close

The Qwillery | category: winners | (page 2 of 7)

home

The Qwillery

A blog about books and other things speculative

qwillery.blogspot.com

2018 Sir Julius Vogel Award Winners


2018 Sir Julius Vogel Award Winners
The Winner of the Sir Julius Vogel Awards for 2018 have been announced by the Science Fiction and Fantasy Association of New Zealand Inc. (SFFANZ). The Sir Julius Vogel Awards recognize excellence in Science Fiction, Fantasy and Horror by New Zealanders. They are voted on by New Zealand fans and are presented at the National Science Fiction convention each year. The awards ceremony was held at Conclave 3 in Auckland on Sunday, April 1st.


Winners in green.




PROFESSIONAL AWARD WINNERS

Best Novel
  • In the Earth's Embrace, J.C. Hart (Etherhart Press)
  • Bastet's Daughters, Lyn McConchie (Wildside Press)
  • Tyche's Flight, Richard Parry (Independent)
  • Hounds of the Underworld, Dan Rabarts and Lee Murray (Raw Dog Screaming Press)
  • Starlight's Children, Darian Smith (Wooden Tiger Press)


Best Youth Novel
  • Earthcore, Book 1: RotoVegas, Grace Bridges (Splashdown Books)
  • The Locksmith, Barbara Howe (IFWG Publishing)
  • A Dash of Belladonna, J. Rackham (Lemon Ink)
  • The Kahutahuta, Douglas A. Van Belle (Intergalactic Media Group)
  • The Traitor and the Thief, Gareth Ward (Walker Books Australia)


Best Novella / Novelette
  • The Meiosis of Cells and Exile, Octavia Cade, published in Asimov's Science Fiction, Jan/Feb 2017 edition
  • Standard Hollywood Depravity, Adam Christopher (Tor)
  • Beautiful Abomination, Frances Duncan
  • Matters Arising from the Identification of the Body, Simon Petrie (Peggy Bright Books)
  • Blood Money, Chris Underwood


Best Short Story
  • “Earthcore: Initiation”, Grace Bridges, published on www.gracebridges.kiwi.
  • “Syren Song”, A.C Buchanan, published in Kaleidotrope
  • “The Stone Weta”, Octavia Cade, published in Clarkesworld, issue 131
  • “From the Womb of the Land, Our Bones Entwined”, A.J. Fitzwater, published in Pacific Monsters anthology (Fox Spirit Books)
  • “Crimson Birds of Small Miracles”, Sean Monaghan, published in Asimov's Science Fiction Magazine, Jan/Feb 2017


Best Collected Work
  • Mariah's Prologues, Grace Bridges
  • Once Upon a Southern Star: A Collection of Retold Fairy Tales, edited by Shelley Chappell


Best Professional Artwork
  • Earthcore: Initiation, story poster by Grace Bridges
  • Cover for "Teleport", Kate Strawbridge
  • Cover for "Beneath Broken Waves", Kate Strawbridge
  • Cover for "The Madman's Bridge", Patrick McDonald
  • Cover for "In the Earth's Embrace", Kate Strawbridge


Best Professional Production/Publication
  • Mistlands, Laya Rose https://tapas.io/series/Mistlands
  • Breach, https://www.breachzine.com/


Best Dramatic Presentation
  • The Changeover, directed by Stuart McKenzie and Miranda Harcourt, produced by Emma Slade (Firefly Films)
  • The Cul de Sac, season 2, (Greenstone TV)
  • One Thousand Ropes, directed by Tusi Tamasese (Blueskin Films)




FAN AWARD WINNERS

Best Fan Artwork
  • John Toon, for cartoons in Phoenixine and 2017 LexiCon convention booklet


Best Fan Production/ Publication
  • Phoenixine, edited by John and Lynelle Howell
  • Lexicon convention booklet, produced by Darusha Wehm
  • Summer Star Trek – Journey to Babel, Enterprise Entertainment


Best Fan Writing
  • Alex Lindsay, for SITREP (produced in Phoenixine)
  • Jo Toon, for Pass the Rules (produced in Phoenixine)




SPECIAL AWARD WINNERS

Best New Talent
  • Barbara Howe
  • Mark Johnson
  • J. Rackham
  • Gareth Ward


Services To Science Fiction, Fantasy And Horror
  • Andi Buchanan
  • Darian Smith


Services to Fandom
  • Jan Butterworth

2018 Ditmar Awards - Winners


2018 Ditmar Awards - Winners
The winners of the Australian SF ("Ditmar") Awards for 2018 have been announced. The Ditmar Awards were awarded at the 2018 Australian National SF Convention, Swancon 43, in Perth (March 29 – April 2, 2018).


Winners in green.




Best Novel
  • Corpselight, Angela Slatter, Hachette Australia.
  • Crossroads of Canopy, Thoraiya Dyer, Tor.
  • How to Bee, Bren McDibble, Allen & Unwin.
  • In the Dark Spaces, Cally Black, Hardie Grant Egmont.
  • Lotus Blue, Cat Sparks, Skyhorse Publishing.


Best Novella or Novelette
  • "Island Green", Shauna O'Meara, in Ecopunk! Ticonderoga Publications.
  • "Girl Reporter", Tansy Rayner Roberts, in Girl Reporter, Book Smugglers Publishing.
  • "Matters Arising from the Identification of the Body", Simon Petrie, in Matters Arising from the Identification of the Body, Peggy Bright Books.
  • "Monkey Business", Janeen Webb, in Ecopunk!, Ticonderoga Publications.
  • "My Sister's Ghost", Kate Forsyth and Kim Wilkins, in The Silver Well, Ticonderoga Publications.


Best Short Story
  • "A Harem of Six Legs", Edwina Harvey, in An Eclectic Collection of Stuff and Things, Peggy Bright Books.
  • "Mr Mycelium", Claire McKenna, in Ecopunk!, Ticonderoga Publications.
  • "A Pearl Beyond Price", Janeen Webb in Cthulhu Deep Down-Under Vol 1, IFWG Publishing Australia.
  • "Prayers to Broken Stone", Cat Sparks, in Kaleidotrope, Spring 2017.
  • "Trivalent" by Rivqa Rafael, in Ecopunk!, Ticonderoga Publications.


