86)
  • Landry, Jess – “Bury Me in Tar and Twine” (Tales of the Lost Volume 1: We All Lose Something!) (Things in the Well Publishing)
  • O’Quinn, Cindy – “Lydia” (The Twisted Book of Shadows) (Twisted Publishing)
  • Waggoner, Tim – “A Touch of Madness”(The Pulp Horror Book of Phobias) (LVP Publications)


Superior Achievement in a Fiction Collection
  • Chiang, Ted – Exhalation: Stories (Knopf)
  • Jonez, Kate – Lady Bits (Trepidatio Publishing)
  • Langan, John – Sefira and Other Betrayals (Hippocampus Press)
  • Read, Sarah – Out of Water (Trepidatio Publishing)
  • Tremblay, Paul – Growing Things and Other Stories (William Morrow)


Superior Achievement in a Screenplay
  • Aster, Ari – Midsommar (B-Reel Films, Square Peg)
  • Duffer Brothers, The – Stranger Things (Season 3, Chapter Eight: The Battle of Starcourt) (Netflix)
  • Eggers, Robert and Eggers, Max – The Lighthouse (A24, New Regency Pictures, RT Features)
  • Flanagan, Mike – Doctor Sleep (Warner Bros., Intrepid Pictures/Vertigo Entertainment)
  • Peele, Jordan – Us (Monkeypaw Productions, Perfect World Pictures, Dentsu, Fuji Television Network, Universal Pictures)


Superior Achievement in an Anthology
  • Brozek, Jennifer – A Secret Guide to Fighting Elder Gods (Pulse Publishing)
  • Datlow, Ellen – Echoes: The Saga Anthology of Ghost Stories (Gallery/Saga Press)
  • Golden, Christopher and Moore, James A. – The Twisted Book of Shadows (Twisted Publishing)
  • Guignard, Eric J. – Pop the Clutch: Thrilling Tales of Rockabilly, Monsters, and Hot Rod Horror (Dark Moon Books)
  • Wilson, Robert S. – Nox Pareidolia (Nightscape Press)


Superior Achievement in Non-Fiction
  • Beal, Eleanor and Greenaway, Jonathan – Horror and Religion: New Literary Approaches to Theology, Race, and Sexuality (University of Wales Press)
  • Earle, Harriet E.H. – Gender, Sexuality, and Queerness in American Horror Story: Critical Essays (McFarland)
  • Heller-Nicholas, Alexandra – Masks in Horror Cinema: Eyes Without Faces (University of Wales Press)
  • Kachuba, John B. – Shapeshifters: A History (Reaktion Books)
  • Kröger, Lisa and Anderson, Melanie R. – Monster, She Wrote: The Women Who Pioneered Horror and Speculative Fiction (Quirk Books)


Superior Achievement in Short Non-Fiction
  • Kiste, Gwendolyn – “Magic, Madness, and Women Who Creep: The Power of Individuality in the Work of Charlotte Perkins Gilman” (Vastarien: A Literary Journal Vol. 2, Issue 1)
  • Liaguno, Vince A. – “Slasher Films Made Me Gay: The Queer Appeal and Subtext of the Genre” (LGBTQ+ Horror Month: 9/1/2019, Ginger Nuts of Horror)
  • Renner, Karen J.“The Evil Aging Women of American Horror Story” (Elder Horror: Essays on Film’s Frightening Images of Aging) (McFarland)
  • Robinson, Kelly – “Film’s FThursday 16th April 2020 to Sunday 19th April 2020irst Lycanthrope: 1913’s The Werewolf” (Scary Monsters Magazine #114)
  • Weich, Valerie E. – “Lord Byron’s Whipping Boy: Dr. John William Polidori and the 200th Anniversary of The Vampyre” (Famous Monsters of Filmland, Issue #291)


Superior Achievement in a Poetry Collection
  • Addison, Linda D. and Manzetti, Alessandro – The Place of Broken Things (Crystal Lake Publishing)
  • Cade, Octavia – Mary Shelley Makes a Monster (Aqueduct Press)
  • Lynch, Donna – Choking Back the Devil (Raw Dog Screaming Press)
  • Scalise, Michelle – Dragonfly and Other Songs of Mourning (LVP Publications)
  • Simon, Marge and Dietrich, Bryan D. – The Demeter Diaries (Independent Legions Publishing)
  • Wytovich, Stephanie M. – The Apocalyptic Mannequin (Raw Dog Screaming Press)

The 2019 Bram Stoker Awards® Preliminary Ballot


The 2019 Bram Stoker Awards® Preliminary Ballot

The Horror Writers Association (HWA) has announced the Preliminary Ballot for the 2019 Bram Stoker Awards®.

Works on this ballot are not referred to as “nominees” or “finalists”. Only works appearing on the Final Ballot may be referred to as “nominated works” and their authors as “finalists”.

2019 Bram Stoker Awards® Preliminary Ballot

Superior Achievement in a Novel
  • Owl Goingback – Coyote Rage (Independent Legions Publishing)
  • Cody Goodfellow – Unamerica (King Shot Press)
  • Curtis M. Lawson – Black Heart Boys’ Choir (Wyrd Horror)
  • John R. Little – The Murder of Jesus Christ (Bad Moon Books)
  • Josh Malerman – Inspection (Del Rey)
  • S.P. Miskowski – The Worst is Yet to Come (TrepidatioPublishing)
  • Michael J Moore –  Highway Twenty (Hellbound BooksPublishing LLC)
  • Lee Murray – Into the Ashes (Severed Press)
  • Adam L.G. Nevill – The Reddening (Ritual Limited)
  • John F.D. Taff – The Fearing (Grey Matter Press)
  • Chuck Wendig – Wanderers (Del Rey)

Superior Achievement in a First Novel
  • Gemma Amor – Dear Laura (Independently Published)
  • Andrew Cull – Remains (IFWG Publishing International)
  • Nicholas Day – Grind Your Bones to Dust (Excession Press)
  • Eric J. Guignard  – Doorways to the Deadeye (JournalStone)
  • Steven Hopstaken and Melissa Prusi – Stoker’s Wilde (Flame Tree Press)
  • Michelle Renee Lane – Invisible Chains (Haverhill HousePublishing)
  • Cody T Luff – Ration (Apex Book Company)
  • Rachel Eve Moulton – Tinfoil Butterfly (MCD x FSG Originals)
  • Sarah Read – The Bone Weaver’s Orchard (TrepidatioPublishing)
  • Caitlin Starling – The Luminous Dead (Harper Voyager)

Superior Achievement in a Young Adult Novel
  • Amelinda Bérubé  – Here There Are Monsters (Sourcebooks Fire)
  • Ann Dávila Cardinal – Five Midnights (Tor Teen)
  • Shea Ernshaw – Winterwood (Simon Pulse)
  • Sara Faring – The Tenth Girl (Imprint)
  • Liana Gardner – Speak No Evil (Vesuvian Books)
  • Dawn Kurtagich – Teeth in the Mist (Little, Brown Books for Young Readers)
  • Kate Alice Marshall – Rules for Vanishing (Viking Books for Young Readers)
  • Nzondi – Oware Mosaic (Omnium Gatherum)
  • Peter Adam Salomon – Eight Minutes, Thirty-Two Seconds (PseudoPsalms Press)
  • Jacqueline West – Last Things (Greenwillow Books)

