close

The British Fantasy Awards - 2019 Shortlist

home

The British Fantasy Awards - 2019 Shortlist

qwillery.blogspot.com

The British Fantasy Awards - 2019 Shortlist


The British Fantasy Awards - 2019 Shortlist

The British Fantasy Awards 2019 Shortlist has been announced!

The Winners will be announced on October 20, 2019, at FantasyCon in Glasgow, Scotland



Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)
  • The Bitter Twins, by Jen Williams (Headline)
  • Empire of Sand, by Tasha Suri (Orbit)
  • Foundryside, by Robert Jackson Bennett (Jo Fletcher Books)
  • The Green Man’s Heir, by Juliet E McKenna (Wizard’s Tower Press)
  • The Loosening Skin, by Aliya Whiteley (Unsung Stories)
  • Priest of Bones, by Peter McLean (Jo Fletcher Books)


Best Horror Novel (the August Derleth Award)
  • The Cabin at the End of the World, by Paul Tremblay (Titan Books)
  • Little Eve, by Catriona Ward (W&N)
  • The Way of the Worm, by Ramsey Campbell (PS Publishing)
  • Wolf’s Hill, by Simon Bestwick (Snowbooks)


Best Newcomer (the Sydney J Bounds Award)
  • Tomi Adeyemi, for The Children of Blood and Bone (Macmillan Children’s Books)
  • Cameron Johnston, for The Traitor God (Angry Robot)
  • RF Kuang, for The Poppy War (HarperVoyager)
  • Tasha Suri, for Empire of Sand (Orbit)
  • Marian Womack, for Lost Objects (Luna Press Publishing)
  • Micah Yongo, for Lost Gods (Angry Robot)


Best Novella
  • Binti: The Night Masquerade, by Nnedi Okorafor (Tor.com)
  • Breakwater, by Simon Bestwick (Tor Books)
  • The Land of Somewhere Safe, by Hal Duncan (NewCon Press)
  • The Last Temptation of Dr Valentine, by John Llewellyn Probert (Black Shuck Books)
  • The Only Harmless Great Thing, by Brooke Bolander (Tor.com)
  • The Tea Master and the Detective, by Aliette de Bodard (Subterranean Press)


Best Short Fiction
  • Down Where Sound Comes Blunt, by GV Anderson (F&SF March/April 2018)
  • Her Blood the Apples, Her Bones the Trees, by Georgina Bruce (The Silent Garden: A Journal of Esoteric Fabulism)
  • In the Gallery of Silent Screams, by Carole Johnstone & Chris Kelso (Black Static #65)
  • A Son of the Sea, by Priya Sharma (All the Fabulous Beasts)
  • Telling Stories, by Ruth EJ Booth (The Dark #43)
  • Thumbsucker, by Robert Shearman (New Fears 2)


Best Anthology
  • The Devil and the Deep: Horror Stories of the Sea, ed. Ellen Datlow (Night Shade Books)
  • Humanagerie, ed. Sarah Doyle & Allen Ashley (Eibonvale Press)
  • New Fears 2, ed. Mark Morris (Titan Books)
  • This Dreaming Isle, ed. Dan Coxon (Unsung Stories)
  • Year’s Best Weird Fiction, Vol. 5, ed. Robert Shearman & Michael Kelly (Undertow Publications)


Best Collection
  • All the Fabulous Beasts, by Priya Sharma (Undertow Publications)
  • The Future is Blue, by Catherynne M Valente (Subterranean Press)
  • How Long ‘til Black Future Month?, by NK Jemisin (Orbit)
  • Lost Objects, by Marian Womack (Luna Press Publishing)
  • Octoberland, by Thana Niveau (PS Publishing)
  • Resonance & Revolt, by Rosanne Rabinowitz (Eibonvale Press)


Best Non-Fiction
  • The Evolution of African Fantasy and Science Fiction, ed. Francesca T Barbini (Luna Press Publishing)
  • The Full Lid, by Alasdair Stuart (alasdairstuart.com/the-full-lid)
  • Ginger Nuts of Horror (www.gingernutsofhorror.com)
  • Les Vampires, by Tim Major (PS Publishing)
  • Noise and Sparks, by Ruth EJ Booth (Shoreline of Infinity)


Best Independent Press
  • Fox Spirit Books
  • Luna Press Publishing
  • NewCon Press
  • Unsung Stories


Best Magazine / Periodical
  • Black Static
  • Gingernuts of Horror
  • Interzone
  • Shoreline of Infinity
  • Uncanny Magazine


Best Audio
  • Bedtime Stories for the End of the World (endoftheworldpodcast.com)
  • Blood on Satan’s Claw, by Mark Morris (Bafflegab)
  • Breaking the Glass Slipper (www.breakingtheglassslipper.com)
  • PodCastle (podcastle.org)
  • PseudoPod (pseudopod.org)


Best Comic / Graphic Novel
  • 100 Demon Dialogues, by Lucy Bellwood (Toonhound Studios)
  • B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 1, by Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis, Tyler Crook & Dave Stewart (Dark Horse)
  • Hellboy: The Complete Short Stories, Vol. 1, by Mike Mignola and others (Dark Horse)
  • The Prisoner, by Robert S Malan & John Cockshaw (Luna Press Publishing)
  • Saga #49-54, by Brian K Vaughan & Fiona Staples (Image Comics)
  • Widdershins, Vol. 7, by Kate Ashwin


Best Artist
  • Vince Haig
  • David Rix
  • Daniele Serra
  • Sophie E Tallis


Best Film / Television Production
  • Annihilation, Alex Garland
  • Avengers: Infinity War, Christopher Markus & Stephen McFeely
  • Black Panther, Ryan Coogler & Joe Robert Cole
  • The Haunting of Hill House, Mike Flanagan
  • Inside No. 9, series 4, Steve Pemberton & Reece Shearsmith
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse, Phil Lord & Rodney Rothman
The British Fantasy Awards - 2019 Shortlist

Report "The British Fantasy Awards - 2019 Shortlist"

Are you sure you want to report this post for ?

Cancel
×