Best Collected Work
  • An Eclectic Collection of Stuff and Things by Edwina Harvey, Peggy Bright Books.
  • Ecopunk!, Cat Sparks and Liz Grzyb, Ticonderoga Publications.
  • The Silver Well, Kate Forsyth and Kim Wilkins, Ticonderoga Publications.
  • Singing My Sister Down and other stories by Margo Lanagan, Allen & Unwin.


Best Artwork
  • cover art, Lewis Morley, for Matters Arising from the Identification of the Body, Peggy Bright Books.
  • The Grief Hole Illustrated: An Artist's Sketchbook Companion to Kaaron Warren's Supernatural Thriller, Keely Van Order, IFWG Publishing Australia.


Best Fan Publication in Any Medium
  • Earl Grey Editing (blog), Elizabeth Fitzgerald.
  • Galactic Suburbia, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts.
  • No Award (blog), Liz Barr and Stephanie Lai.
  • SF Commentary, edited by Bruce Gillespie.
  • The Writer and the Critic, Kirstyn McDermott and Ian Mond.


Best Fan Writer
  • Liz Barr, for writing at No Award.
  • Leigh Edmonds, for writing in iOTA.
  • Elizabeth Fitzgerald, for writing at Earl Grey Editing.
  • Stephanie Lai, for writing at No Award.


Best Fan Artist
  • Shauna O'Meara, for "How to Bee" (based on the novel by Bren MacDibble).


Best New Talent
  • Clarie G. Coleman
  • Stephanie Lai


William Atheling Jr Award for Criticism or Review
  • Liz Barr, for Star Trek: Discovery reviews, in No Award.
  • Russell Blackford, for Science Fiction and the Moral Imagination, Springer.
  • Ambelin Kwaymullina, for "Reflecting on Indigenous Worlds, Indigenous Futurisms and Artificial Intelligence", Twelfth Planet Press.
  • Alexandra Pierce and Mimi Mondal, for Luminescent Threads: Connections to Octavia E. Butler, Twelfth Planet Press.
  • Cat Sparks, for "Science fiction and climate fiction: contemporary literatures of purpose", in Ecopunk! Speculative tales of radical futures, Ticonderoga Publications.

2017 British Science Fiction Association Awards - Winners


The Winners of the 2017 British Science Fiction Association (BSFA) Awards have been announced. Winners in green.

Best Novel
  • The Rift, Nina Allan (Titan Books US; Titan Books UK)
  • Dreams Before the Start of Time, Anne Charnock (47North)
  • Exit West, Mohsin Hamid (Riverhead; Hamish Hamilton)
  • Provenance, Ann Leckie (Orbit US; Orbit UK)


Best Shorter Fiction
  • The Enclave, Anne Charnock, (NewCon Press)
  • These Constellations Will Be Yours”, Elaine Cuyegkeng (Strange Horizons 8/7/17)
  • ‘‘Uncanny Valley’’, Greg Egan (Tor.com 8/9/17)
  • Angular Size”, Geoff Nelder (SFerics 2017)
  • The Murders of Molly Southbourne, Tade Thompson (Tor.com Publishing)


Best Non-Fiction
  • Iain M. Banks, Paul Kincaid (University of Illinois Press)
  • The Myth of Meritocracy and the Reality of the Leaky Pipe and Other Obstacles in Science Fiction & Fantasy”, Juliet E. McKenna (Gender Identity and Sexuality in Current Fantasy and Science Fiction)
  • Wells at the World’s End 2017 blog posts, Adam Roberts (Wells at the World’s End blog)
  • The 2017 Shadow Clarke Award blog, Nina Allan, Megan AM, Vajra Chandrasekera, Victoria Hoyle, Nick Hubble, Paul Kincaid, Jonathan McCalmont, and Maureen Kincaid Speller (Anglia Ruskin Centre for Science Fiction and Fantasy).
  • “The Unthinkability of Climate Change: Thoughts on Amitav Ghosh’s The Great Derangement”, Vandana Singh (Strange Horizons Fund Drive Special 2017)


Best Artwork (Tie)
  • Cover for Fiyah #3, “Sundown Towns”, Geneva Benton
  • Cover for The Ion Raider by Ian Whates, Jim Burns (NewCon Press)
  • Illustration for “These Constellations Will Be Yours” by Elaine Cuyegkeng, Galen Dara (Strange Horizons 8/7/17)
  • Cover for The Memoirist by Neil Williamson, Chris Moore (NewCon)
  • Illustration for ‘‘Waiting on a Bright Moon’’ by JY Yang, Victo Ngai (Tor.com 7/12/17)
  • Cover for 2084 edited by George Sandison, Marcin Wolski (Unsung Stories)


The winners were announced at the 69th Eastercon, Follycon, being held March 30-April 2, 2018 at the Majestic Hotel Harrogate, UK.

2017 Aurealis Awards – Winners



2017 Aurealis Awards – Winners
The Western Australian Science Fiction Foundation (WASFF) has announced the winners for the 2017 Aurealis Awards.

Winners in green.