Superior Achievement in a Graphic Novel
  • Cullen Bun – Bone Parish Vol. 2 (BOOM! Studios)
  • Cullen Bunn – Bone Parish Vol. 3 (BOOM! Studios)
  • Donny Cates – Redneck Volume 3Longhorns (Image Comics)
  • Neil Gaiman – Neil Gaiman’s Snow, Glass, Apples (Dark Horse Books)
  • Rob Guillory – Rob Guillory’s Farmhand Volume 1: Reap What Was Sown (Image Comics)
  • Jeff Lemire – Gideon Falls Book 2: Original Sins (Image Comics)
  • Jeff Lemire – Gideon Falls Volume 3Stations of the Cross(Image Comics)
  • Marjorie Liu – Monstress Volume 4: The Chosen (Image Comics)
  • Alessandro Manzetti – Calcutta Horror (Independent Legions Publishing)
  • Gou Tanabe – H.P. Lovecraft’s At the Mountains of Madness Volume 1 (Dark Horse Manga)

Superior Achievement in Long Fiction
  • J.S. Breukelaar – Like Ripples on a Blank Shore (Collision: Stories) (Meerkat Press, LLC)
  • Ray Cluley – Adrenaline Junkies (The Porcupine Boy and Other Anthological Oddities) (Crossroad Press)
  • Pam Jones – Ivy Day (Spaceboy Books LLC)
  • Victor LaValle – Up from Slavery (Weird Tales Magazine #363)(Weird Tales Inc.)
  • Alessandro Manzetti – The Keeper of Chernobyl (Omnium Gatherum)
  • Matt Serafini – Rites of Extinction (Grindhouse Press)
  • Farah Rose Smith – Anonyma (Ulthar Press)
  • Anna Taborska – The Cat Sitter (Shadowcats) (Black Shuck Books)
  • Sara Tantlinger – To Be Devoured (Unnerving)
  • Richard Thomas – Ring of Fire (The Seven Deadliest) (Cutting Block Books)
  • Kaaron Warren – Into Bones Like Oil (Meerkat Shorts)

Superior Achievement in Short Fiction
  • Greg Chapman – “The Book of Last Words” (This Sublime Darkness and Other Dark Stories) (Things in the Well Publishing)
  • Gwendolyn Kiste – “The Eight People Who Murdered Me (Excerpt from Lucy Westenra’s Diary)” (Nightmare MagazineNov. 2019, Issue 86)
  • Jess Landry – “Bury Me in Tar and Twine” (Tales of the LostVolume 1: We All Lose Something!) (Things in the Well Publishing)
  • John R Little – “Anniversary” (Dark Tides: A Charity Horror Anthology) (Gestalt Media)
  • Brooke MacKenzie – “The Elevator Game” (Who Knocks? Magazine Issue #2)
  • Cindy O’Quinn – “Lydia” (The Twisted Book of Shadows) (Twisted Publishing)
  • Ben Serna-Grey – “Where Gods Dance” (Apex Magazine Issue #118)
  • Tim Waggoner – “A Touch of Madness” (The Pulp Horror Book of Phobias) (LVP Publications)
  • Jack Westlake – “Glass Eyes in Porcelain Faces” (Black Static Issue #70) (TTS Press)
  • Gordon B. White – “Birds of Passage” (Twice-Told: A Collection of Doubles) (Chthonic Matter)

Superior Achievement in a Fiction Collection
  • James Chambers – On the Night Border (Raw Dog Screaming Press)
  • Ted Chiang – Exhalation: Stories (Knopf)
  • Brian Evenson – Song for the Unraveling of the World (Coffee House Press)
  • Brad C. Hodson – Where Carrion Gods Dance (Washington Park Press)
  • Kat Howard – A Cathedral of Myth and Bone: Stories (Gallery/Saga Press)
  • L.S. Johnson, – Rare Birds: Stories (Traversing Z Press)
  • Kate Jonez – Lady Bits (Trepidatio Publishing)
  • John Langan – Sefira and Other Betrayals (Hippocampus Press)
  • Sarah Read – Out of Water (Trepidatio Publishing)
  • Paul Tremblay – Growing Things and Other Stories (William Morrow)

Superior Achievement in a Screenplay
  • Ari Aster – Midsommar (B-Reel Films, Square Peg)
  • Guy Busick and Ryan Murphy – Ready or Not (Mythology Entertainment)
  • The Duffer Brothers – Stranger Things (Season 3, Chapter Eight: The Battle of Starcourt) (Netflix)
  • Robert Eggers and Max Eggers – The Lighthouse (A24, New Regency Pictures, RT Features)
  • Mike Flanagan – Doctor Sleep (Warner Bros., Intrepid Pictures/Vertigo Entertainment)
  • Dan Gilroy – Velvet Buzzsaw (Netflix)
  • Dan Hageman and Kevin Hageman – Scary Stories to Tell in the Dark (1212 Entertainment, CBS Films, DDY, Entertainment One, Rolling Hills Productions, Sean Daniel Company, Starlight International Media)
  • Issa López – Tigers Are Not Afraid (Filmadora Nacional, Peligrosa)
  • Jordan Peele – Us (Monkeypaw Productions, Perfect World Pictures, Dentsu, Fuji Television Network, Universal Pictures)
  • Teresa Sutherland – The Wind (Soapbox Films, Divide/Conquer, Mind Hive Films)

Superior Achievement in an Anthology
  • Patrick Beltran and D. Alexander Ward – The Seven Deadliest (Cutting Block Books)
  • Jennifer Brozek – Secret Guide to Fighting Elder Gods (Pulse Publishing)
  • Octavia Cade – Sharp & Sugar Tooth: Women Up to No Good (Upper Rubber Boot Books)
  • Ellen Datlow – Echoes (Gallery/Saga Press)
  • Christopher Golden and James A. Moore – The Twisted Book of Shadows (Twisted Publishing)
  • Eric J. Guignard – Pop the Clutch: Thrilling Tales of Rockabilly, Monsters, and Hot Rod Horror (Dark Moon Books)
  • Eugene Johnson and Steve Dillon – Tales of the Lost Volume 1: We All Lose Something! (Things in the Well Publishing)
  • Stephen Jones – Best New Horror #29 (PS Publishing)
  • Darrell Schweitzer – Mountains of Madness Revealed (PS Publishing)
  • Robert S. Wilson – Nox Pareidolia (Nightscape Press)

Superior Achievement in Non-Fiction
  • Eleanor Beal and Jonathan Greenaway – Horror and Religion: New Literary Approaches to Theology, Race, and Sexuality (University of Wales Press)
  • Harriet E.H. Earle – Gender, Sexuality, and Queerness in American Horror Story: Critical Essays (McFarland)
  • Robert Eighteen-Bisang and Elizabeth Miller – Drafts of Dracula (Tellwell Talent)
  • Brandon R. Grafius – Reading the Bible with Horror (Lexington Books/Fortress Academic)
  • Alexandra Heller-Nicholas – Masks in Horror Cinema: Eyes Without Faces (University of Wales Press)
  • John B. Kachuba – Shapeshifters: A History (Reaktion Books)
  • Lisa Kröger and Melanie R. Anderson – Monster, She Wrote: The Women Who Pioneered Horror and Speculative Fiction (Quirk Books)
  • Dawn Stobbart – Videogames and Horror: From Amnesia to Zombies, Run! (University of Wales Press)
  • John C. Tibbetts – The Furies of Marjorie Bowen (McFarland)
  • Stephen Volk – Coffinmaker’s Blues: Collected Writings on Terror (PS Publishing)