2017 Aurealis Awards Winners

BEST CHILDREN’S FICTION
  • How to Bee, Bren MacDibble (Allen & Unwin)
  • The Extremely Inconvenient Adventures of Bronte Mettlestone, Jaclyn Moriarty (Allen & Unwin)
  • The Shop at Hoopers Bend, Emily Rodda (HarperCollins Australia)
  • The Exile, Jo Sandhu (Penguin Random House Australia)
  • Accidental Heroes, Lian Tanner (Allen & Unwin)
  • Nevermoor, Jessica Townsend (Hachette Australia)


BEST GRAPHIC NOVEL / ILLUSTRATED WORK
  • Action Tank, Mike Barry (Mike Barry Was Here)
  • Changing Ways book 3, Justin Randall (Gestalt)
  • Dungzilla, James Foley (Fremantle Press)
  • Giants, Trolls, Witches, Beasts, Craig Phillips (Allen & Unwin)
  • Home Time, Campbell Whyte (Penguin Random House Australia)
  • Tintinnabula, Margo Lanagan & Rovina Cai (ill.) (Little Hare)


BEST YOUNG ADULT SHORT STORY
  • “One Small Step”, Amie Kaufman (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia)
  • “I Can See the Ending”, Will Kostakis (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia)
  • “Competition Entry #349”, Jaclyn Moriarty (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia)
  • “First Casualty” Michael Pryor (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia)
  • Girl Reporter, Tansy Rayner Roberts (Book Smugglers)
  • “Oona Underground”, Lili Wilkinson (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia)


BEST HORROR SHORT STORY
  • “Reef”, Kat Clay (SQ Mag 31, IFWG Publishing Australia)
  • “Outside, a Drifter”, Lisa L Hannett (Looming Low, Dim Shores)
  • “Angel Hair”, Deborah Sheldon (Perfect Little Stitches and Other Stories, IFWG Publishing Australia)
  • “The Endless Below”, Alfie Simpson (Breach Issue #02)
  • “Old Growth”, J Ashley Smith (SQ Mag 31, IFWG Publishing Australia)
  • “On the Line”, J Ashley Smith (Midnight Echo 12, Australasian Horror Writers Association)


BEST HORROR NOVELLA
  • The Mailman, Jeremy Bates (Ghillinnein Books)
  • Hope and Walker, Andrew Cull (Vermillion Press)
  • “Grind”, Michael Grey (Pacific Monsters, Fox Spirit Books)
  • “The Stairwell”, Chris Mason (Below The Stairs – Tales from the Cellar, Things In The Well)
  • “No Good Deed”, Angela Slatter (New Fears 1, Titan Books)
  • “Furtherest”, Kaaron Warren (Dark Screams Volume 7, Cemetery Dance)


BEST FANTASY SHORT STORY
  • “Hamelin’s Graves”, Freya Marske (Andromeda Spaceways Magazine #69)
  • “The Curse is Come Upon Me, Cried”, Tansy Rayner Roberts (Please Look After This Angel & Other Winged Stories, self-published)
  • “The Little Mermaid, in Passing”, Angela Slatter (Review of Australian Fiction Vol 22 Issue 1)
  • “Duplicity”, J Ashley Smith (Dimension6 #11)
  • “The Rainmaker Goddess, Hallowed Shaz”, Marlee Jane Ward (Feminartsy)
  • “Oona Underground”, Lili Wilkinson (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia).


BEST FANTASY NOVELLA
  • The Book Club, Alan Baxter (PS Publishing)
  • “Remnants”, Nathan Burrage (Dimension6 #11, Coer de Lion)
  • “The Cunning Woman’s Daughter”, Kate Forsyth & Kim Wilkins (The Silver Well, Ticonderoga Publications)
  • In Shadows We Fall, Devin Madson (self-published)
  • “Braid”, Kirstyn McDermott (Review of Australian Fiction Vol 24 Issue 1)
  • Humanity for Beginners, Faith Mudge (Less Than Three Press)


BEST SCIENCE FICTION SHORT STORY
  • “The Missing Years”, Lyn Battersby (Andromeda Spaceways Magazine #66)
  • “A Little Faith”, Aiki Flinthart (Like a Woman, Mirren Hogan)
  • “Cards and Steel Hearts”, Pamela Jeffs (Lawless Lands: Tales from the Weird Frontier, Falstaff Books)
  • “One Small Step”, Amie Kaufman (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia)
  • “Conversations with an Armoury” Garth Nix (Infinity Wars, Solaris)
  • “Hurk + Dav”, Arthur Robinson (Breach Issue #01)


BEST SCIENCE FICTION NOVELLA
  • “This Silent Sea”, Stephanie Gunn (Review of Australian Fiction Vol 24 Issue 6)
  • “I Can See the Ending”, Will Kostakis (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology, HarperCollins Australia)
  • “The Wandering Library”, DK Mok (Ecopunk!, Ticonderoga Publications)
  • “Island Green”, Shauna O’Meara (Ecopunk!, Ticonderoga Publications)
  • Matters Arising from the Identification of the Body, Simon Petrie (Peggy Bright Books)
  • Girl Reporter, Tansy Rayner Roberts (Book Smugglers)


BEST COLLECTION
  • The Birdcage Heart & Other Strange Tales, Peter M Ball (Brain Jar Press)
  • The Silver Well, Kate Forsyth & Kim Wilkins (Ticonderoga Publications)
  • Beneath the Floating City, Donna Maree Hanson (self-published)
  • Singing My Sister Down and Other Stories, Margo Lanagan (Allen & Unwin)
  • Please Look After This Angel & Other Winged Stories, Tansy Rayner Roberts (self-published)
  • Perfect Little Stitches and Other Stories, Deborah Sheldon (IFWG Publishing Australia)


BEST ANTHOLOGY
  • Midnight Echo #12, Shane Jiraiya Cummings & Anthony Ferguson (eds.) (Australasian Horror Writers Association)
  • The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2015, Liz Grzyb & Talie Helene (eds.) (Ticonderoga Publications)
  • Dimension6: Annual Collection 2017, Keith Stevenson (ed.) (coeur de lion publishing)
  • Infinity Wars, Jonathan Strahan (ed.) (Rebellion/Solaris)
  • The Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume 11, Jonathan Strahan (ed.) (Rebellion/Solaris)


BEST YOUNG ADULT NOVEL
  • In The Dark Spaces, Cally Black (Hardie Grant Egmont)
  • Ida, Alison Evans (Echo, Bonnier Publishing Australia)
  • Frogkisser!, Garth Nix (Allen & Unwin)
  • This Mortal Coil, Emily Suvada (Puffin UK)
  • Psynode, Marlee Jane Ward (Seizure)
  • The Undercurrent, Paula Weston (Text Publishing)


BEST HORROR NOVEL
  • Aletheia, J S Breukelaar (Crystal Lake Publishing)
  • Who’s Afraid Too?, Maria Lewis (Hachette Australia)
  • Soon, Lois Murphy (Transit Lounge)


BEST FANTASY NOVEL
  • Crossroads of Canopy, Thoraiya Dyer (Tor Books)
  • Gwen, Goldie Goldbloom (Fremantle Press)
  • Cassandra, Kathryn Gossow (Odyssey Books)
  • Godsgrave, Jay Kristoff (HarperCollins Publishers)
  • Gap Year In Ghost Town, Michael Pryor (Allen & Unwin)
  • Wellside, Robin Shortt (Candlemark & Gleam)


BEST SCIENCE FICTION NOVEL
  • Closing Down, Sally Abbott (Hachette Australia)
  • Terra Nullius, Claire G Coleman (Hachette Australia)
  • Year of the Orphan, Daniel Findlay (Penguin Random House Australia)
  • An Uncertain Grace, Krissy Kneen (Text Publishing)
  • From the Wreck, Jane Rawson (Transit Lounge)
  • Lotus Blue, Cat Sparks (Skyhorse)


CONVENORS' AWARD FOR EXCELLENCE
  • The Fictional Mother by Tansy Rayner Roberts (self-published)

2017 Bram Stoker Awards® Winners


2017 Bram Stoker Awards® Winners


The 2017 Bram Stoker Awards® winners were announced on March 3rd during the third annual StokerCon™, held March 1st-4th at the Biltmore Hotel in Providence, Rhode Island.



Winners are marked in green.





Superior Achievement in a Novel
  • Golden, Christopher – Ararat (St. Martin’s Press)
  • King, Stephen and King, Owen – Sleeping Beauties (Scribner)
  • Malerman, Josh – Black Mad Wheel (Ecco)
  • Miskowski, S.P. – I Wish I Was Like You (JournalStone)
  • Tem, Steve Rasnic – Ubo (Solaris)


Superior Achievement in a First Novel
  • Cabeen, Robert Payne – Cold Cuts (Omnium Gatherum Media)
  • Davidson, Andy – In the Valley of the Sun (Skyhorse Publishing) 
  • Hayward, Matt – What Do Monsters Fear? (Post Mortem Press) 
  • Hepler, Jeremy – The Boulevard Monster (Bloodshot Books) 
  • Thomas, Scott – Kill Creek (Ink Shares)


Superior Achievement in a Young Adult Novel
  • French, Gillian – The Door to January (Islandport Press)
  • Leveen, Tom – Hellworld (Simon Pulse) 
  • Liggett, Kim – The Last Harvest (Tor Teen) 
  • Lukavics, Amy – The Ravenous (Harlequin Teen) 
  • Porter, Sarah – When I Cast Your Shadow (Tor Teen)


Superior Achievement in a Graphic Novel
  • Carey, Mike and Arvind, Ethan David – Darkness Visible (IDW)
  • Duffy, Damian and Butler, Octavia E. – Kindred: A Graphic Novel Adaptation (Abrams ComicArts) 
  • Ferris, Emil – My Favorite Thing is Monsters (Fantagraphics) 
  • Hickman, Jonathan – The Black Monday Murders (Image Comics) 
  • Liu, Marjorie – Monstress Volume 2: The Blood (Image Comics)


Superior Achievement in Long Fiction
  • Edelman, Scott – Faking it Until Forever Comes (Liars, Fakers, and the Dead Who Eat Them) (Written Backwards)
  • Jones, Stephen Graham – Mapping the Interior (Tor.com) 
  • Kiernan, Caitlín R. – Agents of Dreamland (Tor.com) 
  • Taylor, Lucy – Sweetlings (Tor.com) 
  • Waggoner, Tim – A Kiss of Thorns (DarkFuse)


Superior Achievement in Short Fiction
  • Bailey, Michael – “I Will Be the Reflection Until the End” (Tales from the Lake Vol. 4) (Crystal Lake Publishing)
  • Chambers, James – “A Song Left Behind in the Aztakea Hills” (Shadows Over Main Street, Volume 2) (Cutting Block Books) 
  • Mannetti, Lisa – “Apocalypse Then” (Never Fear: The Apocalypse) (13Thirty Books) 
  • Neugebauer, Annie – “So Sings the Siren” (Apex Magazine #101) (Apex Publications) 
  • Yardley, Mercedes M. – “Loving You Darkly” (F(r)iction Magazine #8) (Tethered by Letters)


Superior Achievement in a Fiction Collection
  • Hill, Joe – Strange Weather (William Morrow)
  • Kiste, Gwendolyn – And Her Smile Will Untether the Universe (JournalStone) 
  • Malerman, Josh – Goblin (Earthling Publications) 
  • Matsuura, Thersa – The Carp-Faced Boy and Other Tales (Independent Legions Publishing) 
  • McGrath, Patrick – Writing Madness (Centipede Press)


Superior Achievement in a Screenplay
  • Del Toro, Guillermo and Taylor, Vanessa – The Shape of Water (TSG Entertainment, Double Dare You Productions)
  • Duffer, Matt and Duffer, Ross – Stranger Things: MadMax, Episode 02:01: Chapter One (21 Laps Entertainment, Monkey Massacre) 
  • Frost, Mark and Lynch, David – Twin Peaks, Part 8 (Rancho Rosa Partnership, Inc.) 
  • Palmer, Chase, Fukunaga, Cary, and Dauberman, Gary – It (New Line Cinema) 
  • Peele, Jordan – Get Out (Universal Pictures, Blumhouse Productions, QC Entertainment) 
  • Shyamalan, M. Night – Split (Blinding Edge Pictures, Blumhouse Productions)