Superior Achievement in Short Non-Fiction
  • Mathias Clasen – Evolution, Cognition, and Horror: A Précis of Why Horror Seduces (Journal of Cognitive Historiography Vol 4, No 2)
  • Gavin F. Hurley – Between Hell and Earth: Rhetorical Appropriation of Religious Space within Hellraiser (The Spaces and Places of Horror, Vernon Press)
  • Gwendolyn Kiste – Magic, Madness, and Women Who Creep: The Power of Individuality in the Work of Charlotte Perkins Gilman (Vastarien: A Literary Journal Vol. 2, Issue 1)
  • Vince A. Liaguno – Slasher Films Made Me Gay: The Queer Appeal and Subtext of the Genre (LGBTQ+ Horror Month: 9/1/2019, Ginger Nuts of Horror)
  • Craig Ian Mann – The Beast Without: The Cinematic Werewolf as a (Counter)Cultural Metaphor (Horror Studies Journal Volume 10.1)
  • Karen J. Renner – The Evil Aging Women of American Horror Story (Elder Horror: Essays on Film’s Frightening Images of Aging, McFarland)
  • Kelly Robinson – Film’s First Lycanthrope: 1913’s The Werewolf (Scary Monsters Magazine #114)
  • Tim Waggoner – Riding Out the Storms (Writing in the Dark)
  • Valerie E. Weich – Lord Byron’s Whipping Boy: Dr. John William Polidori and the 200th Anniversary of The Vampyre(Famous Monsters of Filmland, Issue #291)
  • Aaron Worth – From the Books of Wandering: Fin-De-Siècle Poetics of a Supernatural Figure (The Times Literary Supplement)

Superior Achievement in a Poetry Collection
  • Linda D. Addison and Alessandro Manzetti – The Place of Broken Things (Crystal Lake Publishing)
  • Octavia Cade – Mary Shelley Makes a Monster (Aqueduct Press)
  • Frank Coffman – The Coven’s Hornbook & Other Poems (Bold Venture Press)
  • Amanda Crum – Tall Grass (Independently Published)
  • Deborah L. Davitt – The Gates of Never (Finishing Line Press)
  • Donna Lynch – Choking Back the Devil (Raw Dog Screaming Press)
  • Zoe Mitchell – Hag (Indigo Dreams Publishing)
  • Michelle Scalise – Dragonfly and Other Songs of Mourning (LVP Publications)
  • Marge Simon and Bryan D. Dietrich – The Demeter Diaries (Independent Legions Publishing)
  • Kyla Lee Ward – The Macabre Modern and Other Morbidities (P’rea Press)
  • Stephanie M. Wytovich – The Apocalyptic Mannequin: The Definition of Body is Buried (Raw Dog Screaming Press)


The Final Ballot will be announced on February 23, 2020.

2018 Bram Stoker Awards Winners

2018 Bram Stoker Awards Winners
2018 Bram Stoker Awards Winners
The Horror Writers Association has announced the 2018 Bram Stoker Awards® Winners.

The awards were presented during the StokerCon™ being held at the Amway Grand Plaza Hotel in Grand Rapids, Michigan. The gala presentation took place on Saturday night, May 11th. The awards presentation was also live-streamed and will be available for viewing within a few days on the HWA Youtube channel within in a few days.

Winners in green.



2018 Bram Stoker Awards® Winners


Superior Achievement in a Novel
  • Paul Tremblay – The Cabin at the End of the World (William Morrow)
  • Alma Katsu – The Hunger (G.P. Putnam’s Sons)
  • Jonathan Maberry – Glimpse (St. Martin’s Press)
  • Josh Malerman – Unbury Carol (Del Rey)
  • Dacre Stoker and J.D. Barker – Dracul (G.P. Putnam’s Sons)

Superior Achievement in a First Novel
  • Gwendolyn Kiste – The Rust Maidens (Trepidatio Publishing)
  • Julie Fine – What Should Be Wild (Harper)
  • T.E. Grau – I Am the River (Lethe Press)
  • Zoje Stage – Baby Teeth (St. Martin’s Press)
  • Tony Tremblay – The Moore House (Twisted Publishing)

Superior Achievement in a Young Adult Novel
  • Kiersten White  – The Dark Descent of Elizabeth Frankenstein (Delacorte Press)
  • Justina Ireland – Dread Nation (Balzer + Bray)
  • Claire Legrand – Sawkill Girls (Katherine Tegen Books)
  • Jonathan Maberry – Broken Lands (Simon & Schuster)
  • Monique Snyman  – The Night Weaver (Gigi Publishing)

Superior Achievement in a Graphic Novel
  • Victor LaValle  – Victor LaValle’s Destroyer (BOOM! Studios)
  • Saladin Ahmed  – Abbott (BOOM! Studios)
  • Brian Azzarello  – Moonshine Vol. 2: Misery Train (Image Comics)
  • Cullen Bunn  – Bone Parish (BOOM! Studios)
  • Marjorie Liu  – Monstress Volume 3: Haven (Image Comics)

Superior Achievement in Long Fiction
  • Rena Mason – The Devil’s Throat (Hellhole: An Anthology of Subterranean Terror) (Adrenaline Press)
  • Michael Bailey – Our Children, Our Teachers (Written Backwards)
  • Joe Hill – You Are Released (Flight or Fright: 17 Turbulent Tales) (Scribner)
  • Usman T. Malik  – Dead Lovers on Each Blade, Hung (Nightmare Magazine Issue #74)
  • Angela Yuriko Smith – Bitter Suites (CreateSpace)

Superior Achievement in Short Fiction
  • Jess Landry – “Mutter” (Fantastic Tales of Terror) (Crystal Lake Publishing)
  • Lee Murray – “Dead End Town”(Cthulhu Deep Down Under Volume 2) (IFWG Publishing International)
  • Annie Neugebauer – “Glove Box” (The Dark City Crime & Mystery Magazine Volume 3, Issue 4-July 2018)
  • John F.D.Taff,  – “A Winter’s Tale” (Little Black Spots) (Grey Matter Press)
  • Kyla LeeWard  – “And in Her Eyes the City Drowned” (Weirdbook #39) (Wildside Press)

Superior Achievement in a Fiction Collection
  • Eric J. Guignard – That Which Grows Wild (Cemetery Dance Publications)
  • Gemma Files – Spectral Evidence (Trepidatio Publishing)
  • Gabino Iglesias – Coyote Songs (Broken River Books)
  • Lucy A. Snyder – Garden of Eldritch Delights (Raw Dog Screaming Press)
  • Tim Waggoner – Dark and Distant Voices: A Story Collection (Nightscape Press)

Superior Achievement in a Screenplay
  • Meredith Averill – The Haunting of Hill House: The Bent-Neck Lady, Episode 01:05 (Amblin Television, FlanaganFilm, Paramount Television)
  • Ari Aster – Hereditary (PalmStar Media)
  • Alex Garland – Annihilation (DNA Films, Paramount Pictures, Scott Rudin Productions, Skydance Media)
  • Eric Heisserer – Bird Box (Bluegrass Films, Chris Morgan Productions, Universal Pictures)
  • Bryan Woods, Scott Beck, and John Krasinski – A Quiet Place (Platinum Dunes, Sunday Night)

Superior Achievement in an Anthology
  • Ellen Datlow – The Devil and the Deep: Horror Stories of the Sea (Night Shade Books)
  • James Chambers, April Grey, and Robert Masterson – A New York State of Fright: Horror Stories from the Empire State (Hippocampus Press)
  • Eric J. Guignard – A World of Horror (Dark Moon Books)
  • Lee Murray – Hellhole: An Anthology of Subterranean Terror (Adrenaline Press)
  • D. Alexander Ward – Lost Highways: Dark Fictions from the Road (Crystal Lake Publishing)

Superior Achievement in Non-Fiction
  • Joe Mynhardt and Eugene Johnson – It’s Alive: Bringing Your Nightmares to Life (Crystal Lake Publishing)
  • John Connolly – Horror Express (PS Publishing)
  • Lee Gambin – The Howling: Studies in the Horror Film (Centipede Press)
  • Howard David Ingham – We Don’t Go Back: A Watcher’s Guide to Folk Horror (Room 207 Press)
  • Kevin J. Wetmore Jr. – Uncovering Stranger Things: Essays on Eighties Nostalgia, Cynicism and Innocence in the Series (McFarland)

Superior Achievement in a Poetry Collection
  • Sara Tantlinger – The Devil’s Dreamland (Strangehouse Books)
  • Bruce Boston – Artifacts (Independent Legions Publishing)
  • David E. Cowen – Bleeding Saffron (Weasel Press)
  • Donna Lynch – Witches (Raw Dog Screaming Press)
  • Marge Simon and Alessandro Manzetti – War (Crystal Lake Publishing)


Specialty Press Award

       Awarded to Raw Dog Screaming Press, Jennifer Barnes and John Edward Lawson.