Superior Achievement in an Anthology
  • Brooks, Kinitra, PhD., Addison, Linda D., and Morris, Susana, PhD. – Sycorax’s Daughters (Cedar Grove Publishing)
  • Datlow, Ellen – Black Feathers: Dark Avian Tales: An Anthology (Pegasus Books) 
  • Maberry, Jonathan and Romero, George A. – Nights of the Living Dead: An Anthology (St. Martin’s Griffin) 
  • Manzetti, Alessandro and Lester, Jodi Renee – The Beauty of Death Vol. 2: Death by Water (Independent Legions Publishing) 
  • Murano, Doug – Behold!: Oddities, Curiosities & Undefinable Wonders (Crystal Lake Publishing)


Superior Achievement in Non-Fiction
  • Brittany, Michele – Horror in Space: Critical Essays on a Film Subgenre (McFarland)
  • Brooks, Kinitra D. – Searching for Sycorax: Black Women’s Hauntings of Contemporary Horror (Rutgers University Press) 
  • Hendrix, Grady. Paperbacks from Hell: The Twisted History of ‘70s and ‘80s Horror Fiction (Quirk Books) 
  • Jones, Stephen – The Art of Horror Movies: An Illustrated History (Applause Theatre & Cinema Books) 
  • Mynhardt, Joe and Johnson, Eugene – Where Nightmares Come From: The Art of Storytelling in the Horror Genre – (Crystal Lake Publishing)


Superior Achievement in a Poetry Collection
  • Frazier, Robert and Boston, Bruce – Visions of the Mutant Rain Forest (Crystal Lake Publishing)
  • Manzetti, Alessandro – No Mercy (Crystal Lake Publishing) 
  • Simon, Marge and Turzillo, Mary – Satan’s Sweethearts (Weasel Press) 
  • Sng, Christina – A Collection of Nightmares (Raw Dog Screaming Press) 
  • Wytovich, Stephanie M. – Sheet Music to My Acoustic Nightmare (Raw Dog Screaming Press)

2017 Hugo Awards - Winners



2017 Hugo Awards - Winners

The 2017 Hugo Award winners were announced on August 11, 2017 at Worldcon 75 in Helsinki, Finland. Winners are highlighted in green.


Best Novel
  • The Obelisk Gate, by N. K. Jemisin (Orbit Books)
  • All the Birds in the Sky, by Charlie Jane Anders (Tor Books / Titan Books)
  • A Closed and Common Orbit, by Becky Chambers (Hodder & Stoughton / Harper Voyager US)
  • Death’s End, by Cixin Liu, translated by Ken Liu (Tor Books / Head of Zeus)
  • Ninefox Gambit, by Yoon Ha Lee (Solaris Books)
  • Too Like the Lightning, by Ada Palmer (Tor Books)

Best Novella
  • Every Heart a Doorway, by Seanan McGuire (Tor.com publishing)
  • The Ballad of Black Tom, by Victor LaValle (Tor.com publishing)
  • The Dream-Quest of Vellitt Boe, by Kij Johnson (Tor.com publishing)
  • Penric and the Shaman, by Lois McMaster Bujold (Spectrum Literary Agency)
  • A Taste of Honey, by Kai Ashante Wilson (Tor.com publishing)
  • This Census-Taker, by China Miéville (Del Rey / Picador)

Best Novelette
  • The Tomato Thief”, by Ursula Vernon (Apex Magazine, January 2016)
  • Alien Stripper Boned From Behind By The T-Rex, by Stix Hiscock (self-published)
  • The Art of Space Travel”, by Nina Allan (Tor.com , July 2016)
  • The Jewel and Her Lapidary”, by Fran Wilde (Tor.com publishing, May 2016)
  • Touring with the Alien”, by Carolyn Ives Gilman (Clarkesworld Magazine, April 2016)
  • You’ll Surely Drown Here If You Stay”, by Alyssa Wong (Uncanny Magazine, May 2016)

Best Short Story
  • Seasons of Glass and Iron”, by Amal El-Mohtar (The Starlit Wood: New Fairy Tales, Saga Press)
  • The City Born Great”, by N. K. Jemisin (Tor.com, September 2016)
  • A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers”, by Alyssa Wong (Tor.com, March 2016)
  • Our Talons Can Crush Galaxies”, by Brooke Bolander (Uncanny Magazine, November 2016)
  • That Game We Played During the War”, by Carrie Vaughn (Tor.com, March 2016)
  • An Unimaginable Light”, by John C. Wright (God, Robot, Castalia House)

Best Related Work
  • Words Are My Matter: Writings About Life and Books, 2000-2016, by Ursula K. Le Guin (Small Beer)
  • The Geek Feminist Revolution, by Kameron Hurley (Tor Books)
  • The Princess Diarist, by Carrie Fisher (Blue Rider Press)
  • Traveler of Worlds: Conversations with Robert Silverberg, by Robert Silverberg and Alvaro Zinos-Amaro (Fairwood)
  • The View From the Cheap Seats, by Neil Gaiman (William Morrow / Harper Collins)
  • The Women of Harry Potter posts, by Sarah Gailey (Tor.com)

Best Graphic Story
  • Monstress, Volume 1: Awakening, written by Marjorie Liu, illustrated by Sana Takeda (Image)
  • Black Panther, Volume 1: A Nation Under Our Feet, written by Ta-Nehisi Coates, illustrated by Brian Stelfreeze (Marvel)
  • Ms. Marvel, Volume 5: Super Famous, written by G. Willow Wilson, illustrated by Takeshi Miyazawa (Marvel)
  • Paper Girls, Volume 1, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang, colored by Matthew Wilson, lettered by Jared Fletcher (Image)
  • Saga, Volume 6, illustrated by Fiona Staples, written by Brian K. Vaughan, lettered by Fonografiks (Image)
  • The Vision, Volume 1: Little Worse Than A Man, written by Tom King, illustrated by Gabriel Hernandez Walta (Marvel)

Best Dramatic Presentation, Long Form
  • Arrival, screenplay by Eric Heisserer based on a short story by Ted Chiang, directed by Denis Villeneuve (21 Laps Entertainment/FilmNation Entertainment/Lava Bear Films)
  • Deadpool, screenplay by Rhett Reese & Paul Wernick, directed by Tim Miller (Twentieth Century Fox Film Corporation/Marvel Entertainment/Kinberg Genre/The Donners’ Company/TSG Entertainment)
  • Ghostbusters, screenplay by Katie Dippold & Paul Feig, directed by Paul Feig (Columbia Pictures/LStar Capital/Village Roadshow Pictures/Pascal Pictures/Feigco Entertainment/Ghostcorps/The Montecito Picture Company)
  • Hidden Figures, screenplay by Allison Schroeder and Theodore Melfi, directed by Theodore Melfi (Fox 2000 Pictures/Chernin Entertainment/Levantine Films/TSG Entertainment)
  • Rogue One, screenplay by Chris Weitz and Tony Gilroy, directed by Gareth Edwards (Lucasfilm/Allison Shearmur Productions/Black Hangar Studios/Stereo D/Walt Disney Pictures)
  • Stranger Things, Season One, created by the Duffer Brothers (21 Laps Entertainment/Monkey Massacre)

Best Dramatic Presentation, Short Form
  • The Expanse: “Leviathan Wakes”, written by Mark Fergus and Hawk Ostby, directed by Terry McDonough (SyFy)
  • Black Mirror: “San Junipero”, written by Charlie Brooker, directed by Owen Harris (House of Tomorrow)
  • Doctor Who: “The Return of Doctor Mysterio”, written by Steven Moffat, directed by Ed Bazalgette (BBC Cymru Wales)
  • Game of Thrones: “Battle of the Bastards”, written by David Benioff and D. B. Weiss, directed by Miguel Sapochnik (HBO)
  • Game of Thrones: “The Door”, written by David Benioff and D. B. Weiss, directed by Jack Bender (HBO)
  • Splendor & Misery [album], by Clipping (Daveed Diggs, William Hutson, Jonathan Snipes)

Best Editor, Short Form
  • Ellen Datlow
  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Jonathan Strahan
  • Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
  • Sheila Williams

Best Editor, Long Form
  • Liz Gorinsky
  • Vox Day
  • Sheila E. Gilbert
  • Devi Pillai
  • Miriam Weinberg
  • Navah Wolfe

Best Professional Artist
  • Julie Dillon
  • Galen Dara
  • Chris McGrath
  • Victo Ngai
  • John Picacio
  • Sana Takeda

Best Semiprozine
  • Uncanny Magazine, edited by Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas, Michi Trota, Julia Rios, and podcast produced by Erika Ensign & Steven Schapansky
  • Beneath Ceaseless Skies, editor-in-chief and publisher Scott H. Andrews
  • Cirsova Heroic Fantasy and Science Fiction Magazine, edited by P. Alexander
  • GigaNotoSaurus, edited by Rashida J. Smith
  • Strange Horizons, edited by Niall Harrison, Catherine Krahe, Vajra Chandrasekera, Vanessa Rose Phin, Li Chua, Aishwarya Subramanian, Tim Moore, Anaea Lay, and the Strange Horizons staff
  • The Book Smugglers, edited by Ana Grilo and Thea James

Best Fanzine
  • Lady Business, edited by Clare, Ira, Jodie, KJ, Renay, and Susan
  • Castalia House Blog, edited by Jeffro Johnson
  • Journey Planet, edited by James Bacon, Chris Garcia, Esther MacCallum-Stewart, Helena Nash, Errick Nunnally, Pádraig Ó Méalóid, Chuck Serface, and Erin Underwood
  • nerds of a feather, flock together, edited by The G, Vance Kotrla, and Joe Sherry
  • Rocket Stack Rank, edited by Greg Hullender and Eric Wong
  • SF Bluestocking, edited by Bridget McKinney


Best Fancast
  • Tea and Jeopardy, presented by Emma Newman with Peter Newman
  • The Coode Street Podcast, presented by Gary K. Wolfe and Jonathan Strahan
  • Ditch Diggers, presented by Mur Lafferty and Matt Wallace
  • Fangirl Happy Hour, presented by Ana Grilo and Renay Williams
  • Galactic Suburbia, presented by Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts, produced by Andrew Finch
  • The Rageaholic, presented by RazörFist

Best Fan Writer
  • Abigail Nussbaum
  • Mike Glyer
  • Jeffro Johnson
  • Natalie Luhrs
  • Foz Meadows
  • Chuck Tingle

Best Fan Artist
  • Elizabeth Leggett
  • Ninni Aalto
  • Vesa Lehtimäki
  • Likhain (M. Sereno)
  • Spring Schoenhuth
  • Steve Stiles

Best Series
(Special Category added by option of Worldcon 75)
  • The Vorkosigan Saga, by Lois McMaster Bujold (Baen)
  • The Craft Sequence, by Max Gladstone (Tor Books)
  • The Expanse, by James S.A. Corey (Orbit US / Orbit UK)
  • The October Daye Books, by Seanan McGuire (DAW / Corsair)
  • The Peter Grant / Rivers of London series, by Ben Aaronovitch (Gollancz / Del Rey / DAW / Subterranean)
  • The Temeraire series, by Naomi Novik (Del Rey / Harper Voyager UK)

The John W. Campbell Award for Best New Writer
(Not a Hugo Award, but administered along with the Hugo Awards.)
  • Ada Palmer
  • Sarah Gailey
  • J. Mulrooney
  • Malka Older
  • Laurie Penny
  • Kelly Robson


2017 Mythopoeic Awards - Winners


2017 Mythopoeic Awards - Winners

The Mythopoeic Society has announced the winners for the 2017 Mythopoeic Awards. The winners were announced during Mythcon 48, held July 28-31, 2017, in Champaign-Urbana, Illinois. Winners are highlighted in green.