Mentor of the Year Award

       Awarded to J.G. Faherty.



Silver Hammer Award

       Awarded to Jess Landry for excellent service to the organization.



Richard Laymon President’s Award

       Awarded to Brad Hodson for excellent service to the organization.

2018 Bram Stoker Awards® Final Ballot


2018 Bram Stoker Awards® Final Ballot
The Horror Writers Association has announced the 2018 Bram Stoker Awards® Final Ballot.

The award will be presented during the StokerCon™ being held at the Amway Grand Plaza Hotel in Grand Rapids, Michigan. The gala presentation take place on Saturday night, May 11th. The awards presentation will also be live-streamed online via the Horror Writers Association website.

2018 Bram Stoker Awards® Final Ballot


Superior Achievement in a Novel
  • Alma Katsu – The Hunger (G.P. Putnam’s Sons)
  • Jonathan Maberry – Glimpse (St. Martin’s Press)
  • Josh Malerman – Unbury Carol (Del Rey)
  • Dacre Stoker and J.D. Barker – Dracul (G.P. Putnam’s Sons)
  • Paul Tremblay – The Cabin at the End of the World (William Morrow)

Superior Achievement in a First Novel
  • Julie Fine – What Should Be Wild (Harper)
  • T.E. Grau – I Am the River (Lethe Press)
  • Gwendolyn Kiste  – The Rust Maidens (Trepidatio Publishing)
  • Zoje Stage – Baby Teeth (St. Martin’s Press)
  • Tony Tremblay – The Moore House (Twisted Publishing)

Superior Achievement in a Young Adult Novel
  • Justina Ireland – Dread Nation (Balzer + Bray)
  • Claire Legrand – Sawkill Girls (Katherine Tegen Books)
  • Jonathan Maberry – Broken Lands (Simon & Schuster)
  • Monique Snyman  – The Night Weaver (Gigi Publishing)
  • Kiersten White  – The Dark Descent of Elizabeth Frankenstein (Delacorte Press)

Superior Achievement in a Graphic Novel
  • Saladin Ahmed  – Abbott (BOOM! Studios)
  • Brian Azzarello  – Moonshine Vol. 2: Misery Train (Image Comics)
  • Cullen Bunn  – Bone Parish (BOOM! Studios)
  • Victor LaValle  – Victor LaValle’s Destroyer (BOOM! Studios)
  • Marjorie Liu  – Monstress Volume 3: Haven (Image Comics)

Superior Achievement in Long Fiction
  • Michael Bailey – Our Children, Our Teachers (Written Backwards)
  • Joe Hill – You Are Released (Flight or Fright: 17 Turbulent Tales) (Scribner)
  • Usman T. Malik  – Dead Lovers on Each Blade, Hung (Nightmare Magazine Issue #74)
  • Rena Mason – The Devil’s Throat (Hellhole: An Anthology of Subterranean Terror) (Adrenaline Press)
  • Angela Yuriko Smith – Bitter Suites (CreateSpace)

Superior Achievement in Short Fiction
  • Jess Landry – “Mutter” (Fantastic Tales of Terror) (Crystal Lake Publishing)
  • Lee Murray – “Dead End Town”(Cthulhu Deep Down Under Volume 2) (IFWG Publishing International)
  • Annie Neugebauer – “Glove Box” (The Dark City Crime & Mystery Magazine Volume 3, Issue 4-July 2018)
  • John F.D.Taff,  – “A Winter’s Tale” (Little Black Spots) (Grey Matter Press)
  • Kyla LeeWard  – “And in Her Eyes the City Drowned” (Weirdbook #39) (Wildside Press)

Superior Achievement in a Fiction Collection
  • Gemma Files – Spectral Evidence (Trepidatio Publishing)
  • Eric J. Guignard – That Which Grows Wild (Cemetery Dance Publications)
  • Gabino Iglesias – Coyote Songs (Broken River Books)
  • Lucy A. Snyder – Garden of Eldritch Delights (Raw Dog Screaming Press)
  • Tim Waggoner – Dark and Distant Voices: A Story Collection (Nightscape Press)

Superior Achievement in a Screenplay
  • Ari Aster – Hereditary (PalmStar Media)
  • Meredith Averill – The Haunting of Hill House: The Bent-Neck Lady, Episode 01:05 (Amblin Television, FlanaganFilm, Paramount Television)
  • Alex Garland – Annihilation (DNA Films, Paramount Pictures, Scott Rudin Productions, Skydance Media)
  • Eric Heisserer – Bird Box (Bluegrass Films, Chris Morgan Productions, Universal Pictures)
  • Bryan Woods, Scott Beck, and John Krasinski – A Quiet Place (Platinum Dunes, Sunday Night)

Superior Achievement in an Anthology
  • James Chambers, April Grey, and Robert Masterson – A New York State of Fright: Horror Stories from the Empire State (Hippocampus Press)
  • Ellen Datlow – The Devil and the Deep: Horror Stories of the Sea (Night Shade Books)
  • Eric J. Guignard – A World of Horror (Dark Moon Books)
  • Lee Murray – Hellhole: An Anthology of Subterranean Terror (Adrenaline Press)
  • D. Alexander Ward – Lost Highways: Dark Fictions from the Road (Crystal Lake Publishing)

Superior Achievement in Non-Fiction
  • John Connolly – Horror Express (PS Publishing)
  • Lee Gambin – The Howling: Studies in the Horror Film (Centipede Press)
  • Howard David Ingham – We Don’t Go Back: A Watcher’s Guide to Folk Horror (Room 207 Press)
  • Joe Mynhardt and Eugene Johnson – It’s Alive: Bringing Your Nightmares to Life (Crystal Lake Publishing)
  • Kevin J. Wetmore Jr. – Uncovering Stranger Things: Essays on Eighties Nostalgia, Cynicism and Innocence in the Series (McFarland)

Superior Achievement in a Poetry Collection
  • Bruce Boston – Artifacts (Independent Legions Publishing)
  • David E. Cowen – Bleeding Saffron (Weasel Press)
  • Donna Lynch – Witches (Raw Dog Screaming Press)
  • Marge Simon and Alessandro Manzetti – War (Crystal Lake Publishing)
  • Sara Tantlinger – The Devil’s Dreamland (Strangehouse Books)


HWA is a nonprofit organization of writers and publishing professionals around the world, dedicated to promoting dark literature and the interests of those who write it. The HWA formed in 1985 with the help of many of the field’s greats, including Dean Koontz, Robert McCammon, and Joe Lansdale. Today, with over 1,500 members around the globe, it is the oldest and most respected professional organization for the much-loved writers who have brought you the most enjoyable sleepless nights of your life. The HWA is the home of the prestigious Bram Stoker Award® and the creator of the annual StokerCon™ convention. - from the Press Release

2017 Bram Stoker Awards Finalists


2017 Bram Stoker Awards Finalists

The Horror Writers Association has announced the 2017 Bram Stoker Awards® Final Ballot.

The Awards will be presented on Saturday night, March 3rd during the third annual StokerCon™, to be held March 1st-4th at the Biltmore Hotel in Providence, Rhode Island.


Superior Achievement in a Novel
  • Golden, Christopher – Ararat (St. Martin’s Press)
  • King, Stephen and King, Owen – Sleeping Beauties (Scribner)
  • Malerman, Josh – Black Mad Wheel (Ecco)
  • Miskowski, S.P. – I Wish I Was Like You (JournalStone)
  • Tem, Steve Rasnic – Ubo (Solaris)


Superior Achievement in a First Novel
  • Cabeen, Robert Payne – Cold Cuts (Omnium Gatherum Media)
  • Davidson, Andy – In the Valley of the Sun (Skyhorse Publishing) 
  • Hayward, Matt – What Do Monsters Fear? (Post Mortem Press) 
  • Hepler, Jeremy – The Boulevard Monster (Bloodshot Books) 
  • Thomas, Scott – Kill Creek (Ink Shares)


Superior Achievement in a Young Adult Novel
  • French, Gillian – The Door to January (Islandport Press)
  • Leveen, Tom – Hellworld (Simon Pulse) 
  • Liggett, Kim – The Last Harvest (Tor Teen) 
  • Lukavics, Amy – The Ravenous (Harlequin Teen) 
  • Porter, Sarah – When I Cast Your Shadow (Tor Teen)


Superior Achievement in a Graphic Novel
  • Carey, Mike and Arvind, Ethan David – Darkness Visible (IDW)
  • Duffy, Damian and Butler, Octavia E. – Kindred: A Graphic Novel Adaptation (Abrams ComicArts) 
  • Ferris, Emil – My Favorite Thing is Monsters (Fantagraphics) 
  • Hickman, Jonathan – The Black Monday Murders (Image Comics) 
  • Liu, Marjorie – Monstress Volume 2: The Blood (Image Comics)


Superior Achievement in Long Fiction
  • Edelman, Scott – Faking it Until Forever Comes (Liars, Fakers, and the Dead Who Eat Them) (Written Backwards)
  • Jones, Stephen Graham – Mapping the Interior (Tor.com) 
  • Kiernan, Caitlín R. – Agents of Dreamland (Tor.com) 
  • Taylor, Lucy – Sweetlings (Tor.com) 
  • Waggoner, Tim – A Kiss of Thorns (DarkFuse)


Superior Achievement in Short Fiction
  • Bailey, Michael – “I Will Be the Reflection Until the End” (Tales from the Lake Vol. 4) (Crystal Lake Publishing)
  • Chambers, James – “A Song Left Behind in the Aztakea Hills” (Shadows Over Main Street, Volume 2) (Cutting Block Books) 
  • Mannetti, Lisa – “Apocalypse Then” (Never Fear: The Apocalypse) (13Thirty Books) 
  • Neugebauer, Annie – “So Sings the Siren” (Apex Magazine #101) (Apex Publications) 
  • Yardley, Mercedes M. – “Loving You Darkly” (F(r)iction Magazine #8) (Tethered by Letters)


Superior Achievement in a Fiction Collection
  • Hill, Joe – Strange Weather (William Morrow)
  • Kiste, Gwendolyn – And Her Smile Will Untether the Universe (JournalStone) 
  • Malerman, Josh – Goblin (Earthling Publications) 
  • Matsuura, Thersa – The Carp-Faced Boy and Other Tales (Independent Legions Publishing) 
  • McGrath, Patrick – Writing Madness (Centipede Press)


Superior Achievement in a Screenplay
  • Del Toro, Guillermo and Taylor, Vanessa – The Shape of Water (TSG Entertainment, Double Dare You Productions)
  • Duffer, Matt and Duffer, Ross – Stranger Things: MadMax, Episode 02:01: Chapter One (21 Laps Entertainment, Monkey Massacre) 
  • Frost, Mark and Lynch, David – Twin Peaks, Part 8 (Rancho Rosa Partnership, Inc.) 
  • Palmer, Chase, Fukunaga, Cary, and Dauberman, Gary – It (New Line Cinema) 
  • Peele, Jordan – Get Out (Universal Pictures, Blumhouse Productions, QC Entertainment) 
  • Shyamalan, M. Night – Split (Blinding Edge Pictures, Blumhouse Productions)


Superior Achievement in an Anthology
  • Brooks, Kinitra, PhD., Addison, Linda D., and Morris, Susana, PhD. – Sycorax’s Daughters (Cedar Grove Publishing)
  • Datlow, Ellen – Black Feathers: Dark Avian Tales: An Anthology (Pegasus Books) 
  • Maberry, Jonathan and Romero, George A. – Nights of the Living Dead: An Anthology (St. Martin’s Griffin) 
  • Manzetti, Alessandro and Lester, Jodi Renee – The Beauty of Death Vol. 2: Death by Water (Independent Legions Publishing) 
  • Murano, Doug – Behold!: Oddities, Curiosities & Undefinable Wonders (Crystal Lake Publishing)


Superior Achievement in Non-Fiction
  • Brittany, Michele – Horror in Space: Critical Essays on a Film Subgenre (McFarland)
  • Brooks, Kinitra D. – Searching for Sycorax: Black Women’s Hauntings of Contemporary Horror (Rutgers University Press) 
  • Hendrix, Grady. Paperbacks from Hell: The Twisted History of ‘70s and ‘80s Horror Fiction (Quirk Books) 
  • Jones, Stephen – The Art of Horror Movies: An Illustrated History (Applause Theatre & Cinema Books) 
  • Mynhardt, Joe and Johnson, Eugene – Where Nightmares Come From: The Art of Storytelling in the Horror Genre – (Crystal Lake Publishing)


Superior Achievement in a Poetry Collection
  • Frazier, Robert and Boston, Bruce – Visions of the Mutant Rain Forest (Crystal Lake Publishing)
  • Manzetti, Alessandro – No Mercy (Crystal Lake Publishing) 
  • Simon, Marge and Turzillo, Mary – Satan’s Sweethearts (Weasel Press) 
  • Sng, Christina – A Collection of Nightmares (Raw Dog Screaming Press) 
  • Wytovich, Stephanie M. – Sheet Music to My Acoustic Nightmare (Raw Dog Screaming Press)

2017 Bram Stoker Award - Preliminary Ballot


2017  Bram Stoker Award - Preliminary Ballot

The Horror Writers Association (HWA) has released the Preliminary Ballot for the 2017 Bram Stoker Awards®.
"Works on this ballot are not referred to as “nominees” or “finalists”. Only works appearing on the Final Ballot may be referred to as “nominated works” and their authors as “finalists”."
The final ballot will be revealed in February. The winners will be announced on March 3rd at StokerCon 2018 in Providence, RI  (March 1 - 4, 2018)


2017 Bram Stoker Awards® Preliminary Ballot

Superior Achievement in a Novel
  • Barker, J.D. – The Fourth Monkey (Houghton Mifflin Harcourt)
  • Golden, Christopher – Ararat (St. Martin’s Press)
  • Jemc, Jac – The Grip of It (FSG Originals)
  • King, Stephen and King, Owen – Sleeping Beauties (Scribner)
  • Malerman, Josh – Black Mad Wheel (Ecco)
  • McGrath, Patrick – The Wardrobe Mistress (Hutchinson)
  • Miskowski, S.P. – I Wish I Was Like You (JournalStone)
  • Nevill, Adam – Under a Watchful Eye (Pan Macmillan)
  • Rabarts, Dan and Murray, Lee – Hounds of the Underworld (Raw Dog Screaming Press)
  • Purcell, Laura – The Silent Companions: A Ghost Story (Raven Books)
  • Tem, Steve Rasnic – Ubo (Solaris)