Mythopoeic Fantasy Award for Adult Literature
  • Andrea Hairston, Will Do Magic For Small Change (Aqueduct Press, 2016)
  • Mary Robinette Kowal, Ghost Talkers (Tor, 2016)
  • Patricia A. McKillip, Kingfisher (Ace, 2016)
  • Maggie Stiefvater, The Raven Cycle: The Raven Boys (Scholastic, 2012); The Dream Thieves (Scholastic, 2013); Blue Lily, Lily Blue (Scholastic, 2014); and The Raven King (Scholastic, 2016)
  • Jo Walton, Thessaly Trilogy: The Just City (Tor, 2015); The Philosopher Kings (Tor, 2015); Necessity (Tor, 2016)

Mythopoeic Fantasy Award for Children’s Literature
  • Adam Gidwitz, The Inquisitor’s Tale: Or, The Three Magical Children and their Holy Dog (Dutton, 2016)
  • S. E. Grove, The Mapmakers Trilogy: The Class Sentence (Viking 2014); The Golden Specific (Viking, 2015); The Crimson Skew (Viking, 2015)
  • Bridget Hodder, The Rat Prince (Farrar, Straus, & Giroux, 2016)
  • Grace Lin, When the Sea Turned to Silver (Little, Brown, 2016)
  • Delia Sherman, The Evil Wizard Smallbone (Candlewick, 2016)

Mythopoeic Scholarship Award in Inklings Studies
  • Lisa Coutras, Tolkien’s Theology of Beauty: Majesty, Splendor, and Transcendence in Middle Earth (Palgrave-Macmillan, 2016)
  • Sørina Higgins, ed. The Chapel of the Thorn by Charles Williams (Apocryphile Press, 2015)
  • Leslie Donovan, ed. Approaches to Teaching Tolkien’s The Lord of the Rings and Other Works (Modern Language Association, 2015)
  • Christopher Tolkien, ed. Beowulf: A Translation and Commentary, together with Sellic Spell by J.R.R. Tolkien (Houghton Mifflin, 2014)
  • Philip Zaleski and Carol Zaleski, The Fellowship: The Literary Lives of J.R.R. Tolkien, C.S. Lewis, Owen Barfield, Charles Williams (Farrar, Straus and Giroux, 2015)

Mythopoeic Scholarship Award in Myth and Fantasy Studies
  • Aisling Byrne, Otherworlds: Fantasy and History in Medieval Literature (Oxford University Press, 2015)
  • Richard Firth Green, Elf Queens and Holy Friars: Fairy Beliefs and the Medieval Church (University of Pennsylvania Press, 2016)
  • Michael Levy and Farah Mendlesohn, Children’s Fantasy Literature: An Introduction (Cambridge University Press, 2016)
  • Gabrielle Lissauer, The Tropes of Fantasy Fiction (McFarland, 2015)
  • Jack Zipes, Grimm Legacies: The Magic Spell of the Grimms’ Folk and Fairy Tales (Princeton University Press, 2014)

The Mythopoeic Fantasy Award for Adult Literature is given to the fantasy novel, multi-volume, or single-author story collection for adults published during 2015 that best exemplifies the spirit of the Inklings. Books are eligible for two years after publication if not selected as a finalist during the first year of eligibility. Books from a series are eligible if they stand on their own; otherwise, the series becomes eligible the year its final volume appears. The Mythopoeic Fantasy Award for Children’s Literature honors books for beginning readers to age thirteen, in the tradition of The Hobbit or The Chronicles of Narnia. Rules for eligibility are otherwise the same as for the Adult literature award. The question of which award a borderline book is best suited for will be decided by consensus of the committees. Books for mature “Young Adults” may be moved to the Adult literature category.

The Mythopoeic Scholarship Award in Inklings Studies is given to books on Tolkien, Lewis, and/or Williams that make significant contributions to Inklings scholarship. For this award, books first published during the last three years (2013–2015) are eligible, including finalists for previous years. The Mythopoeic Scholarship Award in Myth and Fantasy Studies is given to scholarly books on other specific authors in the Inklings tradition, or to more general works on the genres of myth and fantasy. The period of eligibility is three years, as for the Inklings Studies award. (from the finalists announcement)

2016 Shirley Jackson Awards - Winners


2016 Shirley Jackson Awards - Winners

The 2016 Shirley Jackson Awards Winners have been announced. The awards were presented July 16th at Readercon 28 (Quincy Marriott, Quincy MA).

In recognition of the legacy of Shirley Jackson’s writing, and with permission of the author’s estate, The Shirley Jackson Awards, Inc. has been established for outstanding achievement in the literature of psychological suspense, horror, and the dark fantastic.

The Shirley Jackson Awards are voted upon by a jury of professional writers, editors, critics, and academics.  The awards are given for the best work published in the preceding calendar year in the following categories:  Novel, Novella, Novelette, Short Story, Single-Author Collection, and Edited Anthology.

NOVEL
  • Foxlowe, Eleanor Wasserberg (Fourth Estate-UK/Penguin Books-US)
  • The Girls, Emma Cline (Random House)
  • I’m Thinking of Ending Things, Iain Reid (Gallery/Scout)
  • Lily, Michael Thomas Ford (Lethe)
  • Mongrels, Stephen Graham Jones (William Morrow)
  • The Wonder, Emma Donoghue (Little, Brown)


NOVELLA
  • The Ballad of Black Tom, Victor LaValle (Tor.com)
  • The Dream-Quest of Vellitt Boe, Kij Johnson (Tor.com)
  • Maggots,” Nina Allan (Five Stories High)
  • Muscadines, S.P. Miskowski (Dunhams Manor)
  • The Sadist’s Bible, Nicole Cushing (01 Publishing)
  • The Warren, Brian Evenson (Tor.com)


NOVELETTE
  • “Andy Kaufman Creeping Through the Trees,” Laird Barron (Autumn Cthulhu)
  • “Angel, Monster, Man,” Sam J. Miller (Nightmare Magazine)
  • “Breaking Water,” Indrapramit Das (Tor.com)
  • “The Night Cyclist,” Stephen Graham Jones (Tor.com)
  • “Presence,” Helen Oyeyemi (What Is Not Yours Is Not Yours)
  • “Waxy,” Camilla Grudova (Granta)