Superior Achievement in a First Novel
  • Cabeen, Robert Payne – Cold Cuts (Omnium Gatherum Media)
  • Davidson, Andy – In the Valley of the Sun (Skyhorse Publishing)
  • Hartwell, Ash – Tip of the Iceberg (Stitched Smile Publications)
  • Hayward, Matt – What do Monsters Fear? (Post Mortem Press)
  • Hepler, Jeremy – The Boulevard Monster (Bloodshot Books)
  • Rosson, Keith – The Mercy of the Tide (Meerkat Press)
  • Thomas, Scott – Kill Creek (Ink Shares)

Superior Achievement in a Young Adult Novel
  • French, Gillian – The Door to January (Islandport Press)
  • Leveen, Tom – Hellworld (Simon Pulse)
  • Liggett, Kim – The Last Harvest (Tor Teen)
  • Lukavics, Amy – The Ravenous (Harlequin Teen)
  • Porter, Sarah – When I Cast Your Shadow (Tor Teen)

Superior Achievement in a Graphic Novel
  • Carey, Mike and Arvind, Ethan David – Darkness Visible (IDW)
  • Duffey, Damian and Butler, Octavia E. – Kindred: A Graphic Novel Adaptation (Abrams ComicArts)
  • Ferris, Emil – My Favorite Thing is Monsters (Fantagraphics)
  • Haun, Jeremy and Hurley, Jason – The Beauty Volume 3 (Image Comics)
  • Hickman, Jonathan – The Black Monday Murders (Image Comics)
  • Liu, Marjorie – Monstress Volume 2: The Blood (Image Comics)

Superior Achievement in Long Fiction
  • Baxter, Alan – The Book Club (PS Publishing)
  • Deady, Tom – Weekend Getaway (Grinning Skull Press)
  • Edelman, Scott – Faking it Until Forever Comes (Liars, Fakers, and the Dead Who Eat Them) (Written Backwards)
  • Jones, Stephen Graham – Mapping the Interior (Tor.com)
  • Keisling, Todd – The Final Reconciliation (Crystal Lake Publishing)
  • Kiernan, Caitlín R. – Agents of Dreamland (Tor.com)
  • McGuire, Seanan – Down Among the Sticks and Bones (Tor.com)
  • Taylor, Lucy – Sweetlings (Tor.com)
  • Vandermeer, Jeff – The Strange Bird: A Borne Story (MCD x FSG Originals)
  • Waggoner, Tim – A Kiss of Thorns (DarkFuse)

Superior Achievement in Short Fiction
  • Bailey, Michael – “I Will Be the Reflection Until the End” (Tales from the Lake Vol. 4) (Crystal Lake Publishing)
  • Bodner, Hal – “The Baker of Millepoix” (Behold!: Oddities, Curiosities & Undefinable Wonders) (Crystal Lake Publishing)
  • Chambers, James – “A Song Left Behind in the Aztakea Hills” (Shadows Over Main Street, Volume 2) (Cutting Block Books)
  • Fawver, Kurt – “Etch the Unthinkable” (Gamut #1) (Gamut Magazine)
  • Lombardi, Nicola – “Even the Stars Fall” (The Beauty of Death Vol. 2: Death by Water) (Independent Legions Publishing)
  • Mannetti, Lisa – “Apocalypse Then” (Never Fear: The Apocalypse) (13Thirty Books)
  • Marceau, Caitlin – “No Filter” (Read-Only: A Collection of Digital Horror) (WatchMojo Publishing)
  • Neugebauer, Annie – “So Sings the Siren” (Apex Magazine #101) (Apex Publications)
  • Rourke, Naomi Brett – “Coyote” (Straight Outta Tombstone) (Baen)
  • Taff, John F.D. – “A Ware That Will Not Keep” (Behold!: Oddities, Curiosities & Undefinable Wonders) (Crystal Lake Publishing)
  • Wahl, M.F. – “Absolution” (Feverish Fiction Magazine Issue #6) (Sleazy Viking Press)
  • Walters, Damien Angelica – “All the Windows, All the Doors” (Chopping Block Party: An Anthology of Suburban Terror) (Necro Publications)
  • Yardley, Mercedes M. – “Loving you Darkly” (F(r)iction Magazine #8) (Tethered by Letters)

Superior Achievement in a Fiction Collection
  • Cain, Kenneth W. – Embers (Crystal Lake Publishing)
  • Cataneo, Emily B. – Speaking to the Skull Kings (Trepidatio Publishing)
  • Dorr, James – Tombs (Elder Signs Press)
  • Fracassi, Philip – Behold the Void (JournalStone)
  • Gafford, Sam – The Dreamer in Fire and Other Stories (Hippocampus Press)
  • Hill, Joe – Strange Weather (William Morrow)
  • Kiste, Gwendolyn – And Her Smile Will Untether the Universe (JournalStone)
  • Malerman, Josh – Goblin (Earthling Publications)
  • Matsuura, Thersa – The Carp-Faced Boy and Other Tales (Independent Legions Publishing)
  • McGrath, Patrick – Writing Madness (Centipede Press)
  • Sheldon, Deborah – Perfect Little Stitches and Other Stories (IFWG Publishing Australia)

Superior Achievement in a Screenplay
  • Aronofsky, Darren – Mother! (Paramount Pictures, Protozoa Pictures)
  • Del Toro, Guillermo and Taylor, Vanessa – The Shape of Water (TSG Entertainment, Double Dare You Productions)
  • Duffer, Matt and Duffer, Ross – Stranger Things: MadMax, Episode 02:01: Chapter One (21 Laps Entertainment, Monkey Massacre)
  • Ducournau, Julia – Raw (Frakas Productions/Petit Film/Rouge International)
  • Frost, Mark and Lynch, David – Twin Peaks: The Return “Gotta Light?”, Episode 3:08 (Rancho Rosa Partnership Production)
  • Palmer, Chase, Fukunaga, Cary, and Dauberman, Gary – It (New Line Cinema)
  • Peele, Jordan – Get Out (Universal Pictures, Blumhouse Productions, QC Entertainment)
  • Shyamalan, M. Night – Split (Blinding Edge Pictures, Blumhouse Productions)

Superior Achievement in an Anthology
  • Bailey, Michael and Speegle, Darren – Adam’s Ladder (Written Backwards)
  • Brooks, Kinitra, PhD., Addison, Linda D., and Morris, Susana, PhD. – Sycorax’s Daughters (Cedar Grove Publishing)
  • Datlow, Ellen – Black Feathers: Dark Avian Tales: An Anthology (Pegasus Books)
  • Eads, Ben – Tales from the Lake Vol. 4: The Horror Anthology (Crystal Lake Publishing)
  • Ferguson, Cin and Campbell, Broos – Mother’s Revenge: A Dark and Bizarre Anthology of Global Proportions (Scary Dairy Press)
  • Kaheaku, Danielle – California Screamin’ (Barking Deer Press)
  • Maberry, Jonathan and Romero, George A. – Nights of the Living Dead: An Anthology (St. Martin’s Griffin)
  • Manzetti, Alessandro and Lester, Jodi Renee – The Beauty of Death Vol. 2: Death by Water (Independent Legions Publishing)
  • Matthews, Mark – Garden of Fiends: Tales of Addiction Horror (Wicked Run Press)
  • Murano, Doug – Behold!: Oddities, Curiosities & Undefinable Wonders (Crystal Lake Publishing)
  • Price, David – Northern Frights: An Anthology by the Horror Writers of Maine (Grinning Skull Press)

Superior Achievement in Non-Fiction
  • Brittany, Michele – Horror in Space: Critical Essays on a Film Subgenre (McFarland)
  • Brooks, Kinitra D. – Searching for Sycorax: Black Women's Hauntings of Contemporary Horror (Rutgers University Press)
  • Cardin, Matt – Horror Literature through History: An Encyclopedia of the Stories That Speak to Our Deepest Fears (Greenwood)
  • Hendrix, Grady - Paperbacks from Hell: The Twisted History of ‘70s and ‘80s Horror Fiction (Quirk Books)
  • Jones, Stephen – The Art of Horror Movies: An Illustrated History (Applause Theatre & Cinema Books; Ill edition)
  • Mynhardt, Joe and Johnson, Eugene – Where Nightmares Come From: The Art of Storytelling in the Horror Genre – (Crystal Lake Publishing)
  • Rhoads, Loren – 199 Cemeteries to See Before You Die (Black Dog & Leventhal)

Superior Achievement in a Poetry Collection
  • Bolivar, Adam – The Lay of Old Hex: Spectral Ballads and Weird Jack Tales (Hippocampus Press)
  • Fantina, Michael – Alchemy of Dreams and Other Poems (Hippocampus Press)
  • Frazier, Robert and Boston, Bruce – Visions of the Mutant Rain Forest (Crystal Lake Publishing)
  • Hanson, Michael H. – When the Night Owl Screams (MoonDream Press)
  • Manzetti, Alessandro – No Mercy (Crystal Lake Publishing)
  • Ness, Mari – Through Immortal Shadows Singing (Papaveria Press)
  • Razvi, Saba – Heliophobia (Finishing Line Press)
  • Simon, Marge and Turzillo, Mary – Satan’s Sweethearts (Weasel Press)
  • Sng, Christina – A Collection of Nightmares (Raw Dog Screaming Press)
  • Weikel, Cynthia O’Quinn – Return to Graveyard Dust (Goose River Press)
  • Wytovich, Stephanie M. – Sheet Music to my Acoustic Nightmare (Raw Dog Screaming Press)

2016 Bram Stoker Awards - Winners


2016 Bram Stoker Awards - Winners

The Horror Writers Association have announced the winners of the 2016 Bram Stoker® Awards at StokerCon on April 29, 2017.

Superior Achievement in a Novel
  • Elizabeth Hand – Hard Light: A Cass Neary Crime Novel (Minotaur Books)
  • Stephen Graham Jones – Mongrels (William Morrow)
  • John Langan – The Fisherman (Word Horde)
  • Bracken MacLeod  – Stranded: A Novel (Tor Books)
  • Paul Trembley – Disappearance at Devil’s Rock (William Morrow)

Superior Achievement in a First Novel
  • Barbara Barnett – The Apothecary’s Curse (Pyr Books)
  • Greg Chapman – Hollow House (Omnium Gatherum Media)
  • Tom Deady – Haven (Cemetery Dance Publications)
  • Michelle Garza and Melissa Lason – Mayan Blue (Sinister Grin Press)
  • Stephanie Wytovich  – The Eighth (Dark Regions Press)

Superior Achievement in a Young Adult Novel
  • Alexander, Maria – Snowed (Raw Dog Screaming Press)
  • Jennifer Brozek  – Last Days of Salton Academy (Ragnarok Publishing)
  • Elle Cosimano – Holding Smoke (Hyperion-Disney)
  • Jeyn Roberts – When They Fade (Knopf Books for Young Readers)
  • Alexandra Sirowy  – The Telling (Simon & Schuster Books for Young Readers)

Superior Achievement in a Graphic Novel
  • Cullen Bunn – Blood Feud (Oni Press)
  • James Chambers – Kolchak the Night Stalker: The Forgotten Lore of Edgar Allan Poe (Moonstone)
  • Alex de Campi – No Mercy, Vol. 2 (Image Comics)
  • Robert Kirkman – Outcast by Kirkman&Azaceta, Vol 3 This Little Light (Image Comics)
  • Mark Alan Miller and Joe R. Lansdale –The Steam Man (Dark Horse Books)
  • Alan Moore – Providence, Act 1 (Avatar Press)

Superior Achievement in Long Fiction
  • Nicole Cushing – The Sadist’s Bible (01Publishing)
  • Scott Edelman – That Perilous Stuff (Chiral Mad 3) (Written Backwards)
  • Victor LaValle – The Ballad of Black Tom (Tor.com)
  • Josh Malerman – The Jupiter Drop (You, Human) (Dark Regions Press)
  • Tim Waggoner – The Winter Box (DarkFuse)

Superior Achievement in Short Fiction
  • Michael Bailey – Time is a Face on the Water (Borderlands 6) (Borderlands Press)
  • Hal Bodner – A Rift in Reflection (Chiral Mad 3) (Written Backwards)
  • Christopher Golden – The Bad Hour (What the #@&% is That?) (Saga Press)
  • Lisa Mannetti – ArbeitMacht Frei(Gutted: Beautiful Horror Stories) (Crystal Lake Publishing)
  • Joyce Carol Oates – The Crawl Space (Ellery Queen Mystery Magazine Volume #2016/Issue#8) (Dell Magazines)

Superior Achievement in a Fiction Collection
  • Laird Barron – Swift to Chase (JournalStone)
  • Richard Chizmar – A Long December (Subterranean Press)
  • Joyce Carol Oates – The Doll-Master and Other Tales of Terror (Mysterious Press)
  • Gene O’Neill – Lethal Birds (Omnium Gatherum Media)
  • Hank Schwaeble – American Nocturne (Cohesion Press)

Superior Achievement in a Screenplay
  • Josh Campbell, Damien Chazelle, and Matthew Stuecken – 10 Cloverfield Lane (Paramount Pictures)
  • Matt Duffer and Ross Duffer – Stranger Things: The Vanishing of Will Byers (Episode 01: Chapter One) (21 Laps Entertainment, Monkey Massacre)
  • Matt Duffer and Ross Duffer – Stranger Things: The Upside Down (Episode 01: Chapter Eight) (21 Laps Entertainment, Monkey Massacre)
  • Robert Eggers – The Witch (Parts and Labor, RT Features, Rooks Nest Entertainment, Code Red Productions, Scythia Films, Maiden Voyage Pictures, Mott Street Pictures, Pulse Films, and Very Special Projects)
  • John Logan – Penny Dreadful: A Blade of Grass (Episode 03:04) Showtime Presents in association with SKY, Desert Wolf Productions, Neal Street Productions)

Superior Achievement in an Anthology
  • Michael Bailey – Chiral Mad 3 (Written Backwards)
  • Alessandro Manzetti  – The Beauty of Death (Independent Legions Publishing)
  • Thomas F. Monteleone and Oliva F. Monteleone – Borderlands 6 (Samhain Publishing, Ltd.)
  • Billie Sue Mosiman – Fright Mare-Women Write Horror (DM Publishing)
  • Doug Murano and D. Alexander Ward – Gutted: Beautiful Horror Stories (Crystal Lake Publishing)

Superior Achievement in Non-Fiction
  • Leo Braudy – Haunted: On Ghosts, Witches, Vampires, Zombies and Other Monsters of the Natural and Supernatural(Yale University Press)
  • Ruth Franklin – Shirley Jackson: A Rather Haunted Life (Liveright Publishing Corporation)
  • Danel P. Olson – Guillermo del Toro’s “The Devil’s Backbone” and “Pan’s Labyrinth”: Studies in the Horror Film (Centipede Press)
  • W. Scott Poole – In the Mountains of Madness: The Life, Death and Extraordinary Afterlife of H. P. Lovecraft (Soft Skull Press)
  • David J. Skal – Something in the Blood: The Untold Story of Bram Stoker, the Man Who Wrote
  • John Tibbetts, – The Gothic Worlds of Peter Straub (McFarland)

Superior Achievement in a Poetry Collection
  • Bruce Boston and Alessandro Manzetti – Sacrificial Nights (KippleOfficinaLibraria)
  • Michael R. Collings – Corona Obscura: Poems Dark and Elemental (self-published)
  • Jeannine Hall Gailey – Field Guide to the End of the World: Poems (Moon City Press)
  • Marge Simon – Small Spirits (Midnight Town Media)
  • Stephanie M. WytovichBrothel (Raw Dog Screaming Press)

2016 Bram Stoker Awards® Final Ballot


2016 Bram Stoker Awards® Final Ballot

The Horror Writers Association has announced the the nominees for the 2016 Bram Stoker Awards®. Presentation of the Bram Stoker Awards® will take place during StokerCon on April 29, 2017.