SHORT FICTION
  • “Animal Parts,” Irenosen Okojie (Speak, Gigantular)
  • “The Apartments,” Karen Heuler (Other Places)
  • “Postcards from Natalie,” Carrie Laben (The Dark)
  • “Red,” Katie Knoll (Masters Review)
  • “Things With Beards,” Sam J. Miller (Clarkesworld)


SINGLE-AUTHOR COLLECTION
  • Almost Insentient, Almost Divine, D.P. Watt (Undertow)
  • Furnace, Livia Llewellyn (Word Horde)
  • Greener Pastures, Michael Wehunt (Shock Totem)
  • A Natural History of Hell, Jeffrey Ford (Small Beer Press)
  • We Show What We Have Learned, Clare Beams (Lookout)


EDITED ANTHOLOGY
  • Autumn Cthulhu, edited by Mike Davis (Lovecraft eZine Press)
  • The Madness of Dr. Caligari, edited by Joseph S. Pulver, Sr. (Fedogan and Bremer )
  • The Starlit Wood, edited by Dominik Parisien and Navah Wolfe (Saga Press )
  • Those Who Make Us: Canadian Creature, Myth, and Monster Stories, edited by Kelsi Morris and Kaitlin Tremblay (Exile Editions)
  • An Unreliable Guide to London, edited by Kit Caless and Gary Budden (Influx Press)


BOARD OF DIRECTORS AWARD to Ruth Franklin in recognition of the biography, Shirley Jackson: A Rather Haunted Life.



2017 Thriller Awards - Winners

The winners of the 2017 ITW Thriller Awards were announced at ThrillerFest XII, July 15, 2017, at the Grand Hyatt (New York City) by the International Thriller Writers.


2017 Thriller Awards - Winners


BEST HARDCOVER NOVEL

Winner:  Noah Hawley — BEFORE THE FALL (Grand Central Publishing)
  • Megan Abbott — YOU WILL KNOW ME (Little, Brown and Company)
  • Reed Farrel Coleman — WHERE IT HURTS (G.P. Putnam’s Sons)
  • Laura McHugh — ARROWOOD (Spiegel & Grau)
  • Ben H. Winters — UNDERGROUND AIRLINES (Mulholland Books)


BEST FIRST NOVEL

Winner:  Nick Petrie — THE DRIFTER (G.P. Putnam’s Sons)
  • Bob Bickford — DEADLY KISS (Black Opal Books)
  • J.L. Delozier — TYPE AND CROSS (WiDo Publishing)
  • David McCaleb — RECALL (Lyrical Underground)
  • E.Z. Rinsky — PALINDROME (Witness Impulse)


BEST PAPERBACK ORIGINAL NOVEL

Winner:  Anne Frasier — THE BODY READER (Thomas & Mercer)
  • Robert Dugoni — IN THE CLEARING (Thomas & Mercer)
  • Paul Kemprecos — THE MINOAN CIPHER (Suspense Publishing)
  • Jonathan Maberry — KILL SWITCH (St. Martin’s Griffin)
  • Stephen Maher — SALVAGE (Dundurn)


BEST SHORT STORY

Winner:  Joyce Carol Oates — “Big Momma” (Ellery Queen’s Mystery Magazine)
  • Eric Beetner — “The Business of Death” UNLOADED: CRIME WRITERS WRITING WITHOUT GUNS (Down & Out Books)
  • Laura Benedict — “The Peter Rabbit Killers” (Ellery Queen’s Mystery Magazine)
  • Brendan DuBois — “The Man from Away” (Ellery Queen’s Mystery Magazine)
  • Art Taylor — “Parallel Play” CHESAPEAKE CRIMES: STORM WARNING (Wildside Press)


BEST YOUNG ADULT NOVEL

Winner:  A.J. Hartley — STEEPLEJACK (TOR Teen)
  • Pierce Brown — MORNING STAR (Del Rey)
  • Elle Cosimano — HOLDING SMOKE (Disney-Hyperion)
  • Billy Taylor — THIEVING WEASELS (Dial Books)
  • Kara Thomas — THE DARKEST CORNERS (Delacorte Press)


BEST E-BOOK ORIGINAL NOVEL

Winner:  James Scott Bell — ROMEO’S WAY (Compendium Press)
  • Sean Black — THE EDGE OF ALONE (Sean Black)
  • Sibel Hodge — UNTOUCHABLE (Wonder Women Publishing)
  • J.F. Penn — DESTROYER OF WORLDS (J.F. Penn)
  • Richard Thomas — BREAKER (Alibi)

2017 Rhysling Award - Winners


The Science Fiction & Fantasy Poetry Association  has announced the 2017 Rhysling Award Winners. The Rhysling Awards are named for the blind poet Rhysling in Robert A. Heinlein’s short story “The Green Hills of Earth.”

2017 Rhysling Award—Short Poem

Marge Simon
Winning poem: “George Tecumseh Sherman’s Ghosts”
Appeared in Silver Blade 32


Second Place

Wendy Rathbone
“Build a Rocketship Contest: Alternative
Class A Instructions and Suggestions”
Appeared in Asimov’s SF January


Third Place (tie)

James S. Dorr
“Godzilla vs. King Kong”
Appeared in Dreams and Nightmares 103

Jon Wesick
“Richard Feynman’s Commute”
Appeared in The Were-Traveler Dec. 21

Beth Cato
“The Box of Dust and Monsters”
Appeared in Devilfish Review 17




2017 Rhysling Award—Long Poem

Theodora Goss
“Rose Child”
Appeared in Uncanny 13


Second Place

Adam Bolivar
“The Rime of the Eldritch Mariner”
Appeared in Spectral Realms 5


Third Place

Mary Soon Lee
Poem: “Not Like This”
Appeared in Apex Magazine Aug. 4

2018 Sir Julius Vogel Award Winners2018 Ditmar Awards - Winners2017 Aurealis Awards – Winners2017 Bram Stoker Awards® Winners2017 Hugo Awards - Winners2017 Mythopoeic Awards - Winners2016 Shirley Jackson Awards - Winners2017 Thriller Awards - Winners

Report "The Qwillery"

Are you sure you want to report this post for ?

Cancel
×