Superior Achievement in a Novel
Hand, Elizabeth – Hard Light: A Cass Neary Crime Novel (Minotaur Books)
Jones, Stephen Graham – Mongrels (William Morrow)
Langan, John – The Fisherman (Word Horde)
MacLeod, Bracken – Stranded: A Novel (Tor Books)
Tremblay, Paul – Disappearance at Devil’s Rock (William Morrow)


Superior Achievement in a First Novel
Barnett, Barbara – The Apothecary’s Curse (Pyr Books)
Chapman, Greg – Hollow House (Omnium Gatherum Media)
Deady, Tom – Haven (Cemetery Dance Publications)
Garza, Michelle and Lason, Melissa – Mayan Blue (Sinister Grin Press)
Wytovich, Stephanie – The Eighth (Dark Regions Press)


Superior Achievement in a Young Adult Novel
Alexander, Maria – Snowed (Raw Dog Screaming Press)
Brozek, Jennifer – Last Days of Salton Academy (Ragnarok Publishing)
Cosimano, Elle – Holding Smoke (Hyperion-Disney)
Roberts, Jeyn – When They Fade (Knopf Books for Young Readers)
Sirowy, Alexandra – The Telling (Simon & Schuster Books for Young Readers)


Superior Achievement in a Graphic Novel
Bunn, Cullen – Blood Feud (Oni Press)
Chambers, James – Kolchak the Night Stalker: The Forgotten Lore of Edgar Allan Poe (Moonstone)
de Campi, Alex – No Mercy, Vol. 2 (Image Comics)
Kirkman, Robert – Outcast by Kirkman&Azaceta, Vol 3 This Little Light (Image Comics)
Miller, Mark Alan and Lansdale, Joe R. –The Steam Man (Dark Horse Books)
Moore, Alan – Providence, Act 1 (Avatar Press)


Superior Achievement in Long Fiction
Cushing, Nicole – The Sadist’s Bible (01Publishing)
Edelman, Scott – That Perilous Stuff (Chiral Mad 3) (Written Backwards)
LaValle, Victor – The Ballad of Black Tom (Tor.com)
Malerman, Josh – The Jupiter Drop (You, Human) (Dark Regions Press)
Waggoner, Tim – The Winter Box (DarkFuse)


Superior Achievement in Short Fiction
Bailey, Michael – Time is a Face on the Water (Borderlands 6) (Borderlands Press)
Bodner, Hal – A Rift in Reflection (Chiral Mad 3) (Written Backwards)
Golden, Christopher – The Bad Hour (What the #@&% is That?) (Saga Press)
Mannetti, Lisa – ArbeitMacht Frei(Gutted: Beautiful Horror Stories) (Crystal Lake Publishing)
Oates, Joyce Carol – The Crawl Space (Ellery Queen Mystery Magazine Volume #2016/Issue#8) (Dell Magazines)


Superior Achievement in a Fiction Collection
Barron, Laird – Swift to Chase (JournalStone)
Chizmar, Richard – A Long December (Subterranean Press)
Oates, Joyce Carol – The Doll-Master and Other Tales of Terror (Mysterious Press)
O’Neill, Gene – Lethal Birds (Omnium Gatherum Media)
Schwaeble, Hank – American Nocturne (Cohesion Press)


Superior Achievement in a Screenplay
Campbell, Josh, Chazelle, Damien, and Stuecken, Matthew – 10 Cloverfield Lane (Paramount Pictures)
Duffer, Matt and Duffer, Ross – Stranger Things: The Vanishing of Will Byers (Episode 01: Chapter One) (21 Laps Entertainment, Monkey Massacre)
Duffer, Matt and Duffer, Ross – Stranger Things: The Upside Down (Episode 01: Chapter Eight) (21 Laps Entertainment, Monkey Massacre)
Eggers, Robert – The VVitch (Parts and Labor, RT Features, Rooks Nest Entertainment, Code Red Productions, Scythia Films, Maiden Voyage Pictures, Mott Street Pictures, Pulse Films, and Very Special Projects)
Logan, John – Penny Dreadful: A Blade of Grass (Episode 03:04) Showtime Presents in association with SKY, Desert Wolf Productions, Neal Street Productions)


Superior Achievement in an Anthology
Bailey, Michael – Chiral Mad 3 (Written Backwards)
Manzetti, Alessandro – The Beauty of Death (Independent Legions Publishing)
Monteleone, Thomas F. and Monteleone, Oliva F. – Borderlands 6 (Samhain Publishing, Ltd.)
Mosiman, Billie Sue – Fright Mare-Women Write Horror (DM Publishing)
Murano, Doug and Ward, D. Alexander – Gutted: Beautiful Horror Stories (Crystal Lake Publishing)


Superior Achievement in Non-Fiction
Braudy, Leo – Haunted: On Ghosts, Witches, Vampires, Zombies and Other Monsters of the Natural and Supernatural(Yale University Press)
Franklin, Ruth – Shirley Jackson: A Rather Haunted Life (Liveright Publishing Corporation)
Olson, Danel P. – Guillermo del Toro’s “The Devil’s Backbone” and “Pan’s Labyrinth”: Studies in the Horror Film (Centipede Press)
Poole, W. Scott – In the Mountains of Madness: The Life, Death and Extraordinary Afterlife of H. P. Lovecraft (Soft Skull Press)
Skal, David J. – Something in the Blood: The Untold Story of Bram Stoker, the Man Who Wrote
Dracula (Liveright Publishing Corporation)
Tibbetts, John – The Gothic Worlds of Peter Straub (McFarland)


Superior Achievement in a Poetry Collection
Boston, Bruce and Manzetti, Alessandro – Sacrificial Nights (KippleOfficinaLibraria)
Collings, Michael R. – Corona Obscura: Poems Dark and Elemental (self-published)
Gailey, Jeannine Hall – Field Guide to the End of the World: Poems (Moon City Press)
Simon, Marge – Small Spirits (Midnight Town Media)
Wytovich, Stephanie M. – Brothel (Raw Dog Screaming Press)

2019 Bram Stoker Awards® Winners2019 Bram Stoker Awards Final Ballot The 2019 Bram Stoker Awards® Preliminary Ballot2018 Bram Stoker Awards Winners2018 Bram Stoker Awards® Final Ballot2017 Bram Stoker Awards Finalists2017  Bram Stoker Award - Preliminary Ballot2016 Bram Stoker Awards - Winners2016 Bram Stoker Awards® Final Ballot

Report "The Qwillery"

Are you sure you want to report this post for ?

Cancel
×